ДІЇ У ВИПАДКУ ЗАГОРЯННЯ

Повсякденні домашні справи: прання, прибирання, приготування їжі… Часто ми виконуємо їх на «автоматі», а подумки вирішуємо тисячі проблем. Але в наш розмірений побут може увірватися біда – раптово щось загориться. При загорянні зволікати не можна. У першу секунду загоряння можна загасити склянкою води, через хвилину – не вистачить і відра. Тому радимо продумати свої дії у випадку найбільш раптових видів побутових займань.

Основними елементами, необхідними для виникнення загоряння, є кисень, підвищена температура і горючий матеріал.
Кисень необхідний для підтримки реакції горіння.
Підвищена температура необхідна для займання горючого матеріалу.
Горючий матеріал – матеріал, який під впливом кисню і спеки займається.
Важливим чинником є ще одна складова – виникнення хімічної реакції між цими елементами. Якщо прибрати один з елементів, то загоряння припиниться.
При виникненні загоряння постарайтеся не панікувати! Швидко оцініть ситуацію.
Для самостійного гасіння загоряння використовуйте підручні засоби (вогнегасник, воду, пральний порошок, соду, квітковий ґрунт, щільну несинтетичну тканину). Самостійне гасіння спалаху робиться тільки в тому випадку, якщо вогнище загоряння носить локальний і простий характер і ви впевнені в успіху і відсутності загрози вашому життю. Малі осередки загоряння можна гасити шваброю або мітлою, обмотаною мокрими ганчірками. Вогонь збивайте ганчіркою ударами зверху або розмазуванням води по палаючій поверхні. Довга ручка дозволить вам не обпектися. Якщо вогонь розростається – відкривайте на повну потужність крани і підставляйте під них відра. Використовуйте обидва крани – з холодною і гарячою водою. Зливний отвір у ванні обов'язково заткніть пробкою, щоб у ванну набиралася вода. Поки ви заливаєте загоряння, черпати воду відром з наповненої ванни буде набагато швидше, ніж чекати, поки вона наповниться з під крана. Для гасіння можна використовувати воду з акваріума або землю з квіткових горщиків.
При заливанні вогнища треба прагнути, щоб вода потрапляла в підставу полум'я.
Якщо ви вирішили скористатися вогнегасником, то повинні знати правила користування ним, і для яких класів пожеж він використовується.
Більшість вогнегасників досить важкі. Якщо ви не впевнені у своїх фізичних силах – ліпше не експериментувати під час пожежі.
Якщо загорівся кухонний рушник – киньте його в раковину, залийте водою або щільно притисніть палаючий кінець рушника дошкою, кришкою від каструлі або іншим не палаючим кінцем того ж рушника.
Якщо спалахнуло масло на сковороді – щільно закрийте сковороду кришкою і вимкніть плиту. Не можна переносити сковороду і заливати палаюче масло водою – станеться бурхливе кипіння, розбризкування палаючого масла, результатом чого можуть стати опіки рук, обличчя та виникнення безлічі осередків горіння.
Якщо загорівся вміст сміттєвого відра, кошика, невеликої коробки або газети в поштовій скриньці в під'їзді – принесіть воду і залийте вогонь.
Якщо загорівся одяг – не давайте потерпілому бігти, бо через приплив кисню полум'я розгориться ще сильніше. Перекиньте його на землю, накиньте на постраждалого щільну несинтетичною тканину і катайте його по землі. Викличте швидку допомогу.
При загорянні електроприладу:
- якщо в квартирі з'явився неприємний запах горілої ізоляції – знеструміть квартиру, вимкнувши загальний електровимикач (автомат);
- не можна гасити водою апаратуру, ввімкнену в електромережу! При загорянні телевізора, холодильника, праски – знеструміть квартиру або вимкніть прилади, вийнявши шнур з розетки, не піддаючи своє життя небезпеці;
- якщо горіння тільки почалося, можна накрити знеструмлений телевізор щільною несинтетичною тканиною і притиснути її по краях так, щоб не було доступу повітря;
- невелике полум'я на знеструмленому телевізорі можна залити водою, але при цьому треба знаходитися позаду або збоку від телевізора, щоб уникнути травм при можливому вибуху кінескопа;
- коли воду використовувати не можна (палаючий електроприлад перебуває під напругою), то невеликий осередок горіння можна спробувати засипати питною або кальцинованою содою, пральним порошком, піском, землею;
- при загорянні на балконі спробуйте загасити його водою або іншими речовинами, оскільки вогонь може швидко поширитися у квартири верхніх поверхів. Якщо впоратися із загорянням не вдалося – закрийте балконні двері і покиньте квартиру;
- пам'ятайте, що легкозаймисті рідини гасити водою не можна – палаючі бризки, що розлітаються, збільшать площу займання. Найкраще скористатися вогнегасником, содою, пральним порошком, а при їх відсутності накрийте палаючий вогонь змоченою у воді щільною важкою тканиною.
Пам'ятайте, якщо в перші хвилини впоратися із загорянням не вдалося або загоряння сталося за вашої відсутності, і момент для швидкого гасіння (1-2 хв) упущений, – треба терміново залишити приміщення. Візьміть документи та гроші і негайно виходьте з дому. Щільно закрийте за собою двері. По можливості закрийте вікна та відключіть електрику і газ. Але не замикайте вхідні двері на замок задля вільного доступу в приміщення пожежних.
Пересуватися задимленими приміщеннями потрібно рачки або схилившись. Ніс і рот потрібно закрити вологою ганчіркою. Оповістіть сусідів, викличте пожежників.

А.С. Треніна, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області