ОБЕРЕЖНО, ЗМІЇ!

Літо – сезон відпусток і відпочинку на природі, але цю пору року супроводжують деякі небезпечні ситуації, які можуть трапитися з будь-якою людиною на природі. До таких відноситься укус змії. Важливо знати, що необхідно робити, якщо вкусила змія, а також те, що робити в такій ситуації не варто.

З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується 5 видів: гадюка звичайна, гадюка степова, гадюка Нікольського, гадюка Ренарда та гадюка носата, які дуже нерівномірно розповсюджені на території України. Повсюдно в країні трапляється лише гадюка звичайна.
Серед неотруйних вирізняють: водяного та звичайного вужів, мідянку, леопардового, чотирисмугого, лісового і жовточеревого полозів та безногу ящірку веретільницю.
Що стосується гадюки звичайної, то максимальний її розмір сягає 60-70 сантиметрів, а зазвичай її довжина варіює в межах 30-50 сантиметрів. Забарвлення гадюк є надзвичайно мінливим – від світло-сірого і блакитного до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині. Найчастіше вони „облюбовують” собі під домівку добре прогріті узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри і балки, степові схили з чагарниками.
Пам’ятайте, що отрута гадюк є дуже небезпечною і за своїми властивостями та дією прирівнюється до отрути гримучої змії. Проте укус гадюки не є смертельним і тільки в надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Фахівці це пояснюють тим, що кількість отрути, яку змія вприскує в жертву, є мізерною, а її продукування – енергозатратним процесом, тому гадюка завжди економить свою смертоносну зброю. І за найменшої нагоди намагається втекти або зачаїтися і перечекати присутність людини. Лише у разі безпосередньої навмисної провокації з боку людини, або якщо випадково наступити на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту. І все ж краще з цими земноводними справи не мати, особливо в період з травня по вересень, коли їхня активність найбільш висока.
ОЗНАКИ УКУСУ ЗМІЇ. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, то на цьому місці залишаються сліди двох отруйних зубів (рідше – одного) – кровоточиві ранки, що віддалені одна від одної на 1-1,5 см.
Укуси неотруйних повзучих мають зовсім інший вигляд: на шкірі помітна дуга із багатьох дрібних подряпин.
СИМПТОМИ. У місці потрапляння отрути спочатку відчувається свербіння, через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, пухирці, наповнені рідиною, можливий крововилив. Ці ознаки досягають свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болючі лімфатичні вузли.
Зазвичай картина отруєння цим вичерпується, але в низці випадків захворювання протікає важче. Хворий блідне, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність.
Проте у нормі вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби.

Важкість отруєння залежить від різних факторів:
- від розміру змії;
- від віку і ваги потерпілого, тому що токсичність співвідносна від кількості отрути на кілограм маси тіла укушеного;
- від сезону  (восени токсичність і кількість отрути найвища);
- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин (укус в області обличчя і шиї особливо небезпечний);
- від стану здоров’я потерпілого (у групу підвищеного ризику входять люди, які страждають серцевою недостатністю, алергічними захворюваннями, патологією нирок).
Як надати допомогу людині, яку укусила змія
Протягом 5-10 хвилин, закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати або витиснути отруту з ранок, спльовуючи кров, але в жодному разі не ковтайте її. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Якщо до цього заходу вдатися не пізніше 3-5 хвилин з моменту укусу, то так вдається видалити до 40% отрути, яка не встигла потрапити в кровотік. Але в ротовій порожнині не повинно бути ранок та каріозних зубів.
Продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т.п.) і накласти стерильну, не тугу пов’язку.
Зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття.
Укушену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухомити, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби.
По можливості багато пити. У перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (води, молока, неміцного солодкого чаю);
Переміститися, якщо є можливість, у прохолодне затінене місце.
Здійснювати тривалі переходи під час спеки небажано і небезпечно. Краще, якщо вдасться, забезпечити потерпілому повний спокій.
Потерпілим, що чутливі до алергічних подразників, необхідно прийняти антигістамінні засоби (супрастин, тавегіл).
Доставити потерпілого до лікарні.

Після укусу категорично забороняється:
- піддаватися паніці (хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Дихайте повільно і глибоко);
- накладати джгут на кінцівку вище місця укусу (це не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці і сприяє розвитку некрозу (омертвіння) тканин і різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута);
- робити надрізи в місці укусу або припікати ранки вогнем, хімічними речовинами;
- вживати алкоголь;
- займатися фізичною працею.
З метою уникнення можливих укусів гадюки, необхідно бути уважними й обережними. Ідучи в місця, де мешкають плазуни, необхідно надівати відповідний одяг та взуття. Запобігають укусам гадюки високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки, щільні, не вузькі штани, заправлені з напуском на взуття. Під час збирання грибів чи ягід краще користуватися палицею достатньої довжини, щоб перевірити зарості. Якщо в цьому місці знаходиться гадюка, вона або втече, або викриє себе. Не зайвою буде виставлена вперед палка при швидкому русі по стежці. У гадюк слабкий нюх та слух і поява людини зненацька може завадити їй утекти. Потрібно бути особливо уважним, перш ніж ступати в зарослі ями. Не слід влаштовувати ночівлю поблизу трухлявих пеньків, дерев із дуплами, біля входу в нору, поряд із купами сміття. У теплі літні ночі гадюки активні й можуть приповзти до вогню. При пересуванні вночі необхідно освітлювати дорогу ліхтариком. Слід щільно закривати вхід до намету, щоб гадюка не могла туди заповзти. Якщо намет не був щільно закритим або при ночівлі без намету, перш ніж скористатися постіллю, потрібно її оглянути, особливо спальний мішок. Слід пам’ятати, що миші приманюють гадюк, тому, при ночівлі на природі, уникайте розташування біля колоній мишей-полівок, інших гризунів, хащ чагарнику – улюблених місць полювання гадюки.
БУДЬТЕ УВАЖНИМИ Й ОБЕРЕЖНИМИ!
ВІДПОЧИВАЙТЕ НА ПРИРОДІ, ДОТРИМУЮЧИСЬ ЗАХОДІВ БЕЗПЕКИ!

Н.В. Груник, методист
обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області