Дії під час пожежі, коли виходу нема

Зустріч з пожежею відбувається, як правило, несподівано. І потрібно бути готовим діяти грамотно й ефективно.
По-перше: обов'язково викликайте пожежних! Не сподівайтеся на свої сили. Навіть, якщо вогнище спалаху Ви ліквідували, немає гарантії, що не залишилося так зване „приховане горіння”, помітити й усунути які може тільки професіонал.

Пожежа може статися в будь-яких місцях загального користування. В умовах багатоквартирного будинку Ви про пожежу поза квартирою дізнаєтеся спочатку тільки по проникаючому до вас диму. І тоді треба вирішувати – а чи варто бігти? А якщо бігти треба – то куди?
Пожежа може статися й у вашій квартирі. Тоді треба вирішувати питання евакуації з небезпечного місця, а якщо вогонь перекрив Вам шлях до виходу, то вжити заходів, щоб протриматися до приїзду рятувальників.
Евакуюватися доводиться звичайним коридором, тамбуром і сходами. А вони найчастіше заставлені велосипедами, колясками та іншими великогабаритними речами, які заважають при евакуації. Щоб через все це евакуація у випадку пожежі не закінчилася трагічно, радимо Вам завчасно навести порядок.
Ще хотілося б акцентувати увагу на тому, що користуватися ліфтом при пожежі не можна! Шахта миттєво наповнюється димом. А експлуатуючі організації зобов'язані відразу ж знеструмити палаючий будинок, щоб пожежні могли застосувати воду.
Якщо пожежа сталася за межами квартири і немає можливості вийти з неї, то найбільш надійний варіант – протриматися до приходу пожежних. Для цього треба прокласти щілини вхідних дверей вологою тканиною або завісити двері вологою ковдрою. Ці заходи допоможуть уникнути диму (саме дверне полотно здатне витримувати вогонь до 60 хвилин).
Якщо ж, підкоряючись інстинкту цікавості, Ви відчинили двері, то ризикуєте стати свідком давно вивченого, але від цього не менш страшного явища – зворотної тяги. Полум'я, якому вже не вистачило кисню, спрямується в Вашої квартири, тим більше, що Ви, напевно, відкрили вікна, коли запахло димом.
Якщо ж на сходовій клітці відкритого горіння і немає, то все одно концентрація диму буде такою, що Ви не встигнете благополучно досягти вулиці.
Залишайтеся в квартирі, вивісіть у віконце яскраву ганчірку і чекайте рятувальників. Найбільш безпечним місцем у квартирі є балкон.
Але балкон у нас – це склад часто абсолютно не потрібних речей. І саме ці речі при пожежі можуть спалахнути. Тому, щоб при пожежі не влаштовувати генеральне прибирання балкона, радимо Вам це зробити завчасно.
Якщо Ви заблоковані пожежею і не можете покинути квартиру:
1. Заткніть всі зазори під дверима мокрими ганчірками.
2. По можливості вимкніть рубильником електрику і перекрийте газ.
3. Приготуйте найбільш віддалену від осередку пожежі кімнату як «останній притулок». Бажано, щоб у цій кімнаті був балкон.
4. Наповніть водою ванну та інші великі ємності.
5. Облийте підлогу і двері водою, знизивши таким чином їхню температуру.
6. Відсуньте від вікон усі предмети, які можуть спалахнути.
7. Найбезпечніші місця в палаючій квартирі – на балконі або біля вікна. Пожежні знайдуть вас тут передусім! Відкривайте двері на балкон обережно – полум'я може посилитися від великого припливу свіжого повітря – і щільно закривайте їх за собою. Необхідно вивісити за вікно сигнальний шматок матерії. Постарайтеся привернути увагу перехожих криками: „Пожежа!” Подавайте пожежним сигнал ліхтарем. Вкрай бажано взяти на балкон стільниковий телефон. Не забудьте тепліше одягнутися, якщо на вулиці холодно. Постарайтеся перейти на нижній поверх за допомогою балконного люка. Але пам'ятайте: надзвичайно небезпечно спускатися по мотузках, простирадлах і водостічних трубах. І тим більше не слід стрибати вниз. Засклені балкони є відстійниками диму, тому при його появі краще вибити кілька вікон або відкрити всі рами. Як тільки переконаєтеся, що ваш заклик про допомогу почутий, лягайте на підлогу, де менше диму. Таким чином, можна протриматися близько півгодини.
Основні причини виникнення пожежі в квартирі:
-необережне поводження з вогнем при палінні і приготуванні їжі;
-перевантаження однієї розетки великою кількістю електроприладів;
-несправність електропроводки;
-проведення електрогазозварювальних робіт при ремонті в квартирах без дотримання заходів безпеки;
-дитячі пустощі з вогнем;
-порушення правил пожежної безпеки при організації новорічних свят (використання неякісних гірлянд, свічок, бенгальських вогнів, легкозаймистих ялинкових прикрас, піротехнічних пристроїв).
Перші ознаки при виникненні пожежі:
-запах і поява легкого, спочатку ледь помітного, а потім все більш згущеного та діючого на очі диму;
-зниження напруги електричних ламп, що іноді також є ознакою назріваючого загоряння ізоляції електродротів.
Запам'ятайте! При пожежі дорога кожна хвилина. Часу панікувати у Вас просто немає. У всіх випадках після прийняття першочергових дій щодо забезпечення особистої безпеки про виникнення пожежі необхідно негайно повідомити в пожежну охорону за телефоном „101”.
При виклику повідомте такі відомості:
Адреса, де виявлено загоряння або пожежу;
Об'єкт, де відбувається пожежа: у дворі, в квартирі, в підвалі, на складі і т. ін;
Що горить (конкретно: телевізор, меблі, автомобіль);
Якщо диспетчер попросить, то уточніть: номер будинку, під'їзду, квартири, на якому поверсі пожежа, скільки поверхів у будинку, звідки зручніше під'їхати, код для входу в під'їзд, чи є небезпека для людей і т. ін.
Своє прізвище та телефон.
Говоріть по телефону чітко і спокійно, не поспішайте. За вашим дзвінком пожежна команда вже піднята по тривозі і виїжджає, а всі додаткові відомості їй передадуть по рації.
Після виклику вийдіть з будинку (якщо це можливо), зустріньте пожежну машину і покажіть найшвидший і зручний під'їзд до місця виниклої пожежі.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області