Отруєння медикаментами

медикаменти

Отруїтися ліками можна випадково або навмисно. Надзвичайно великий асортимент лікарських засобів наших аптеках та можливість їх придбання без рецепта може завдати непоправної шкоди вашому здоров’ю: самостійний прийом ліків без рекомендацій лікаря, прийом лікарських засобів, у яких сплив термін зберігання, недотримання інструкцій їх застосування, безсистемне лікування, а якщо до цього ще додати безліч підробок на фармацевтичному ринку, то виникає реальна загроза отруєння медикаментами.
Як же уникнути отруєння медикаментами?

Потрібно пам’ятати:

 • Не допускайте передозування снодійних та заспокійливих засобів– це може призвести до втрати свідомості і, навіть, смерті.
 • Передозування серцево-судинних препаратів, як правило, призводить до розладів серцевого ритму, які можуть закінчитися раптовою зупинкою серця.
 • Передозування жарознижуючих, протизапальних засобів може стати причиною гострого отруєння, що супроводжується ураженням нирок, печінки.
 • Особливу увагу звертайте на правила зберігання ліків: деякі ліки повинні зберігатися у холодильнику, деякі – у темному місці. Переважна більшість ліків зберігається при кімнатній температурі, тобто близько 20 градусів С (якщо на упаковці не вказаний інший температурний режим). Напис «у прохолодному місці» відповідає 12-15 градусів С.
 • Більшість ліків, що виготовляються в аптеці (краплі, мікстури), розраховані на використання упродовж 2-10 днів, тобто непридатні для тривалого зберігання.
 • Велике значення для ефективності дії ліків має час їх прийому: до, під час їжі чи після неї. Про це вас повинен попередити лікар, який призначив ліки, ви можете уточнити це у фармацевта чи провізора аптеки або прочитати в анотації, яка є в кожній упаковці.
 • Не приймайте ліки у присутності маленьких дітей та не залишайте їх у доступному для дітей місці, бо вони можуть наслідувати ваші дії.
 • Запам’ятайте! Як правило, алкоголь не сумісний з лікарськими препаратами, а навпаки, у поєднанні з ними становить значну небезпеку для здоров’я.
 • Як правило, ліки запивають водою і лише при певних показаннях (для попередження подразнення слизової оболонки шлунка) – мінеральними водами або молоком.
 • Приймати ліки слід навсидячки або стоячи і ні в якому разі не в горизонтальному положенні, оскільки вони можуть прилипати до стравоходу і там руйнуватися.
 • Якщо ви приймаєте декілька препаратів, то краще робити інтервал між їх прийомами в 10-15 хвилин і запивати теплою водою.
 • дайте випити теплу підсолену воду (приблизно літр);
 • викличте блювоту;
 • дайте потерпілому активоване вугілля (з розрахунку один грам на десять кілограмів його ваги).

Не намагайтесь прискорити дію препаратів, розжовуючи їх, замість того, щоб проковтнути та запити водою. Це небезпечно, особливо якщо це стосується знеболювальних засобів. Розжовувати таблетки можна тільки в окремих випадках при наданні невідкладної допомоги при болю в серці та деяких інших випадках.
Капсули необхідно ковтати цілком, з оболонкою.
Купуючи ліки, уважно прочитайте в анотації протипоказання до них. Чим солідніша фірма-виробник, тим більше побічних дій вказано в інструкції. Тому обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
Якщо термін придатності ліків вичерпався і вам потрібно викинути ліки – викидайте тільки порожні упаковки і флакони, а їх вміст знищуйте. Таблетки тапорошки розчиніть у воді та вилийте у каналізацію. Мікстури, настоянки, краплі та інші рідини вилийте в унітаз, ампули розбийте.
Остерігайтеся підроблених медичних препаратів! Як же розпізнати їх?
Нечітко видно номер серії та дату виготовлення на коробці.
На коробці відсутній рельєфний напис азбукою Бройля (для незрячих).
Дата виготовлення на блістері може читатися не з того боку.
Листівка-вкладиш справжніх ліків розташована так, що ділиться блістером навпіл, у підробці – збоку від блістера.
Інструкція російською чи українською мовою є ксерокопією.
Ціна значно нижча від звичної.
Як надати першу допомогу при отруєнні ліками?Постарайтеся з'ясувати, який препарат, в якій дозі і коли було прийнято постраждалим. Не потрібно викидати залишені медикаменти або упаковку від них (інформація буде потрібна токсикологам). Негайно викличте швидку допомогу. Якщо хворий отруївся при прийомі ліків усередину, людина перебуває у свідомості:
Якщо хворий знепритомнів, але пульс і дихання у відносній нормі, укладіть його в правильне положення, що дозволяє вільно дихати (щоб попередити можливість задухи і вдихання блювотних мас) – у положення лежачи на животі, з головою на бік. Кожну хвилину перевіряйте, чи дихає потерпілий. Якщо ні, негайно починайте штучне дихання. Кожні дві хвилини перевіряйте пульс. При відсутності пульсу починайте виконувати непрямий масаж серця. Не залишайте постраждалого наодинці. Викличте швидку допомогу.

А.С. Треніна,
методист обласних та м. Ужгород
курсів удосконалення керівних кадрів