Зробіть відпочинок у лісі безпечним!

lisЛіто – це сприятливий період для відпочинку на природі, прогулянок до лісу.
Ретельно подбайте про підготовку до прогулянки в лісі:
-  Повідомте рідним про те, куди ви збираєтеся (дата, час відправлення, кількість людей, які відправляються разом з вами, напрямок руху й приблизний час повернення).
-  Візьміть собі за правило – перед подорожжю переглянути карту або хоча б намалювати від руки план місцевості й запам'ятати орієнтири.
-  Надягніть зручний одяг і взуття, що відповідає місцевості й погоднім умовам. Потрібно пам'ятати – погодні умови можуть змінюватися дуже швидко.
-  Одягайтеся в яскравий кольоровий одяг – він буде помітнішим у випадку вашого пошуку.
-  Переконайтеся, що все ваше спорядження у відмінному робочому стані. Якщо ви сумніваєтеся брати ту або іншу річ, пам’ятайте – зайвий вантаж буде вам заважати.

 

Правильна поведінка у лісі забезпечить вам безтурботний відпочинок:

-  Встановіть між собою сигнали, щоб не втратити один одного в лісі, особливо у випадку несподіванок – свистом або голосом.
-  Намагайтеся запам'ятати орієнтири під час руху в лісі. Щоб не заблукати – залишайте позначки. Без зорових орієнтирів людина у лісі починає рухатися колами.
-  Виберіть місце для вогню й облаштуйте його. Ніколи не залишайте вогонь без догляду. Тліюче вогнище може стати причиною лісової пожежі!
-  Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійне джерело води – струмок. Біля місць, де ви побачили мертву рибу або мертвих тварин, не можна навіть мити руки.
-  Будьте обережні, у лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою теж не можна користуватися. Біля боліт, як правило, водиться багато гадюк.
-  Пам’ятайте – збирати можна тільки ті гриби й ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не пробуйте сирі гриби; ніколи не збирайте гриби й ягоди біля транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в таких місцях – отруйні.
-  Уникайте диких тварин. Пам’ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані або захищають своє потомство. У випадку явно агресивного поводження тварин, можна використати, як засіб захисту, вогонь або підняти галас.
-  Будьте обережні при зустрічі зі зміями. У випадку зміїного укусу швидко видавіть з ранки краплі крові з отрутою й висмоктуйте кров наступні пів години, увесь час спльовуючи. Але цього не можна робити при наявності у вас ранок на губах й у порожнині рота!!! Потім необхідно накласти щільну пов'язку вище місця укусу й терміново відправитися до лікарні.
-  У лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас вкусив кліщ, потрібно якнайшвидше дістатися до лікарні.
-  Якщо ви опинилися біля зламаних дерев – не затримуйтеся. Вони опираються один на одного й можуть упасти, особливо під час вітру. Не ховайтеся під високими деревами й не залишайтеся на галявині під час зливи із блискавкою, тому що блискавка може вдарити в саме високе місце.

Якщо ж ви заблукали в лісі – зберігайте спокій й уникайте паніки!
Якщо ви охоплені панікою – думати логічно не зможете. Негайно зупиніться й присядьте і не робіть більше ні єдиного кроку не подумавши. Думати потрібно лише про одне, як добратися до того місця, звідки починається знайомий шлях. Згадайте останню прикмету на знайомому відрізку шляху й намагайтеся відстежити до неї дорогу. Якщо це не вийде, спробуйте згадати знайомі орієнтири: залізницю, річку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" – вниз за течією. Струмок веде до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, підніміться на найвище дерево – погляд з висоти дозволяє краще зорієнтуватися.
Бережіть й ощадливо витрачайте воду. Вона важливіша для вашого виживання, ніж їжа.
Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. За допомогою вогню ви можете зберегти тепло, сушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.
Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.
Використовуйте навички та вміння будування схованок (буда, навіс, намет і ін.) або користуйтесь природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.
Запам'ятайте! Діти повинні знати, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.
Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше їх знайти тим, хто буде їх шукати.
Пам'ятайте! Куди б ви не відправились й де б ви не були, ви можете опинитися в екстремальних умовах, тому:

  • знайте приблизно маршрут своєї подорожі;
  • майте при собі пристосування для визначення сторін світу;
  • майте одяг, придатний для будь-яких погодних умов;
  • майте досить їжі, води, сірників, речей і пристосувань для захисту свого життя.

Інна Ільницька,
методист обласного методичного кабінету
(БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД
Закарпатської області