Як не захворіти грипом, працюючи в офісі

Ось і знову сезон застуд та грипу набирає обертів, а ми, нехтуючи першими ознаками захворювання, лише допомагаємо заразі розповсюдитись. Адже навіть при серйозному нездужанні офісні працівники відправляються на роботу. У результаті і самі не можуть легко позбутися хвороби, й колег піддають ризику. Вже науково доведено, що достатньо всього декількох годин для того, щоб вірус поширився по всьому приміщенню.
Які ж методи профілактики допоможуть зберегти здоров’я?

Мийте руки якомога частіше, особливо якщо ви користуєтеся громадським транспортом, натискаєте кнопку ліфта, розраховуєтесь грошима і, не замислюючись, цими ж руками торкаєтеся до свого обличчя, витягуєте телефон або гребінець. Тим самим ви переносите чужі бактерії на себе. Тому мийте руки з милом не менше 20 секунд, на вулиці і в транспорті використовуйте дезінфікуючі гелі або спреї, які зручно носити з собою.
Змащуйте ніс зсередини оксоліновою маззю або маззю з віфероном. Вкрита маззю, слизова носа стає майже несприйнятливою до вірусів: вони гинуть, не дістаючись дихальних шляхів.
Провітрюйте приміщення. Відкривайте вікна в офісі кожні дві години на 5-10 хвилин. Провітрювання зменшує концентрацію вірусу в повітрі, тим самим знижуючи ризик захворювання.
Використовуйте медичні маски. Маски слід надягати і тим, хто чхає, і тим, хто здоровий. Важливо пам’ятати, що змінювати маски потрібно кожні дві години. По можливості уникайте контактів із хворою людиною.
Пийте достатньо рідини. Зневоднення організму перешкоджає нормальній роботі імунної системи. Випиваючи воду, ви змиваєте віруси з горла в шлунок, де вони гинуть.
Протирайте робочий стіл дезінфікуючими серветками. При чханні хвора людина поширює вірус на всі поверхні навколо себе. Тому декілька разів на день протирайте спиртовими серветками робочий стіл, мишу, клавіатуру і телефон (до речі, це сприятиме додатковому зволоженню повітря в кабінеті).
Відмовтеся від кофеїну. Під час епідемії краще відмовитися від кави, чорного та зеленого чаю. Кофеїн, що в них міститься, знижує захисні сили організму. Віддайте перевагу вітамінним чаям з шипшиною, смородиною, лимоном і м’ятою.
Регулярно полощіть горло і промивайте ніс засобами на основі морської води. Такий нехитрий спосіб допомагає вимивати з горла і носа віруси, які туди потрапили. Також морська вода володіє антибактеріальними властивостями.
Озеленіть приміщення. Чим більше квітів в офісі, тим вище імунітет співробітників. Навіть невелика рослина на вашому столі очистить особистий простір і принесе користь.
Зволожуйте повітря. Відомо, що сухе повітря в приміщенні – найбільш сприятливе середовище для поширення вірусів, воно висушує слизову оболонку носа, позбавляючи її можливості чинити опір вірусам. Тому часте вологе прибирання і зволожувач повітря допоможуть знизити ризик зараження. У вологому повітрі частинки слини хворого зв’язуються з молекулами води, стають важчими й осідають на підлогу, не потрапляючи на вас.
Не збирайте масові наради – грип любить великі скупчення людей. Спілкуйтеся з колегами за допомогою скайпу, телефону або проводіть онлайн-конференції.
Усім колективом зробіть щеплення від грипу. Щорічне антигрипозне щеплення – кращий спосіб профілактики хвороби. Вакцина не тільки захистить вас від вірусу, але й дозволить уберегтися від інших захворювань.
Якщо ви таки захворіли грипом, беріть лікарняний і лікуйтеся вдома.
Щоб застуда пройшла швидко, лікарі рекомендують лікуватися вдома, тепло загорнувшись у ліжку. Через вірусну інфекцію у вашому організмі будуть накопичуватися токсини, тому пийте багато рідини (2 – 2,5 л), щоб запобігти наслідкам інтоксикації. Підійдуть відвари ягід (зокрема, ефективним є відвар журавлини і шипшини), лужна мінеральна вода без газу, трав’яні чаї. Якщо температура тіла вище 38,5 градусів, то її потрібно збивати жарознижувальними засобами.
Не варто жертвувати своїм здоров’ям заради компанії, і до того ж не слід заражати інших співробітників. Грип, перенесений „на ногах”, небезпечний серйозними ускладненнями.

Альона Треніна,
методист обласних та м. Ужгорода
курсів удосконалення керівних кадрів
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області