Будьте уважні — лінії електропередач

Ми вже звикли до того, що лінії високовольтних передач – опори, провислі дроти, гірлянди ізоляторів – стали невід'ємною частиною сучасного пейзажу. А звикнувши, і ставимося до електрики неуважно, ігноруючи небезпеку, яку вони приховують у собі.
У сільській місцевості найчастіше надзвичайні ситуації в охоронній зоні ЛЕП (лінії електропередачі) відбуваються під час заготівлі кормів і збирання врожаю.
Уникнути нещасних випадків можна, якщо дотримуватися правил техніки безпеки. Вони нескладні і повинні стати законом для кожного. Ось головні з них.

В охоронних зонах електроустановок забороняється:
 будівля житлових, громадських та дачних будинків, їх реконструкція;
 здійснення усіх видів вантажно-розвантажувальних та земельних робіт;
 проїзд машин або механізмів загальною висотою від поверхні дороги понад 4,5 метра;
 виконання земельних робіт в охоронній зоні підземних кабельних ліній електропередачі на глибині понад 0,3 метра, а на орних землях – на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання ґрунту;
 стороннім особам перебувати на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
 ловля риби під проводами повітряних ліній електропередачі;
 запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
 складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали.
 забороняється торкатися опор, вилазити на них.
 не дозволяється працювати під проводами на кранах, перевозити стіг сіна, соломи, ставити сільськогосподарську техніку.
 не можна працювати у прогонах високовольтних ліній, де обірвані дроти.
 не можна наближатися до обірваних дротів і опор ближче ніж на 20 метрів.
При виявленні обривів електричних дротів чи інших пошкоджень в електричних мережах необхідно негайно попередити всіх про небезпеку та терміново повідомити у диспетчерську службу району електричних мереж або у місцеві органи влади чи ДСНС за номером 101. Необхідно знати, що смертельно небезпечно не лише торкатися, але й підходити до обірваних проводів повітряних ліній електропередачі, які лежать на землі або звисають з опор чи з дерев.
Своєчасне повідомлення про пошкодження електромереж значно прискорить відновлення електропостачання та допоможе запобігти випадкам електротравматизму.
У тому випадку, коли на машину впав дріт або вона стикнулася з ним, а також при виникненні електричного розряду, роботу необхідно зупинити.
Якщо це можливо, рухом машини вперед або назад необхідно обірвати провислий дріт і віддалитися від нього на відстань 15-20 метрів.
Не виходячи із заглушеної машини, знаками або будь-якими іншими способами потрібно привернути до себе увагу працюючих неподалік. Поясніть їм, що трапилося. Вони повинні терміново повідомити електрикам про аварію.
Якщо машина загорілася, то її треба неодмінно покинути. Виберіть зручне положення і, не тримаючись за металеві частини, постарайтеся зістрибнути на землю. Обов'язково на обидві зімкнуті ноги. Віддаляйтеся від машини стрибками, не розмикаючи ніг. У крайньому випадку пересувайте ноги на величину стопи, не відриваючи одну від одної.
Іноді радять стрибати на одній нозі, або впасти і відкочуватися від машини. Цього робити не можна ні в якому разі! Стрибки на одній нозі збільшують ймовірність втрати рівноваги, і людина мимоволі може торкнутися рукою землі. Те ж саме може статися при спробі відкотитися.
Треба пам'ятати: коли водій кидається на землю, він замикає ланцюг «ноги – руки», і струм проходить через серце. Це може загрожувати його зупинкою.
Віддаляючись від трактора чи комбайна, який заходиться під напругою, на відстань 15-20 метрів, можете вважати себе у відносній безпеці.
Кожному, хто виходить в поле, необхідно знати найпростіші прийоми долікарської допомоги, яку застосовують в подібних випадках. Якнайшвидше заберіть потерпілого із зони проходження електричного струму. Важливо і себе захистити від впливу електричного струму, надівши на руки гумові рукавички або обмотавши їх сухою тканиною. На ноги бажано одягнути гумове взуття. У разі його відсутності, підкласти під ноги гумовий килимок, суху дошку або згорнути сухий одяг. Відтягувати потерпілого слід за краї одягу, уникаючи контакту з відкритими ділянками його тіла.
Винесіть людину за межі небезпечної зони. Якщо потерпілий без свідомості, – застосуйте звичайні, всім відомі прийоми. Тут згодяться практично всі види допомоги, які надають при непритомності: дайте понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом, обприскайте обличчя холодною водою.
У тому випадку, коли звільнений від дії електричного струму водій не дихає або дихає рідко і судорожно, негайно приступайте до проведення штучного дихання і закритого масажу серця.
Заборонено припиняти виконання реанімаційних заходів до прибуття лікаря, їх необхідно продовжувати і в тому випадку, коли у постраждалого геть відсутні всі ознаки життя.
Хочеться застерегти: у жодному разі не можна заривати ураженого струмом в землю. Це тільки нашкодить: стисне дихання, обмежить доступ свіжого повітря. Крім того, будуть втрачені дорогі для порятунку хвилини.
Пам'ятайте! При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому дорога кожна хвилина. Будьте уважні, застосовуйте при цьому захисні засоби. БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЖИТТЯ!

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області