Пожежна безпека лазні

З давніх-давен похід до лазні залишається досить відомим і широко застосовуваним серед людей. Лазні та сауни безсумнівно є місцями, де людина може очистити своє тіло і душу. Гаряче повітря, яким наповнені ці приміщення, сприятливо впливає на здоров’я і душевний стан будь-якої людини.

Побудувати баню на дачі або присадибній ділянці, спорудити компактну міні баню в закритому приміщенні зараз стало дуже популярним. Існує досить багато тонкощів і нюансів, які необхідно дотримуватися при будівництві і подальшому використанні таких споруд, а також і при їх відвідуванні.
Будь-який нагрівальний прилад великої потужності, по своїй суті, є пожежонебезпечним об’єктом. У кожній лазні застосовується для обігріву піч, будь-яка – газова, на дровах або електрична. Кожна парилка в цьому випадку стає об’єктом підвищеної пожежної небезпеки.
Пожежна безпека лазні повинна бути продумана на самому початковому етапі будівництва. Але якщо вже допущені якісь помилки, то їх слід усунути якнайшвидше. Можливість розміщення лазень у будівлях різного призначення визначається, виходячи з вимог будівельних норм.

Пожежна безпека при експлуатації дров’яних печей

Як правило, лазні найчастіше будуються з дерева, а воно, як відомо, дуже добре горить.
Пожежна безпека при будівництві лазні передбачає обов’язкове просочення всіх дерев’яних елементів спеціальним вогнетривким складом. Однак слід пам’ятати, що навіть оброблене належним чином дерево може спалахнути при нагріванні до 300 °С. Також дерев’яні частини лазні при тривалому зіткненні з розігрітою до 100-110 °С поверхнею можуть самозайматися. Тому стежити за правильністю обладнання отступок і оброблень дуже важливо.
Досить часто пожежа в лазні трапляється через неправильно зроблений димохід. Буває таке, що відбувається спалах сажі в димоході. Явище рідкісне, але все ж трапляється. При цьому полум’я може пошкодити покрівлю або перекинутися на дах. Висновок один – стежити за чистотою димоходу і не допускати його засмічення.
При експлуатації цегляної печі необхідно регулярно стежити за її станом. Тріщини, відколи, випадання цегли з топки або димоходу допускати ніяк не можна. Якщо таке сталося, то затягувати ремонт печі і відсувати його „на потім” не варто.
Ні в якому разі для розпалювання печі не можна застосовувати бензин або інші подібні рідини. Для цієї мети немає нічого кращого звичайної газети і сухих березових дров з берестом. До речі, ніколи не треба топити металеву піч до почервоніння. Це погано позначиться на її довговічності.
Бувають випадки, коли люди просто забувають про те, що лазня топиться. Простий недогляд також може призвести до пожежі. Стежити за топкою печі треба постійно.

Вимоги пожежної безпеки до електрокам’янки

Причиною пожежі може стати пошкоджена чи не правильно зроблена електропроводка. До монтажу електропроводки слід поставитися дуже серйозно.
Температура в сауні повинна підтримуватися автоматично і не повинна перевищувати 110°С. Якщо автоматика „барахлить”, необхідно поломку усунути найближчим часом, так як від правильної роботи термостата та інших компонентів залежить Ваша безпека. Електричні проводи, використовувані для підключення печі до електромережі, а також світильники та електроарматура повинні бути розраховані на умови експлуатації у середовищі з підвищеною температурою.
Потужність електрокам’янки необхідно вибирати виходячи з розмірів парної. Не слід купувати її з великим запасом. Це може згубно позначитися на пожежній безпеці сауни.
У процесі користування лазнею протипожежна безпека також важлива, як і при її будівництві.
У приміщеннях саун забороняється:
- експлуатувати піч з відключеним або несправним терморегулятором;
- користуватися електронагрівальними побутовими приладами поза спеціально обладнаними місцями;
- залишати без нагляду включені в електромережу електронагрівники, печі.
Але й не варто забувати елементарні правила:
- не можна в лазні пити спиртне;
- курити;
- сушити над пічкою одяг;
- залишати її без нагляду.
Дотримуйтесь основних правил пожежної безпеки і ваш відпочинок залишить приємні спогади.

Альона Треніна,
методист обласних та м. Ужгород курсів удосконалення
керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області