Дитячі пустощі — підвищений рівень ризику

Відсоток пожеж, що виникають від, так званих, дитячих пустощів з вогнем, стабільно високий, і часто наслідки таких пожеж трагічні. Усім відомо про велику любов дітей до вогню, породжувана цікавістю і прагненням наслідувати дорослих. Найчастіше діти грають із сірниками, розводять багаття, запалюють смолоскипи та ін. Місця для здійснення подібних „подвигів” вони нерідко вибирають самі невідповідні: квартири, горища, двори, сходові майданчики, підвали.

Нерідкі випадки, коли дітей залишають вдома самих, а потім доводиться викликати пожежних. Причини бід вельми прості, – дорослі залишають в доступних місцях сірники, запальнички або опалювальні електроприлади, не кажучи вже про те, що останні іноді забувають вимкнути. Якщо діти надумають відкрити дверцята грубки, де горять дрова чи вугілля, то палаючі головешки або іскри можуть випасти на підлогу. Пустощі дітей із, здавалося б, нешкідливими електроопалювальними приладами теж можуть довести до біди.
Дитяча пустотливість і неуважність іноді є причиною падіння палаючої свічки, падіння гасової лампи, або розпеченої праски, кип'ятильника. Причому, наслідуючи дорослих, діти в своїх іграх прагнуть використовувати не тільки сірники, запальнички, курильні трубки, а й праски, кип'ятильники та інші небезпечні прилади.
Дуже популярні різні піротехнічні вироби – бенгальські вогні, петарди. Їх нерідко купують, як і ялинкові електрогірлянди, у сумнівних виробників, які гарантують якість виробів і їхню безпеку тільки на словах. При використанні навіть сертифікованих виробів часто сам споживач (доросла людина) не дотримується правил безпеки. Що вже говорити про дітей, захоплених передчуттям вогненної забави і самим процесом.
Батьки, що залишають на деякий час дітей наодинці (особливо хлопчиків), повинні озирнутися в своєму будинку, подумки пофантазувати на тему „Небезпечні ігри без дорослих” і вжити необхідних заходів обережності. Як правило, просто заборони – мало.
Як приклади можна привести такі розваги: ​​ігри зі свічкою (запальничкою) під ліжком або в коморі; кидання палаючих недопалків, сірників, літачків з балкона; випалювання по дереву і не тільки по дереву; запалювання газу і „дослідження” горіння різних матеріалів, у тому числі і поліетилену, який утворює палаючі падаючі краплі (до речі, всі полімери при горінні виділяють велику кількість токсичних речовин). У більш старшому віці, коли дитина успішно вивчає хімію і фізику, „домашні досліди” ускладнюються.
Перш ніж забороняти дитині робити що-небудь, поясніть їй, з якої причини цього робити не потрібно. Найчастіше суворе „не можна”, „не чіпай”, „відійди” просто затискають особистість в дитині, і зароджують бажання до непослуху, якщо у малюка сильний характер. Краще сказати „Якщо ти доторкнешся до праски, на твоєму пальчику з'явиться рана, і буде дуже боляче”.
Щоб уникнути пожеж від дитячих пустощів з вогнем, необхідно виконувати наступні заходи:
- навчайте дітей елементарним правилам поводження з вогнем;
- не залишайте дітей наодинці з ввімкнутими в електромережу електроприладами; запальнички, сірники та інші предмети, що легко займаються зберігайте у недоступних для дітей місцях;
- попереджайте сусідів про те, що в квартирі залишилася дитина.
Культуру пожежобезпечної поведінки необхідно прищеплювати дітям з раннього дитинства і не припиняти цієї роботи у міру дорослішання, переходячи разом із ними на новий рівень. Це довгий і важкий процес, в якому кожен з нас повинен брати участь.
Говорячи про все це, звичайно, слід згадати про величезний матеріальний збиток від пожеж, проте головною втратою стає найдорожче – здоров'я або саме життя дитини. Поки ніхто з нас не може бути повністю впевнений, що ця біда не спіткає нас і наших дітей, що, незважаючи на всі превентивні заходи, здоров'я і життя дітей виявляться поза небезпекою.
Поведінка дітей під час пожежі, особливо маленьких, має деякі особливості, які треба враховувати. Як правило, розвиток пожежі супроводжується виділенням диму, який швидко заповнює сусідні приміщення, особливо верхні поверхи. Пожежні насамперед шукають в диму людей, щоб врятувати і надати їм першу допомогу, тим більше, якщо пожежа сталася в багатоповерховому будинку. Найскладніше відшукати дітей, так як їм властиво ховатися від небезпеки, підкоряючись інстинкту самозбереження, у найдальші куточки: під ліжка, столи, комори, і тому допомога до них може настигнути занадто пізно.
Слід мати на увазі, що якщо пожежа станеться в результаті бездоглядності дітей з заподіянням кому-небудь збитку, то батьки несуть за це відповідальність у встановленому законом порядку.

Люди похилого віку та з обмеженими фізичними можливостями – підвищений рівень ризику
Рівень ризику загибелі під час пожежі літніх людей значно вище середньостатистичного. У чому причини? Люди похилого віку не так швидко, як молодь, реагують в разі непередбаченої небезпеки.
Люди похилого віку можуть перебувати під впливом ліків, які часто впливають на здатність приймати швидкі рішення.
Багато літніх людей живуть одні. Якщо щось трапиться, їм просто ніхто не допоможе.
У більшості випадків у будинках, де живуть люди похилого віку, електропроводка і газове обладнання знаходиться в занедбаному стані. Часто використовуються саморобні обігрівачі. Розетки, як правило, перевантажені всілякими трійниками і подовжувачами.

Для людей з обмеженими фізичними можливостями, розумовими здібностями, також як і для людей похилого віку, ризик загинути під час пожежі значно вищий, ніж в середньому по статистиці. Такі люди, а також і ті, хто про них піклується, повинні розуміти цей ризик і заздалегідь вживати заходів щодо запобігання загорянь.
Особливо пильними повинні бути родичі, сусіди, працівники сфери соціального захисту.
Не залишайте старих і безпомічних людей без уваги!

А. Треніна,
методист обласних та м. Ужгорода курсів удосконалення
керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області