ДО УВАГИ ВОДІЇВ!

Коли сонце світить яскравіше – поїздки за кермом стають далеко не такими комфортними і навіть кондиціонер або клімат-контроль не рятують, адже крім спеки, водіям доставляє багато неприємностей ще й палюче сонце. Прямі сонячні промені, потрапляючи в очі, можуть засліпити і принести багато неприємностей, аж до ДТП. Тому, щоб відчувати себе впевненіше, кожен водій шукає спосіб, як захистити свої очі від яскравого світла. Увечері, вранці і взимку, коли сонце знаходиться низько над горизонтом, світло падає майже паралельно дорозі, навантаження на очі значно зростає. Рухатися проти сонця не тільки важко, але іноді й небезпечно. Дорога сильно блищить, відбиваючи промені сонця, а транспортні засоби здаються контрастно чорними. Силуети людей губляться на дорозі в блиску сонячного диску, так як зіниці наших очей звужуються, обмежуючи кількість світла. За рахунок цього погіршується видимість предметів, що знаходяться в тіні.

Якщо дорога періодично проходить через тінь, що відкидається придорожніми об'єктами, то в момент попадання в тінь водій відчуває раптове зниження видимості. Це пов'язано з тим, що зіниці наших очей вимагають певного часу для пристосування до різкої зміни інтенсивності світла.
Керування автомобілем під час руху проти низького сонця, як при повному його світлі, так і на затемнених ділянках вимагає значного посилення уваги. Крім того, рухаючись проти сонця помітно бліднуть кольори світлофорів, стоп-сигнали і покажчики поворотів транспорту. Внаслідок цього вони не привертають увагу в належній мірі. А це позначається на безпеці.
При сонці, що світить ззаду, ще важче розрізняти сигнали світлофора, а всі задні ліхтарі транспортного засобу блищать відбитим світлом сонця і не дозволяють визначити, який ліхтар горить, а який ні. У цьому випадку потрібно рухатися так, щоб тінь від вашого автомобіля падала на транспортний засіб попереду. Тоді вам буде набагато легше спостерігати за його задніми ліхтарями.
Низьке сонце, що світить збоку, водієм переноситься легше, хоча також завдає неприємностей, утворюючи сильні контрасти тіней на проїжджій частині.
Способи захисту від сліпучого сонця, якими користується переважна більшість водіїв:
1. Сонцезахисний козирок. Не скористатися ним може хіба що дуже лінивий, адже вони є в кожному автомобілі.
2. Окуляри. Дійсно, починаючи з весни – кількість водіїв в сонцезахисних окулярах різко збільшується. Плюси цього способу захисту своїх очей очевидні – дешево, просто і зручно. А головне – стильно. Правда, якраз дешевизна стає тут не плюсом, а мінусом: дуже часто дешеві базарні окуляри псують зір і завдають очам більше шкоди, ніж приносять користі. Тому, купувати їх потрібно в спеціалізованому магазині, а найкраще – в клініці.
3. Окуляри для водія. Ті водії, які відчули різницю між звичайними окулярами від сонця і водійськими – вже не проміняють їх ні на які інші. Такі окуляри готові захистити очі і від яскравого сліпучого сонця, і від сліпучого світла зустрічних автомобілів, вони добре захищають очі як вдень, так і вночі. Також хороші окуляри для водія повинні мати ефект антивідблиску, який захищає від відблисків мокрого асфальту, лобового скла зустрічних авто і сонячних відблисків.
4. Сонцезахисний козирок, який встановлюється наверх лобового скла. Дійсно, одним з варіантів захиститися від сонячних променів є сонцезахисний козирок. Однак навколо нього до цих пір не вщухають суперечки автолюбителів: одні вважають його просто елементом тюнінгу, інші – всерйоз стверджують, що з ним їздити набагато комфортніше.
Як правило, у сучасних автомобілів на лобовому склі присутня сонцезахисна смуга і її вважають головною в справі захисту очей від прямого попадання сонця в очі. Однак є ситуації, коли просто смуги може не вистачити.
5. Тонування лобового скла. У цього рішення також є свої прихильники і противники. З одного боку це знімає проблему яскравого світла і відблисків, з іншого – занадто темне тонування може істотно знизити видимість в нічний час.
Тому бувалі водії радять тонувати не більше 15 сантиметрів від верху, хоча інші стверджують, що користь від цього невелика.
Який з цих способів вам до душі? Вибір за вами, головне, щоб ви не забували, що ваші очі потребують дбайливого догляду і захисту, адже від цього залежить не тільки ваше здоров'я, але, часом, і життя.

А. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області