Укус змії

db5073bdbbf50ad2d17a02ade89ae184Дедалі частіше люди почали на своїх ділянках чи на відпочинку помічати змій. При прогулянці в лісі не виключена можливість також зустрітися із змією.

 

У наших краях найнебезпечніша отруйна змія – гадюка зви­чайна. Вона може бути сірого, бурого, зеленого кольорів, але обов'яз­ково має хвилясту або зигзагоподібну лінію, яка проходить по всій спині. Це та ознака, за якою її можна відрізнити від інших змій.
Зазвичай змії кусають людей під час збору ягід, грибів, хмизу. Вони становлять небезпеку для туристів, у тому числі під час ночівлі в наметах, спальних мішках, коли плазуни підповзають, принаджені теплом людського тіла.
Укус змії може мати серйозні наслідки, тому що отрута діє на жит­тєво важливі системи людини – нервову, кровотворну, серцеву. За­лежно від глибини укусу отрута може потрапити під шкіру, у м'язову тканину або в кровоносні судини.
У вкушеного вже через півгодини настають загальні ознаки отру­єння: біль, набряк, пухирі, головний біль, запаморочення, слаб­кість, нудота, задуха, тахікардія, падає артеріальний тиск, може бути судоми тощо.
Як себе поводити, якщо вкусила змія?

Потрібно:

• хоча б частину отрути витиснути з рани разом з кров'ю, попередньо розрізавши шкірну ранку хрест-навхрест на глибину 1 см;
• промити ранку розчином марганцю або перекисом водню та пе­рев'язати;
• якомога швидше ввести сироватку.

Проте:

• не накладати джгут, не перетягувати руку або ногу;
• не припалювати ранку розпеченим залізом, сірниками, порошком марганцю чи ще щось – це ще більше пошкоджує тканину тіла.

Профілактика

Щоб рідше зустрічатися із зміями, потрібно знати їхні улюблені міс­ця. Змії – нічні тварини, удень полюбляють грітися на сонці, але поблизу своєї нори. Змії живуть в місцях, де можна сховатися від сонця та холо­ду: у лісах, на згарищах, що заростають, по берегах во­дойм, на болотах. Слід пам'ятати, що змії, при зустрічі з лю­диною, намагаються швидше сховатися. Змія одразу не нападає. Спо­чатку вона шипить, робить фальшиві випади – неначе попереджує. І тільки людина відступить – гадюка негайно сховається. Не чіпай змію – вона перша тебе не зачепить!
Заспокойте постраждалого і покладіть його лежати. Промийте рану, не відсмоктуйте отруту, якщо у вас трав­мована слизиста оболонка губ або рота.
Потрібно якомога швидше доставити постраждалого до лікарні.

Інна Ільницька,
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та
БЖД Закарпатської області