Люк – небезпека, яку не очікуєш

Нещільно закрита кришка каналізаційного люка може стати причиною трагедії. Ні в якому разі не наступайте і не стрибайте на «колодязях», так як це може призвести до зміщення кришки люка і подальшої трагедії.

Серйозну загрозу життю та здоров’ю людини становлять незакриті й напівзакриті каналізаційні колодязі. Ступивши на чавунну кришку такого колодязя, можна отримати травми не тільки під час падіння, а й від удару кришкою по голові.
Тяжкі травми може отримати велосипедист, який заїхав переднім колесом на нещільно закритий люк. Та найбільше від таких каналізаційних колодязів страждають діти. Адже дитина може не тільки отримати смертельні травми, а ще й потонути в каналізаційній трубі.
Відсутність чи ненадійність люків над входами в каналізаційні колодязі та колектори нерідко стають причинами дорожньо-транспортних пригод.

Будова та призначення підземних споруд
Будова та розміри каналізаційних колодязів залежать від типу підземних комунікацій, а також від вимог та умов їх обслуговування. Глибина розташування – від глибини залягання зазначених комунікацій. Як правило, висота робочого приміщення (шахти) круглої форми становить 1,8 м, діаметр – 0,7 м.
Щодо колекторів, то у містах вони, як правило, мають великі розміри, будуються під землею, переважно індустріальними методами з крупних збірних елементів: бетонних, залізобетонних та керамічних блоків і труб.
Оскільки в підземних спорудах водопровідних та теплових мереж є вентилі, труби, можуть бути шматки арматури та інші предмети, а часом і гаряча вода, що витікає з мережі через негерметичність мережевих з’єднань, то не важко собі уявити, як почуває себе потерпілий, коли ненароком падає туди через відсутність кришки люка.
Не менш небезпечним для людей та тварин є потрапляння в каналізаційний колодязь чи колектор, через який проходять стічні води. Щоб запобігти цьому, каналізаційні отвори повинні закриватися кришками. Для того, щоб вони не зсувалися від інтенсивного руху транспорту, зокрема, великовагового, кришки люків, що передбачені для встановлення на проїзній частині, виливаються з чавуну масою 50 кг і більше. Зовнішня сторона кришки повинна бути рельєфною (2–6 мм). Це додає їй міцності та кращого зчеплення автомобільних шин і взуття пішоходів з її поверхнею. Кругла форма кришки гарантує, що вона не провалиться в люк при монтажі чи демонтажі.
Залежно від виду підземних комунікацій (каналізаційні, теплові, водопровідні, газові, енергопостачальні, телефонні, пожежні гідранти) люки та кришки до них дещо відрізняються своєю конструкцією та матеріалами, з яких виготовляються.

Якщо ви провалилися у люк
Така подія зазвичай трапляється в темний час доби в незнайомому неосвітленому місці, коли відкритий каналізаційний спуск можна і не помітити.
Якщо ви несподівано впали в люк, то постарайтеся якнайшвидше вибратися звідти, якщо вам дозволяє ваш стан. Ні в якому разі не залишайтеся там надовго. Озирніться навколо і знайдіть сходи, по яких можна піднятися наверх. Якщо ви знайдете такий підйомник, то можете спокійно піднятися нагору, нехай навіть брудним і з неприємним запахом. Не соромтеся свого зовнішнього вигляду.
Якщо ж ви потрапили в каналізаційний люк, який наповнений водою так, що ви не відчуваєте під собою землі, то ні в якому разі не панікуйте. Постарайтеся триматися на воді і одночасно оглядати стіни, на яких мають бути сходи, по яких ви можете вибратися нагору. Якщо таких сходів немає, прощупайте стіни, так як на ній можуть бути своєрідні виступи, за допомогою яких теж можна підійнятися нагору. Якщо ж сходи в каналізаційному спуску є, але вони знаходяться на такій висоті, що ви не дістаєте до її першої сходинки, то спробуйте підстрибувати у воді або дістаньтеся до неї за допомогою шорсткостей і нерівностей на стіні. Якщо у вас не вийде вибратися за допомогою цієї драбини, то вона стане в нагоді тому, хто вас рятує.
Погано, якщо ви не знаходите ні сходів, ні виступів, знаходячись по шию у воді. У такій критичній ситуації слід зберігати спокій і набратися терпіння. Постарайтеся закріпитися як-небудь на стіні, щоб полегшити ваше перебування у воді. Кричіть якомога голосніше, щоб привернути увагу перехожих повз людей.
Та людина, що прийшла на ваш поклик, може використовувати будь-які підручні засоби для вашого порятунку. Це можуть бути мотузки, палиці, одяг або будь-які інші предмети, за допомогою яких можна допомогти вам вибратися з критичної ситуації. Ви повинні міцно вчепитися руками в ту мотузку, яку вам передають. Слухайте всі їхні команди.
Від вашої мужності залежить результат екстремальної ситуації. Якщо при падінні ви сильно забилися, то постарайтеся на час забути про травму і направити всю вашу енергію на порятунок. Якщо ж, впавши в каналізаційний люк, ви сильно травмовані, тоді довіртеся людям які вас рятують, і сподівайтеся на краще.
Окрім відкритих люків пересічних громадян також повинні насторожувати: звуки дзюркотіння води з-під землі та пара, що виривається назовні, легка вібрація ґрунту під ногами, калюжі з коловоротами посередині, просідання асфальту тощо. Ці ознаки можуть вказувати на прорив водопровідних або теплових труб. Запам’ятайте: у жодному разі не можна наближатися до таких місць. Та картина, що ви побачили зверху – лише вершина айсберга. Насправді ж прорив води може бути набагато ширшим, ніж це видно.
Про цю подію необхідно негайно повідомити комунальникам та обгородити небезпечне місце.

Альона Треніна,
методист обласних та м. Ужгород
курсів удосконалення керівних кадрів
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області