Як привчати дітей до книги?

IMG 1369

Майже на кожному батьківському форумі є тема «як привчити дитину читати» або «як змусити дитину читати». Питання, що хвилює багатьох батьків сьогодні.
Ми живемо у світі нових технологій, коли все комп'ютеризовано й модернізовано. Інтернет та телебачення – наш сучасний світ. Навколо тільки й чути: «Сучасні діти книжок не читають». Але книга – це те, що необхідно духовного та інтелектуального розвитку особистості. Книги залишаються вірними друзями, які допомагатимуть упродовж життя. Навіть улюблений всіма нами Інтернет не може замінити задоволення погортати сторінки «живої» книги.

Головна умова – у сім’ї має бути бібліотека і батьки повинні читати. Силоміць привчити не можна, потрібно тільки передавати особистий досвід. Дитина обов’язково почне читати, якщо ви самі читаєте. Читають батьки – читаю і я. І не тільки газети й журнали, а й справжню книгу.
Щоб не було проблем із читанням, психологи радять знайомити малюка з книгою в ранньому віці. Читати дітки ще не можуть, тому читати будете ви. Малюки люблять слухати. Милозвучність, тиха і плавна мова, ритмічність складу добре заспокоюють і заколисують дитину. А те, що батьки знаходяться поруч, створює неповторну атмосферу любові і ніжності.
Читання після обіду чи на ніч нехай стане для вас традицією. Навіть якщо у вас зовсім немає часу, прочитайте хоча б пару сторінок. Але обов’язково кожен день!
Підходьте дуже серйозно до вибору книги. Читайте те, що підходить малечі за віком. Для кожного вікового періоду є своя тематика книги. Якщо дитині буде запропонована нецікава і не зрозуміла книга, то це може відштовхнути і погасити інтерес до читання. Також бажано вносити різноманітність і різноплановість, пропонуючи дитині книги різного жанру.
Періодично ходіть з дитиною у книжковий магазин. Нехай вона сама собі вибере книгу. Можна спробувати привчити дитину, купуючи та читаючи якісні дитячі літературні журнали. У наш час дитяча періодика здатна замінити дитячі енциклопедії, задачники, розмальовки, адже багато журналів особливу увагу звертають на розвиток інтелекту дитини, його творчі здібності та залучають до чарівного світу літератури.
Після прочитання книги чи казки, поговоріть з дитиною про неї, допоможіть зробити висновок з прочитаного. Але, у жодному разі, не нав’язуйте своєї думки. А ще дивіться хороше кіно і обговорюйте його з дитиною. Можливо, спочатку прочитайте книгу, а потім перегляньте казку чи фільм. Це дозволить зіставити, порівняти книжкові та "кіношні" образи. Також розповідайте про всі культурні об’єкти, повз які йдете, їдете.
Ви знаєте свою дитину, як ніхто інший. Ви – батьки, чарівники, придумайте самі, як зацікавити її. Можна, наприклад, зацікавити дитину, розповівши початок книги або зупинити читання на чомусь цікавому. Скажіть: «Вибач, дитино, мені треба відійти, а ти почитай сама». Прийшовши, запитайте дитину, що там було цікавого. Такий принцип у психології називається «принцип незакінченої дії».
У жодному випадку не примушуйте дитину до читання, поки вона не засвоїть «техніку» читання. Інакше цей процес може перетворитися на «трудовий обов’язок». Дитина повинна сама дозріти до своєї першої книги.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету
Дрессер О.І.