Чому в холодну пору року ми хворіємо більше?

У наших широтах прохолодна погода триває з жовтня до квітня, чергуючись з випадковими потепліннями, легкими заморозками, лютими морозами або супротивною сльотою. Безсумнівно, температура повітря має на організм людини великий вплив.
Щорічно сотні мільйонів людей на планеті хворіють тими чи іншими респіраторними захворюваннями. ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) – це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусами, бактеріями та іншими інфекційними агентами. ГРВІ (гостре респіраторне вірусне захворювання) – це різновид ГРЗ, однак це група респіраторних захворювань, які викликаються тільки різними вірусами (віруси грипу, парагрипу, риновіруси, аденовіруси та реовірус). Грип є одним з різновидів ГРВІ (гострих респіраторних вірусних захворювань), який викликається безпосередньо вірусом грипу. Тому не варто ГРЗ і ГРВІ плутати з грипом.

Чи справді ми хворіємо від холоду?
Існує думка, що низька температура сама по собі є чинником ризику розвитку простудних захворювань (ГРВІ, грипу, ангіни, ларингіту, тонзиліту та ін.). Це не зовсім відповідає дійсності, інакше люди, що живуть за полярним колом, роками не виходили б з лікарні.
Шкоди організму завдають не осінь або зима, а різка зміна погоди. Перепад температур дійсно стає стресом для організму, викликає ослаблення імунітету, і ми отримуємо спалахи інфекційних захворювань саме взимку і в міжсезонні.
У 99% випадків ми всіляко уникаємо переохолоджень, намагаємося зміцнювати імунітет і відвертаємося від людей, що кашляють в громадському транспорті. Але підступні віруси все одно укладають нас в ліжко, заважаючи роботі та відпочинку. Доросла людина хворіє на ГРВІ 2-3 рази на рік (в середньому).
Захворювання викликає не холод, а вірус. Без нього переохолодження, найвірогідніше, закінчиться пневмонією. Але суха прохолодна погода – сприятлива середа для збереження життєдіяльності вірусу грипу та його швидкого поширення. До того ж, в холодну пору року люди рідше відкривають вікна, а значить, вірус може надовго влаштуватися в затхлому багатолюдному офісі. Недарма медики усіх країн настійно рекомендують під час лікування грипу та ГРВІ регулярно провітрювати кімнату і підтримувати вологість повітря: виконання цих рекомендацій прискорить одужання і полегшить симптоми захворювання.
Коли людина замерзає, проникність її судин знижується, кровообіг сповільнюється, живлення тканин погіршується, а імунна система слабшає. У такому стані вірусам і бактеріям не складно потрапити в організм, особливо – через дихальні шляхи.
Одним із перших симптомів захворювання у дітей і дорослих є нежить
Інкубаційний період при ГРВІ, як правило, становить 1-3 доби. Як би вірус не називався, до якого б підтипу не належав – ознаки захворювання будуть однаковими:
- озноб;
- м’язова біль;
- головний біль;
- слабкість;
- підвищення температури;
- збільшення лімфовузлів;
- ураження дихальних шляхів.
Окрім того, з’являються симптоми набряку слизових:
- закладеність носа або виділення з нього;
- больові відчуття в горлі;
- сльозотеча та різь в очах;
- кашель (сухий нападоподібний або вологий з виділенням харкотиння).
Якщо ви захворіли, то перше, що вам потрібно зробити – звернутися до лікаря і залишитися вдома.
Рекомендується прийом великої кількості пиття (не менше 2 л на день): різні чаї, морси, відвар шипшини, компоти. Рясне пиття допомагає організму швидше позбутися від токсинів, які утворюються як продукт життєдіяльності вірусів.
Якщо у вас піднялася температура, то не поспішайте її збивати! Підвищуючи температуру, організм мобілізує специфічні білкові комплекси (інтерферони) на боротьбу з вірусом. Тому температуру до 38 градусів лікарі не рекомендують збивати, щоб не ослабити свій організм.
Боротися з вірусом можна за допомогою спеціальних противірусних засобів, а також лікарських препаратів, що підвищують імунний захист (імуномодулятори). Не рекомендується прийом антибіотиків при грипі чи ГРВІ, так як вони на віруси не діють, тому для лікування є даремними і лише додатково послаблять організм. Прийом антибіотиків рекомендується тільки при наявності бактеріальної інфекції і лише за призначенням лікаря. Саме лікар правильно підбере потрібний антибіотик і необхідну схему лікування. Експериментуючи з лікуванням антибіотиками самостійно ви можете ще більше нашкодити організму і отримати зовсім не бажані наслідки.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області