Красиві ягідки – небезпечні наслідки

Безумовно, найсмачнішим і найкориснішим у харчуванні влітку, поряд з іншими доступними продуктами, по праву вважається харчування фруктами, які внесуть відчутну різноманітність у ваш звичний раціон. Важливо постаратися не втратити можливість отримати все найкраще і корисне в цей спекотний сезон і неодмінно організувати правильне харчування влітку. Тільки уявіть, скільки багатих вітамінами фруктів, овочів і ягід можна зустріти в цю пору!
Важливо пам’ятати, що ягоди можуть бути як корисними, так і небезпечними.

Небезпеку можуть представляти ті ягоди, які виростають близько до ґрунту: суниця, полуниця, чорниця. Тут, окрім нітратів, часто мешкають яйця паразитів – аскарид. Отже, ці плоди потрібно старанно промивати під проточною водою кілька разів і обливати окропом.
Поширеною є помилкова думка, що чим більше вдається з'їсти ягід, тим краще. Вважається, що корисні речовини зможуть відкластися про запас, і цього вистачить на всю зиму. Насправді більше необхідного організм засвоїти не зможе, а надлишки вітамінів будуть виведені через нирки. Врахуйте: надмірна кількість ягід здатна спровокувати безліч неприємностей. Йдеться, наприклад, про бродіння в кишечнику, про діарею і не тільки.
Великий обсяг вітаміну С шкідливий при окремих захворюваннях нирок. У цьому випадку не рекомендовані до застосування ягоди чорної смородини, ківі, обліпихи, а також відвар шипшини.
При хворобах шлунково-кишкового тракту ягоди ліпше споживати після теплової і механічної обробки у вигляді компотів, киселів, мусів, желе. При гастриті проявіть обережність з кислими ягодами (брусницею, журавлиною). Коли в їжу приймають ягоди недостатньо промиті, вони стають причиною кишкової інфекції. Тому варто ретельно мити ягідні ласощі з використанням проточної води.
Часто ягоди викликають алергічну реакцію. Найчастіше харчову алергію, особливо у дітей, провокують малина, суниця, полуниця. Схожа реакція вважається можливою на брусницю, чорницю, ожину, журавлину.
Чорна смородина за обсягами вітаміну С не має рівних собі. Причому, вітамін здатний зберігатися в цій ягоді в будь-яких заготовках. Але чорну смородину не варто їсти особам з підвищеним виділенням солей – у них можуть утворюватися камені в нирках.
Також треба бути обережними при збиранні лісових ягід. Велику небезпеку становлять отруйні ягоди, про які кожен має пам’ятати!
Отруйні ягоди:
Вороняче око. У цієї рослини зі стеблини ростуть чотири або п'ять листочків, а всередині сидить ягідка. Плутають цю ягідку з чорни¬цею. Але в них ягідки смачні, а вороняче око – ягода дуже отруйна і її ні в якому випадку не можна пробувати на смак. Якщо їх з’їсти, то виникає сильний біль у животі, що навіть призводить до коми.
Вовче лико. Це єдиний кущ у наших кра¬ях, квітки у якого з'являються ще до листочків. Це – отруйна рослина. Навіть його квіточками краще милуватися здалеку. Їхній запах, який на¬гадує аромат ванілі, може викликати головний біль, запаморочення. А краплина соку, яка потрапить на шкіру або слизову оболонку губ, очей, викликає сильне подразнення.
Дурман. Ці рослини висаджують біля будинків, шкіл, дитячих садочків. Улітку вони радують око красивими білими квітами, а коли достигає насіння – стає смертельно небезпечною. Мабуть, всі бачили ці коробочки з голками, дещо схожі на каштан, усередині яких знаходяться чорні зернята. Плоди дурману, якщо їх спожити, затьмарюють свідомість, можуть стати причиною розвитку коми.
Вовчi ягоди. Дуже схожі на порічки. Вони солодкі на смак, але небезпечні для здоров’я. Бересклет європейський, або як в народі кажуть – єпископська шапочка. Плід має вигляд коробочки з білим насінням. Коли ягоди достигають, насіння набуває красивої і незвичайної форми сережок. Рослина отруйна, може викликати блювоту, знесилення і навіть судоми.
Блекота. Отруєння блекотою буває смертельним! Упізнати рослину можна не тільки за зовнішнім виглядом, а й за неприємним запахом. На вигляд ці квітка та плоди – глечинки, в кожному з яких може бути до п'ятисот насінин, які на вигляд схожі на макові зернята. Ось вони і призводять до біди.
Запам'ятайте! Якщо ви помітили, що ваша дитина з’їла якусь із ягід чи насіння, негайно викличте карету швидкої допомоги. А до приїзду медиків давайте їй пити воду з соком лимона (на 2 літри води – 3-4 лимони). І головне: чим скоріше потерпілий отримає медичну допомогу, то легшими будуть наслідки дії рослинної отрути.
Будьте обережні! Перш ніж іти до лісу, ознайомтеся з ягодами, які можуть зашкодити вам та вашим рідним!

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області