ЗАХВОРЮВАННЯ ВИКЛИКАЄ НЕ ХОЛОД, А ВІРУС

У наших широтах прохолодна погода триває з жовтня до квітня, чергуючись з випадковими потепліннями, легкими заморозками, лютими морозами або супротивною сльотою. Безсумнівно, температура повітря має на організм великий вплив.
Застудою ми називаємо захворювання органів дихання, що виникають після впливу холоду на організм. Під цим «маркуванням» можуть ховатися багато інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів, серед яких риніт, ангіна, фарингіт, ларингіт, тонзиліт та інші.
Чому холод викликає застуду?

Переохолодження призводить до порушення кровообігу і знижує проникність судин, причому не тільки в місці впливу низьких температур, але і в інших частинах тіла. Так, наприклад, переохолодження ніг впливає на кровоносні судини дихальних шляхів. У результаті відбуваються зовсім не безневинні зміни. Порушення кровообігу погіршує харчування тканин і призводить до зниження імунної активності організму.
Але захворювання викликає не холод, а вірус. Без нього переохолодження, найвірогідніше, закінчиться пневмонією. Але суха прохолодна погода – сприятлива середа для збереження життєдіяльності вірусу грипу та його швидкого поширення. До того ж, у холодну пору року люди рідше відкривають вікна, а значить, вірус може надовго влаштуватися в затхлому багатолюдному офісі. Недарма медики усіх країн настійно рекомендують під час лікування грипу та ГРВІ регулярно провітрювати кімнату і підтримувати вологість повітря: виконання цих рекомендацій прискорить одужання і полегшить симптоми захворювання.
Варто відзначити, що можливість виникнення застуди обумовлюється двома основними факторами – станом місцевого імунітету в дихальних шляхах і стійкістю організму до епізодичних впливів холоду. Виразність цих факторів залежить від індивідуальних особливостей конкретної людини та її способу життя. Отже, практично кожна людина може самостійно вплинути на свою імунну систему й убезпечити себе від застуд. Так, для підвищення місцевого імунітету можна загартовуватись. Це підвищить стійкість організму до холодної води, протягів та інших несприятливих впливів навколишнього середовища.
Існують і інші фактори поширення інфекційних захворювань восени і взимку. Вони не пов’язані з температурою повітря, але цілком об’єктивні.
У холодну погоду люди проводять своє дозвілля в громадських місцях і менше ходять пішки, віддаючи перевагу метро, автобусам і тролейбусам. Таким чином, шанси зустріти вірус багаторазово зростають.
Взимку кількість сонячних днів скорочується, і організм людини страждає від дефіциту вітаміну D, який виробляється під впливом ультрафіолетових променів. Саме він відповідає за нормальне функціонування імунної системи і боротьбу з інфекційними захворюваннями. Якщо хочете уникнути зимових застуд – частіше гуляйте на вулиці в теплу пору року.
Короткий світловий день, холодна погода, завантаженість на роботі, тиснява у транспорті, високі ціни на опалення і гарячу воду – стрес-фактори, які докучають нам восени і взимку. Медики давно довели, що хронічний стрес має безліч негативних наслідків, одне з яких – зниження імунітету і схильність до вірусних і бактеріальних інфекцій.
Основні помилки при лікуванні грипу
Вдавати, що ви не хворі. Дуже хочеться робити вигляд, що початкове легке нездужання – це не страшно. Що робити? Не виходьте з дому при перших ознаках грипу. Перші години хвороби найбільш непередбачувані. Якщо ви пішли у своїх справах з незначною температурою 37, то через пару годин вона може підскочити до 40.
Не займайтеся самолікуванням. Передбачити, як пройде перебіг грипу, ніхто не може, як і передбачити можливі ускладнення. Обов’язково зверніться до лікаря при перших ознаках хвороби.
Не поспішайте приймати антибіотики. Грип викликають віруси, які не чутливі до антибіотиків. Більш того, антибіотики вбивають корисні бактерії, які захищають організм людини. Зверніться до лікаря. Так, лікар може призначити антибіотики при грипі. Але, можливо, у лікаря виникли підозри на ускладнення, які можуть бути викликані бактеріальною інфекцією, наприклад, бронхітом. Але знову ж таки, лікар вирішує в якому разі виписувати антибіотики.
Не збивайте температуру. Підвищена температура – захисна реакція організму, означає, що він бореться з інфекцією. Усі способи прогрівання і зігрівання тільки погіршують стан, і сприяють підвищенню температури. Пийте більше рідини, це допоможе швидше відновитися і вивести токсини вірусу з організму.
Не пийте багато кислого. Не зловживайте напоями, які містять кислоту: апельсиновий сік, лимонад, чай з лимоном. Віруси бояться кислого, але при важкій формі грипу збільшується ризик розвитку бактеріальних ускладнень. Як відомо, бактерії добре розвиваються саме в кислому середовищі. Постарайтеся відмовитися від кислого пиття, провітрюйте частіше кімнату.
Не вживайте алкоголь. Намагаючись вилікуватися швидше, ми застосовуємо відомі засоби. Існує думка, що народний коктейль «горілка з перцем» вбиває бактерії, або смачний теплий «глінтвейн» ефективно допомагає. Ця думка помилкова. Ні горілка, ні вино, ні спирт не допомагають при грипі та простудних захворюваннях. Алкоголь послаблює імунітет, а це може тільки погіршити і затягнути перебіг хвороби.
Після зникнення симптомів хвороби не поспішайте ставати до роботи. Дозвольте організму відновитися після хвороби. Відлежіться ще кілька днів, попийте вітаміни. Інакше можете захворіти знову.
Висновок простий: тренуйте тіло, одягайтеся  і харчуйтеся правильно, добре відпочивайте. Тоді ймовірність підчепити  інфекцію стане значно нижчою.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області