Правила безпеки під час канікул

Канікули – час, коли діти часто залишаються без нагляду дорослих. Прогулянки наодинці або в компанії товаришів можуть завершитись травматично. Аби відпустити дітей на канікули зі спокійною душею класний керівник напередодні має провести докладний інструктаж техніки безпеки.
Процес підготовки та проведення канікул у закладі загальної середньої освіти включає не лише відпочинок учнів, а й організацію позакласних (позашкільних) заходів з техніки безпеки.

Інструктаж з техніки безпеки під час канікул проводить класний керівник на виховній годині, відтак реєструє його в журналі реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності.

Правила безпеки дорожнього руху:
Під час перебування на вулиці учні є учасниками дорожнього руху. Тому важливою частиноюінструктажу є їх ознайомлення з правами та обов’язками пішоходів відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні.

Особливу небезпеку для учнів становить перехід через дорогу – неуважність може коштувати життя. Тому слід наголосити на тому, що:

 • слід користуватися наземними та підземними переходами, а у разі їх відсутності – переходити на перехрестях вулиць і доріг, дочекавшись відсутності транспортних засобів у полі зору;
 • не можна переходити дорогу без дозвільних сигналів світлофору;
 • небезпечно переходити дорогу з-за перешкоди, яка обмежує видимість і пішоходові, і водієві;
 • вулицю найліпше переходити в гурті пішоходів;
 • вибігати на проїжджу частину дороги чи влаштовувати на ній ігри – заборонено;
 • за відсутності пішохідних доріжок чи тротуарів або за межами населеного пункту рухатися вздовж дороги необхідно узбіччям назустріч руху транспортних засобів.
 • переходити через колії необхідно лише по спеціально влаштованих переходах, освітлених у темний час доби;
 • у жодному разі не можна для переходу через колію підлазити під вагони, якщо потяг зупинився на місці переходу. Якщо необхідно пропустити потяг, слід чекати осторонь, на безпечній відстані від найближчої колії;
 • уздовж колії можна проходити лише узбіччям. Заборонено прямувати безпосередньо по колії, бігти платформою вздовж потяга, що прибуває чи відходить. Підходити до вагона можна лише після повної зупинки потяга;
 • підніматися на дах рухомого складу поїзда категорично заборонено;
 • посадку у вагон та вихід з нього можна здійснювати лише з боку перону. Слід бути максимально обережним, аби не спіткнутися і не впасти між посадковим майданчиком вагона і платформою;
 • на ходу потяга не можна відкривати зовнішні двері тамбурів, стояти на підніжках і перехідних майданчиках. Якщо у вагоні відчинене вікно, не можна з нього висовуватися. Під час зупинок потяга на перегонах не можна виходитиз вагонів;
 • у разі екстреної евакуації людей із вагона необхідно зберігати спокій. Виходячи, із собою брати лише документи, гроші та предмети першої необхідності. За потреби слід допомагати в евакуації молодшим дітям, літнім людям, інвалідам тощо;
 • під час виходу через бокові двері й аварійні виходи, слід бути обережним, аби не потрапити під зустрічній потяг.
 • перед увімкненням приладів необхідно провітрити приміщення, а під час їх роботи відкрити кватирки, фрамуги;
 • завершивши користування газовим приладом, слід закрити крани на ньому та закрутити вентилі газопроводу (газової труби чи газового балона);
 • якщо в квартирі чи будинку відчутний запах газу, слід негайно припинити користуватися газовим приладом, закрити крани та вентилі.

Безпека у залізничному транспорті

Під час канікул діти, частіше з батьками, а іноді самостійно, навідують родичів з інших міст і сіл. Тому класний керівник має ознайомити дітей із правилами поводженняу залізничному транспорті та поблизу залізничних колій, а саме:
Під час інструктажу педагог має наголосити дітям, що сідати в автомобіль, тролейбус, трамвай, маршрутне таксі чи виходити з них можна лише після зупинки транспортного засобу.
Користуючись транспортним засобом, необхідно сидіти або стояти (якщо це дозволено) у призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.

Безпека в екстремальних ситуаціях
У разі виникнення аварійних ситуацій, які можуть призвести до нещасних випадків, слід негайно виявити й усунути їх причини.
Якщо виникла пожежа чи інше стихійне лихо, всі мають організовано, без паніки залишити місце перебування. Необхідно викликати пожежних та працівників екстреної медичної допомоги. Про всі випадки аварійних ситуацій, аварій, нещасних випадків природногочи техногенного характеру необхідно, по можливості, повідомити органи місцевого самоврядування, поліцію, місцевий підрозділ ДСНС.
Про надзвичайні ситуації природного характеру, як-от землетрус, повінь, ураган, туман тощо, населення сповіщають сигналом „Увага всім”– завиванням сирени, виробничими гудками та іншими сигнальними засобами.
У разі виникнення надзвичайних ситуацій з викидами радіаційних та екологічно-небезпечних речовин після сигналу „Увага всім” населенню повідомляють: „Радіаційна небезпека” або „Хімічна небезпека”.
Повідомте учням, що почувши цей сигнал, слід негайно ввімкнути радіо, телевізор та слухати повідомлення місцевих органів влади і штабу цивільного захисту із вказівками щодо подальших дій. Протягом усього періоду ліквідації наслідків стихійних лих, аварій і катастроф усі засоби зв’язку необхідно тримати постійно ввімкненими.

Безпека в побуті

Побутові предмети за неправильного користування можуть також становити загрозу для дитини і спричиняти травмування. Тож під час інструктажу педагог має нагадати учням, як правильно їх використовувати.
Користуватися газовими приладами (котел, колонка, плита) дозволено дітям старше 10 років, але обов’язково у присутності дорослих.

Правила користування газовими приладами:
Необхідно вийти з приміщення, покликати на допомогу дорослих і негайно викликати аварійну газову службу.
Користування електроприладами
Потенційну небезпеку під час перебування дитини вдома становлять також електроприлади. Тому класний керівник має нагадати учням правила електробезпеки та безпечного користування електроприладами. Так, заборонено:

 • перебувати поблизу відкритих струмопровідних частин;
 • користуватися зламаними розетками, несправними штепсельними вилками;
 • вмикати або вимикати штепсельні вилки, тримаючись за шнур, а не за корпус;
 • використовувати шнури, проводи з пошкодженою ізоляцією або обплетенням;
 • залишати без нагляду ввімкнені в мережу електронагрівальні прилади;
 • торкатися електроприладів мокрими або вологими руками.
 • тютюнопаління,
 • алкоголізму,
 • наркоманії,
 • токсикоманії,
 • ігроманії.

У разі виявлення обірваних, пошкоджених проводів, іскріння проводки необхідно повідомити дорослих. Якщо електропостачання раптово припинилося, необхідно вимкнути всі електроприлади. Вмикати їх можна лише після відновлення постійної напруги.

Загальні правила безпеки життєдіяльності
Інструктаж з безпеки життєдіяльності учнів обов’язково має містити інформацію щодо шкідливих звичок:
Доцільно також наголосити на шкідливості для здоров’я тривалого сидіння за комп’ютером. Батьки або особи, що їх замінюють, повинні чітко встановити для дитини режим користування комп’ютером.
Слід нагадати учням і правила, про які батьки розповідали їм змалечку, – не відчиняти двері незнайомцям, не говорити з ними. Нині, коли в міських будинках здебільшого встановлено домофони, варто радити учням не впускати незнайомців у під’їзд.
З огляду на велику кількість аферистів не можна впускати чужих людей до квартири, навіть якщо вони називають себе представниками комунальних служб чи органів правопорядку. На вулиці, в під’їзді не слід контактувати з незнайомцями. Не варто заходити разом з ними в ліфт.
Інструктаж правил техніки безпеки під час канікул можна проводити не лише за допомогою бесід, перегляду навчальних фільмів, а й у ігровій формі, пропонуючи тести, ігри, вікторини тощо.
Профілактика дитячого травматизму, навчання учнів безпеки життя і діяльності під час проведення інструктажів перед початком канікул – це запорука того, що учні добре відпочинуть і повернуться до навчання здоровими і життєрадісними.

Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Закарпатської області