Як вберегтися від переохолодження взимку: правда і міфи

Гарячі напої, тепле взуття, імбир і правильне дихання допоможуть вам зігрітися в холодну зимову погоду.
Рясні снігопади, хуртовини і мороз... Для багатьох зима – це найбільш неприємна пора року, коли раз у раз доводиться шукати спосіб зігрітися. Деякі знаходять порятунок у теплих, громіздких речах, гарячих і навіть спиртних напоях. Однак чи правильно ми все робимо?

 

«100 грам» для обігріву
Багато хто вважає, що випивши чарку – другу горілки, вина, коньяку або будь-якого іншого спиртного напою, стає значно тепліше. Чи так це? Насправді, алкоголь призводить до розширення кровоносних судин, що тільки знижує температуру тіла. У перший час, коли судини розширюються, кров приливає до поверхні шкіри, і нам, безумовно, стає тепліше. Але це лише короткочасний ефект, оскільки вже через кілька хвилин після прийому алкогольного напою людина буде відчувати холод.

Жирний бульйон і солодкий чай
Зігрітися в холодну погоду допоможуть гарячі напої: жирний курячий бульйон або солодкий чай, адже жир і цукор є хорошими джерелами енергії. Випивши бульйон або чай, спочатку ми зігріваємося за рахунок температури напою, який потрапив до організму, а через деякий час починається процес окислення жирів і глюкози, що призводить до викиду енергії, яка додатково зігріває організм.

Багато тепла виходить через голову
Це не зовсім так. Насправді велика кількість теплової енергії накопичується у вигинах, наприклад ліктях, колінах, паховій області, ногах. Природно, носити шапку в морозну погоду потрібно обов’язково, щоб не підхопити менінгіт та інші захворювання. Але найголовніше – це тримати ноги і руки в теплі. У першу чергу на холоді мерзнуть кінцівки. Це пов’язано з тим, що при низькій температурі кровоносні судини рук і ніг починають звужуватися. Це захисна реакція організму, спрямована на забезпечення кров’ю життєво важливих органів. Тому, щоб не замерзнути носіть тепле водонепроникне взуття і рукавички. Це врятує вас від втрати значної частини тепла.

Куріння на морозі
Багато хто вважає, що подібно алкоголю куріння також допомагає зігрітися. Тут механізм дії багато в чому схожий з алкоголем. Нікотин сприяє розширенню кровоносних судин, що спочатку дає нам відчуття тепла, а через кілька хвилин ми відчуваємо холод.

Застуда через холод
Простуда і грип – це вірусні захворювання, і тому тільки через холод вони не виникають. За великим рахунком, захворіти застудою або грипом можна і влітку, але відбувається це рідко. Вся справа в тому, що переохолодження, а також різкі перепади температур знижують імунну систему людини, і вона стає більш вразливою перед вірусними інфекціями. Окрім того, взимку ми багато часу проводимо в закритих погано провітрюваних приміщеннях, де скупчуються віруси, що атакують нас.

Імбирне печиво
Ще з давніх часів імбир використовується для лікування застуди, грипу і шлункових захворювань. Численні дослідження показують, що імбир здатний підвищувати температуру тіла, що й допомагає людині зігрітися. Тому в зимовий час багато їдять імбирного печива. Зігрітися також можна за допомогою гострих страв. Перець та імбир посилюють кровообіг у внутрішніх органах, що підвищує температуру тіла і не дає нам охолонути.

Рівне дихання
Як відомо, велику кількість тепла організм втрачає через легені. Задля максимального збереження тепла потрібно практикувати рівне і спокійне дихання. Якщо це вам не допоможе, то можете спробувати інший спосіб: вдихайте повітря обома ніздрями, а видихайте – однією, при цьому затиснувши одну ніздрю рукою. Пару хвилин такого дихання допоможе вам трохи зігрітися і потренувати серце.

Альона Треніна,
методист обласних та м. Ужгород
курсів удосконалення керівних кадрів
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області