Взимку гарне самопочуття подарує мандарин

Коли настають довгоочікувані зимові свята, усі ми згадуємо про ці яскраво оранжеві плоди. Саме мандарини вважаються неодмінним атрибутом новорічного столу. Окрім традиційного аромату і смаку, вони мають і багато лікувальних властивостей: містять велику кількість вітаміну С (38-40 мг/100 г продукту) та ретинол. Порівняно з іншими цитрусовими, ці фрукти характеризуються високим вмістом бета-каротину, який пригнічує утворення ракових клітин. Прекрасний смак мандаринам надають цукри (до 10%), органічні кислоти та ефірні масла.

Лікувальні властивості мандаринів
Дієтологи радять їсти 50-70 г плодів 3-4 рази протягом дня. Слід врахувати, що корисніше з'їсти денну порцію не воднораз, а розтягти процес поповнення організму необхідними речовинами впродовж усього дня.
Смачні помаранчеві плоди корисні ослабленим дітям після важких захворювань. Вони сприяють нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, моторики кишківника.
Плоди мандаринів мають протикашльову та відхаркувальну дію, тому їх вживання показане у разі застудних та інфекційних сезонних хвороб.
Мандариновий сік є корисним дієтичним і лікувальним напоєм. Для очищення легенів від слизу рекомендується кожен ранок випивати по склянці мандаринового соку.
Мандаринова шкірка входить до складу суміші лікарських рослин для отримання гіркої настоянки, яка застосовується в медицині для підвищення апетиту і поліпшення травлення. При діабеті відвар зі шкірки мандаринів сприяє зниженню рівня цукру в крові.
Мандарини мають антицинготну дію, підвищують апетит, покращують обмінні процеси, зміцнюють печінку, перешкоджають процесу ожиріння.
При високій температурі тіла сік мандарина добре вгамовує спрагу.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються проносами, корисні свіжі мандарини і сік.
Вони ефективно діють при дизентерії, а завдяки фітонцидним властивостям надають антимікробну дію.
Ефірна олія мандарина піднімає настрій, поліпшує кровообіг, сприяє гармонізації системи травлення.
Отже, ласувати мандарином не тільки приємно, а й корисно.

Н.С. Просяник,
заступник завідувача обласних та м. Ужгород
курсів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області