Судоми у воді

Із настанням тепла велика кількість людей намагається відпочивати ближче до водойм. Але завжди потрібно пам'ятати про небезпеку під час перебування на водних об’єктах! Судоми – одна з причин виникнення нещасних випадків на воді. Їх може викликати зневоднення, перегрівання організму або значна різниця температур тіла і води.

Отже, судоми – це мимовільне скорочення м'язів. Різкі больові відчуття тривають зазвичай кілька хвилин, потім напруженість м'язів зменшується, біль вщухає, стає ниючим, дискомфорт може відчуватися кілька днів. У більшості випадків судоми при плаванні трапляються в литкових м'язах.
Під час судом плавець позбавляється можливості продовжувати ефективні плавальні рухи, і, якщо він знаходиться далеко від берега, – йому загрожує певна небезпека.
Причини виникнення судоми при плаванні:
перевтома, тривале фізичне напруження під час плавання, надмірне навантаження на певну групу м'язів;
зневоднення організму;
травми м'язів і зв'язок;
звуження кровоносних судин внаслідок впливу низьких температур при плаванні в холодній воді;
спазми кровоносних судин на ґрунті різних захворювань й емоційних перенапруг;
нестача в організмі деяких мікроелементів.
Як діяти, якщо у воді звело литковий м’яз?
Найголовніше – зберігайте спокій. Намагайтеся швидше вибратися з води. Зняти судоми на березі легше, ніж у воді. Напружений м'яз треба сильно розтягнути, а потім розім'яти. Щоб розтягнути м'яз, захопіть рукою пальці стопи, різко потягніть їх на себе (п'ятку при цьому витягайте від себе) і, незважаючи на сильний біль, утримуйте стопу в цьому положенні.
Коли спазм спаде, зробіть вправу на розтяжку литкового м'яза. Лід допоможе зняти больові відчуття. Його можна прикладати на 10-15 хвилин.
Якщо ногу звело не сильно або є підозра, що ось-ось може звести гомілку, і ви досягаєте до дна, – просто встаньте на дно прямими ногами повною ступнею.
Як діяти, якщо немає можливості відразу вийти на берег?
Навіть якщо судомний спазм трапився далеко від берега, намагайтеся не піддаватися паніці. Не слід швидко плисти до берега, бо різкі рухи тільки підсилять судому.
Потрібно позбутися судоми прямо у воді. Це можна зробити двома способами:
1. Ляжте на спину. Зробіть глибокий вдих, наберіть побільше повітря в легені, щоб можна було триматися на воді. Потім, підтягнувши коліно до грудей, схопившись за стопу, слід різко потягнути її на себе. Утримувати ногу в такому положенні бажано якомога довше, до зникнення судоми. Знову глибоко вдихніть і якомога сильніше розімніть м'яз;
2. Зробіть глибокий вдих, наберіть побільше повітря в легені. Занурте голову в воду, прийнявши положення поплавка. Візьміться за великий палець «зведеної» ноги протилежною рукою, потягніть палець ноги на себе, одночасно випрямляючи ногу в коліні. Потім старанно розімніть м'яз.
Коли судома відступила, пливіть до берега спокійно, плавно, без різких рухів, якщо можете – на одних руках, щоб напад не стався повторно.
Опинившись в скрутному становищі, люди інстинктивно намагаються тримати голову над водою якомога вище, а це вимагає додаткових зусиль. Доцільно вже в процесі навчання техніці плавання вчитися робити видих у воду, щоб піднімати голову з води тільки для вдиху і орієнтування.
Крім того, кожен повинен освоїти позу відпочинку, яка дозволить перебувати у воді без руху практично стільки, скільки буде потрібно для того, щоб розслабитися, відпочити, відновити дихання. Невміння відпочивати у воді і призводить до трагедії. Вважаючи мілководдя, буйки, човен єдиним місцем порятунку, допливаючи до них, людина виснажується.
Кожна людина в критичну хвилину повинна вміти мобілізувати свої сили.

А.С.Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області