Небезпеки відкриття купального сезону

Щойно сонечко починає пригрівати активніше, одразу хочеться поїхати на природу. Бажання швидше відкрити купальний сезон сильніше за здоровий глузд.
Є безліч небезпек, які нас підстерігають:
• Вода в наших озерах, річках і водоймищах і на вигляд сумнівна, і пахне дивно. Але навіть якщо ви заприсяглися собі не купатися «в цьому болоті», спека або азарт рано чи пізно змушують нас пірнути. Думка про те, що, може «пронесе», з’являється, напевно, в 99% людей. А тим часом зарази там хоч відбавляй: личинки глистів, які викликають дерматит, лямблії паразитують у тонкій кишці або в жовчному міхурі, викликають метеоризм, здуття, нудоту. Тож подумайте ще раз, перш ніж казати «будь що буде».

• Навесні та на початку літа вода у водоймах ще надто холодна. Звісно, якщо ви практикуєте моржування, то вода з температурою в 11 градусів не злякає. Але якщо ні – краще утриматися від купання. Застудити сечовий міхур дуже просто. А цистит, якщо з'явився одного разу, переслідуватиме вас усе життя. Крім того, не варто забувати, що жіночі статеві органі украй чутливі до переохолодження. Тож будьте обережні – здоров'я важливіше за кілька хвилин мокрого задоволення!
• Грибки дуже полюбляють людей з ослабленим після зими імунітетом і легко атакують їх. Хочете відпочивати на пляжі без наслідків – просто одягай пляжне взуття!
Щоб відпочинок не перетворився на трагедію, рятувальники радять дотримуватися правил поведінки на воді.
Основним правилом безпечного відпочинку на воді є правильний вибір місця для купання. Такий об’єкт повинен мати паспорт пляжу, який надає дозвіл на відкриття та функціонування відпочинкового об’єкту. Пов’язано це з тим, що водні об’єкти можуть мати цілу низку екологічних проблем: замулення, заростання водного дзеркала, відсутність прибережної захисної смуги, засміченість водойм та прибережних територій, ерозійні процеси у прибережній зоні та незадовільний стан технічних споруд.
Об’єкт відпочинку не може функціонувати без сезонного рятувального поста, укомплектованого підготовленими матросами-рятувальниками й оснащеного необхідним рятувальним спорядженням.
У місцях, що заборонені для купання, мають бути встановлені щити з написами «КУПАТИСЯ ЗАБОРОНЕНО!», а небезпечні для купання місця позначатися буями з написами «НЕБЕЗПЕЧНО».
Насамкінець треба пам'ятати основні правила, яких варто дотримуватися під час купання. Що не можна робити, відпочиваючи біля водойм:
 Запливати за огороджувальні буї;
 Підпливати до моторних суден, веслових човнів, вітрильників та інших плавзасобів;
 Залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети;
 Використовувати рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;
 Стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього й у місцях, де невідомі глибина та стан дна;
 Розпивати спиртні напої і купатися у нетверезому стані;
 Організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих, хто купається;
 Забруднювати і засмічувати водойми та територію пляжів;
 Подавати обманні сигнали тривоги заради жарту;
 Залишати без нагляду маленьких дітей;
 Використовувати для плавання автомобільні камери, надувні матраци, лежаки, дошки та ін.;
 Використовувати моторні, вітрильні, веслові човни, інші плавзасоби в зонах пляжів, у громадських місцях купання при відсутності буйкового огородження пляжної зони й у межах цієї зони.
Варто пам'ятати також і те, що купатися безпечніше у світлу пору доби. Після прийому їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години, у воду заходити треба повільно, дозволяючи тілу пристосуватися до температури води. Перед зануренням у воду необхідно змочити обличчя і плечі. Це особливо важливо для тих, хто купається вперше в сезоні, а також для тих, хто особливо чутливо сприймає холод.

За матеріалами обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області