Пожежна безпека побутових електричних чайників

Насичення квартир різноманітними газовими, електропобутовими приладами і хімічними препаратами представляє значну небезпеку виникнення пожежі в квартирі у разі навіть найменшого порушення встановлених правил пожежної безпеки. Поширеною причиною пожеж є порушення правил користування електричними приладами. Аналіз таких пожеж показує, що вони відбуваються, в основному, з двох причин — порушення правил пожежної безпеки під час користування електропобутовими приладами і прихованої несправності цих приладів.

Людство давно оволоділо технологією нагрівання води за допомогою електричного струму.
Електричні чайники – зручні та досить безпечні прилади, які допомагають підтримувати комфорт у домівках. Їх зручно використовувати для швидкого приготування гарячої води чи окропу. Оснащені термовимикачами з самоповерненням для автоматичного переривання електричного кола в разі закипання чи википання води. Але існує й небезпечна складова використання цих приладів.
Причинами виникнення пожежі від електричного чайника можуть бути недосконалість чи несправність конструктивних елементів приладу, використання неякісних неметалевих матеріалів із низькою температурою займання, не спрацювання пристроїв захисту, порушення умов експлуатації, несправність систем електропроводки будівлі, вплив електричного струму, що не відповідає вимогам чинних нормативів, тощо.
Основні правила безпечного користування обігрівальними приладами:

— електронагрівальні прилади повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з’єднань та електрорезеток заводського виготовлення;

— заборонено застосування електронагрівальних приладів у пожежонебезпечних зонах складських приміщень, у будівлях архівів, музеїв, картинних галерей, бібліотек (окрім спеціально призначених і обладнаних для цього приміщень), а також у будівлях (приміщеннях) іншого призначення, в яких можливість використання таких приладів обмежують цими Правилами або іншими нормативними документами;

— заборонено використання побутових електронагрівальних приладів (прасок, чайників, кип’ятильників тощо) без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх застосування не передбачено цими Правилами та іншими нормативними документами;

— заборонено користуватися безпосередньо в номерах готелів, житлових кімнатах, гуртожитків, кемпінгів, туристичних баз, спальних приміщеннях закладів соціального призначення, санаторіїв, будинків відпочинку, дитячих таборів відпочинку та інших таких об’єктів різноманітними електронагрівальними приладами: електрочайниками, кип’ятильниками, електроплитами, прасками тощо. Для цієї мети адміністрація повинна обладнати спеціальні місця.

Основним нормативним документом, що встановлює вимоги (в тому числі й щодо безпеки) до низьковольтного електричного обладнання та його введення в обіг або експлуатацію, на ринку Україні є Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, згідно з яким уведення в обіг низьковольтного електричного обладнання можливе тільки тоді, коли воно не загрожує безпеці людей, свійських тварин або майна за умови належного встановлення, обслуговування та використання за призначенням.
Відповідність вимогам техрегламенту підтверджують стандарти на певні види продукції. У цих документах встановлено вимоги щодо маркування інструкцій, конструктивного виконання, електричних і механічних характеристик, а також встановлено методи випробувань, спрямовані на оцінювання безпечності приладів. Це стосується електричних характеристик, механічної міцності, нормального чи анормального режиму роботи, перевірки на тепло і вогнетривкість тощо. Під час купівлі електричного чайника «потенційно» небезпечний прилад можна визначити на підставі перевірки таких даних:

— сертифікат відповідності чи протокол випробувань;

— позначення номінальної напруги у вольтах;

— умовне позначення роду струму, якщо не зазначено номінальну частоту;

— позначення номінальної споживаної потужності у ватах чи номінальної сили струму в амперах;

— назва, торгова марка чи товарний знак виробника або відповідального постачальника. Ці дані також повинні нанести на підставку до приладу;

— назва моделі або тип. Ці дані також повинні бути нанесені на підставку прилада;

— національний знак відповідності;

— покажчики мінімального та максимального рівнів води;

— текст інструкції повинен бути викладений державною мовою;

— маркування на шнурі живлення повинне містити дані про тип шнура, площу поперечного перерізу провідників, а також про виробника.

Загалом електричні чайники, що мають сертифікат відповідності, досить надійні та безпечні прилади за умов дотримання вимог ППБУ й інструкції з експлуатації.
Так, в інструкції з експлуатації можуть бути відображені дані, що частково регламентовані:

— перед використанням переконайтеся, що вказана на пристрої споживана напруга електричного струму відповідає напрузі електромережі вашого будинку;

— використовуйте прилад тільки з підставкою, що входить до комплекту до нього;

— нагрівайте воду тільки при закритій кришці електрочайника для недопущення википання води.

Запобіжні заходи:

 1. Чайники допустимо використовувати тільки у вертикальному положенні.
 2. Для роботи чайника бажано використовувати окрему розетку.
 3. Температура поверхні чайника сягає понад 65 градусів, тому не рекомендується торкатися до чайника за винятком поверхні ручки або кнопок.
 4. Відстань між чайником і предметами над ним має становити не менше 50 см, щоб уникнути пошкодження парою.
 5. Уважно стежте за приладом, коли він включений або коли поряд із ним знаходяться діти. Не допускайте, щоб шнур звисав зі столу, діти можуть потягнути за нього, впустити чайник і отримати серйозні опіки.
 6. Зберігайте невикористаний прилад від’єднаним від мережі.
 7. Поширеною помилкою є накриття чайника рушником під час роботи. Така маніпуляція є грубим порушенням правил техніки безпеки.
 8. Не використовуйте прилад у вологих місцях. Не вмикайте пристрій в електричну мережу, якщо на поверхні підставки є краплі від необачного використання чайника в минулий раз. Не вставляйте і не виймайте вилку з розетки мокрими руками.
 9. Не допускайте перегріву вилки; стежте за тим, щоб вона щільно і повністю була вставлена в розетку.
 10. Не користуйтеся чайником, якщо мережевий кабель пошкоджений або мокрий.
 11. Ніколи не смикайте за шнур і не допускайте натягу його під час роботи приладу. Якщо необхідно вимкнути чайник: акуратно вийміть вилку з розетки.
 12. Зберігайте прилад в сухому і прохолодному місці.

Дотримання цих вимог зменшить ризик виникнення пожежі в оселі та підвищить безпеку.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області