Весняна алергія: симптоми, профілактика та лікування

Весна – час активізації алергічних процесів. Нежить, чхання, сльозотеча – все це типові прояви весняної алергії.
З приходом весни починають „оживати” зелені насадження. У повітря піднімається пилок, головний весняний алерген. І алергіки починають страждати.
Алергія – надмірна реакція організму
В організмі існує спеціальне „антитерористичне формування”, яке покликане захищати організм від попадання всіляких чужорідних організмів і речовин. Коли імунітет ослаблений, підвищується ймовірність захворіти. При алергії імунітет проявляє гіперчутливість до різних речовин, які потрапляють в організм ззовні.
Алергічна реакція розвивається при контакті організму й алергену. По тому, як алерген потрапляє в організм, розрізняють дихальну, харчову та контактну алергії. Навесні найчастіше ми маємо справу з полінозом – алергічною реакцією на пилок рослин. І найчастіше така алергія відноситься до дихальної форми. Ранньою весною, коли немає листя, пилок може розноситися вітром на великі відстані. Він дрібний і дуже летючий, здатний проникати в приміщення через дрібні щілини. Це робить поліноз серйозною проблемою. 
Симптоми весняної алергії
До найпоширеніших весняних симптомів відносяться: нежить; різь в очах; сльозотеча; чхання; кашель.
Астма – це теж один із варіантів весняної алергії. На пилок реагують дихальні шляхи. Вони звужуються, ускладнюється дихання, виникають кашель і хрипи. При появі подібних симптомів слід звернутися до лікаря.
Реакція на квітковий пилок має багато назв – весняний поліноз, пилкова астма, алергічний риніт, весняний катар, сінна лихоманка. Поліноз у всіх алергіків різний – може протікати легко, помірно або важко.
Поліноз на цвітіння виникає так само, як і інші алергії – в якийсь момент речовини, що потрапляють в організм, зокрема, пилок квітів, починають сприйматися організмом як небезпечні для здоров’я. Тож організм починає з цим „боротися”.
Окрім того, схильність до алергії буває і спадковою. Алергія є доволі непередбачуваним захворюванням – вона може бути у людини з раннього дитинства на все життя, а може з’являтися і проходити.
У якості профілактики весняної алергії слід вживати наступні заходи:
  • Змінити графік перебування на вулиці. Вважається, що найбільша кількість пилку у повітрі концентрується в ранкові години з 5 до 10. У цей час бажано перебувати в приміщенні з щільно закритими вікнами.
  • На сонці алергени також активізуються швидше, тому слід уникати прямих сонячних променів.
  • У сухі дні і під час вітру бажано утриматися від прогулянок.
  • Носити марлеву пов’язку й окуляри.
  • Використовувати декоративну косметику, дезодоранти мінімально.
  • Після виходу на вулицю обов’язково міняти одяг і приймати душ.
  • Якщо є домашні тварини, після прогулянки також їх слід купати.
  • Не сушити білизну й одяг на свіжому повітрі в період цвітіння рослин.
  • Підвищувати імунітет.
Найбільш важкі реакції проявляються при безпосередньому проникненні алергену в кров: при ін’єкціях лікарських препаратів, при укусах комах.
Як боротися з сезонною алергією
Із цією проблемою допоможе алерголог або терапевт. Зазвичай, алергікам прописують антигістамінні препарати.
Тим, хто особливо страждає під час цвітіння – до початку сезону рекомендують провести антигістамінну „вакцинацію” – введення потужних антигістамінних препаратів з терміном активності до півроку.
Якщо ж алерген відомий, потрібно припинити контакт із ним або постарайтеся зменшити дозу алергену.
Ідеальним рішенням у лікуванні весняної алергії є зміна місця проживання на час цвітіння рослин-алергенів. Але, на жаль, не всі можуть собі це дозволити, тому, у кожному конкретному випадку, алергію слід лікувати індивідуально, виходячи із загальної клінічної картини, умов проживання, умов праці і так далі.
Найефективнішим лікуванням полінозу вважається профілактична імунотерапія. Основна суть методу полягає у введенні в організм постійно збільшуваної дози алергену, що призводить до нормалізації реакції організму на нього. Але даний спосіб вимагає регулярного відвідування алерголога протягом 1,5-2 місяців.
Боротися з алергією можна і безпосередньо в період цвітіння алергенів – щільно закривати вікна, носити захисну маску й окуляри, очищати повітря в приміщенні, часто робити вологе прибирання.
ІннаІльницька,
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)