Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності в навчальних закладах області

Проблема безпеки дитини, її уміння захистити себе в навколишньому середовищі була і залишається актуальним питанням у системі виховання. Безперечно, що за безпеку життя дитини відповідає, насамперед, родина. Однак багато часу наші діти знаходяться поза сім’єю, тому зростає роль і відповідальність системи освіти за підготовку молоді з питань, що належать до сфери безпеки життєдіяльності – формування у дітей навичок безпечної поведінки.

Як свідчить статистика, найчастіше жертвами нещасних випадків, аварій, стихійних лих стають діти. Як правило, вони не знають елементарних правил поведінки або просто бездумно поводять себе на вулиці, на воді, у лісі, на дорозі, у побуті тощо. Нерідко біда приходить і тоді, коли батьки залишають дітей без нагляду, не контролюють їхні розваги та не роз’яснюють про небезпеку тих чи інших дій. Разом із тим, діти і самі створюють небезпечні ситуації. Щоб протистояти такому явищу в суспільстві, треба озброїти підростаюче покоління певним багажем знань, забезпечити сприятливі та безпечні умови для життя, навчання, дозвілля.
Одним зі способів такого забезпечення є щорічне проведення у квітні-травні та жовтні-листопаді Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічнних навчальних закладах. Основна мета цього заходу – допомогти сформувати в дітей свідоме ставлення до свого життя і здоров'я, оволодіти основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної для життя і здоров'я поведінки у повсякденному житті та при виникненні надзвичайних ситуацій.
Звертаємо увагу керівників та педагогічних працівників закладів освіти на те, що кожний навчальний заклад, при проведенні Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності, сказане вище повинен реалізувати відповідно до вікової категорії своїх вихованців та у доступній для сприйняття формі донести до них елементарні знання з питань безпеки життєдіяльності, відповідно до тематичного плану проведення даного заходу, який охоплює основні правила поведінки:
- при експлуатації побутових газо- та електроприладів;
- на транспорті, автошляхах та залізниці;
- під час зимового відпочинку поблизу водоймищ;
- при зустрічі зі свійськими та дикими тваринами;
- під час подорожі до лісу;
- при виникненні пожежі;
- при виявлені розливу ртуті;
- при користуванні предметами побутової хімії та піротехнічними засобами;
- при виявленні маловідомих предметів;
- при виявленні вибухонебезпечних та підозрілих предметів;
- під час новорічних та різдвяних свят.
Пам’ятаймо! Усі дорослі, які несуть відповідальність за життя і здоров’я дітей, повинні пам’ятати, що тема безпеки життя дитини невичерпна, вона необмежена Тижнем чи однією розмовою, а повинна звучати постійно. Адже ті зерна знань, умінь, навичок, які закладаються підростаючому поколінню зараз, обов’язково знадобляться в майбутньому: сьогодні це бесіди, але, можливо, завтра отримані знання допоможуть їм у реальній надзвичайній ситуації.
Кваліфіковану методичну та консультаційну допомогу щодо організації та проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності можна отримати у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Закарпатської області (тел. 67-33-96, 67-32-84) та в навчально-консультаційних пунктах цивільного захисту м.Мукачево та м.Тячів.

Н. Груник,
методист обласного методичного кабінету
навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД
Закарпатської області