ОБЕРЕЖНО: ТОНКИЙ ЛІД!

лідЗ настанням холодів температура повітря знижується, річки та озера покриваються тонкою кригою і на людину чекає ще одна небезпека – загроза провалитись під лід.

 

Під час зимового риболовства не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватись на льоду у великі групи. Рибалки повинні пробивати ополонки один від одного на відстані 5-6 метрів. Кожен любитель зимової розваги, при виході на лід, повинен мати з собою рятувальний жилет та мотузку довжиною 12-15 метрів із петлею на одному кінці й вантажем 400-500 гр. на іншому.
Якщо по льоду переходить група людей, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м. При переході в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб за її допомогою перевіряти міцність льоду. Якщо від удару палиці з’явиться вода, то необхідно негайно повертатися назад.
Ні в якому разі не перевіряйте лід ногою. Будьте розсудливими. Не зациклюйтеся на одному лише бажанні порибалити. Дочекатися поки лід набере відповідної товщини.
Слід пам’ятати, що лід завжди тонший там, де є стік води, ростуть кущі, очерет, швидка течія, де є джерела або впадає струмок.
Не відправляйтеся на водоймища поодинці, не залишайте без нагляду дітей – ось основні заповіді Вашої безпеки та благополуччя.
Безпечним вважається лід: для однієї людини – лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки – не менше 10-12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщі льоду не менше 15 сантиметрів.
Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил безпеки:

  1. не пробивайте поруч багато лунок;
  2. не збирайтеся великими групами на одному місці;
  3. не пробивайте лунки на переправах;
  4. не ловіть рибу занадто далеко від берега;
  5. завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
  6. тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

- Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся (тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися).

- Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

- Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

- Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.

- Якщо вас є кілька, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

- Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм.

Інна Ільницька,
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області