Невидима небезпека!

Під час опалювального періоду зростає кількість нещасних випадків, викликаних необережним ставленням до опалювальних систем, газових приладів…
Чадний газ – це безбарвний газ, дуже небезпечний, бо немає запаху, а тому його неможливо відчути. Він зустрічається всюди, де є умови – недостатня кількість кисню, погана робота витяжок, забиті димарі – для неповного згорання речовин, що містять вуглець.
Небезпека полягає ще й у тому, що чадний газ має кумулятивну дію. Попадаючи у кров, він сполучається з Гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень організмом, і людина гине від задухи. Так, після двох годин знаходження в приміщенні, у повітрі якого міститься лише 0,1% СО людина втрачає свідомість і швидко після того може померти. При вдвічі більшому вмісті монооксиду вуглецю скорочується вдвічі і час, необхідний для смертельного отруєння. Втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що людина часто, вже помітивши небезпеку, не спроможна врятуватись.
Чадний газ легший за повітря і тому піднімається вгору. На відкритому просторі небезпека мінімальна. Інертний за звичайних умов, при високих температурах він згоряє у кисні синім полум’ям. Зріджується дуже погано, а в рідкому стані має густину меншу за одиницю і є вибухонебезпечний.
СО майже не розчиняється у воді, а з повітрям може утворювати вибухові суміші.
Як розпізнати наявність небезпечної кількості чадного газу та запобігти отруєнню?
Завжди треба бути насторожі у замкнених, погано провітрюваних приміщеннях, які опалюються автономно або де відкрите полум’я використовується у виробничих цілях. Там присутність чадного газу може підказати наявність кіптяви, задимленості, жовтого полум’я пальників. Потрібно також уважно стежити за власним самопочуттям. Так, дія монооксиду вуглецю може викликати погіршення світлової та кольорової чутливості зору (0,005% СО), слуху, головний біль та відчуття тиску на лоб, зниження фізичної працездатності (0,02% СО). Сильний головний біль, слабкість, запаморочення, туман перед очима, нудота свідчать про небезпечну концентрацію отрути (0,06% СО). При вищих концентраціях чадного газу вже існує небезпека загибелі людини. Тому, відчувши наведені симптоми, треба якомога швидше вийти на свіже повітря.
Правила користування газовими приладами:
▪ Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими, навіть на короткий час.
▪ Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.
▪ Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи цих приладів.
▪ Стежте за справністю витяжної вентиляції.
▪ Не розміщуйте баки для кип’ятіння білизни на звичайних конфорках газової плити. Посуд з широким дном потрібно встановлювати на спеціальні конфорки з високими ребрами.
▪ Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.
▪ Економно використовуйте газ.
Якщо ви відчули запах газу в приміщенні:
● негайно перекрити вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ними;
● повідомте і виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
● організуйте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;
● викличте аварійну службу газу за телефоном „104”;
● організуйте чергування біля входів загазованого приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;
● не вмикайте ніякі електричні прилади, не користуйтеся сірниками та запальничками. Випадково іскра може призвести до вибуху;
● з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за її вказівками.
Ступені ураження чадним газом:
Перший ступінь – легкий. Людина або не непритомніє взагалі, або непритомніє на короткий час. Вона відчуває шум у вухах, пульсацію венозних судин, головний біль, спрагу, страх.
Другий ступінь – середній. Людина непритомніє на відносно тривалий час. Вона отямлюється тоді, коли опиняється на свіжому повітрі. Окрім того, у потерпілих спостерігається психомоторне збудження, неадекватна поведінка, почервоніння обличчя, підвищення температури до 38–40 °С.
Третій ступінь – тяжкий. Вміст чадного газу в крові сягає 60–80 %, що призводить до тривалої непритомності, порушення дихання (воно стає прискореним і поверхневим). Додаткові ознаки отруєння даного ступеня – шкіра блідо-синюшна, мимовільне випорожнення кишечника і сечового міхура.
При отруєнні чадним газом необхідно діяти швидко й рішуче:
• негайно викликати машину швидкої медичної допомоги (103);
• постраждалого винести на свіже повітря, а якщо отруєння сталося взимку, – в тепле приміщення, що провітрюється, покласти на спину і тепло накрити;
• необхідно звільнити потерпілого від тісного одягу (ремінь, комір);
• дати понюхати нашатирного спирту і стежити за тим, щоб він не заснув;
• якщо потерпілий у свідомості, необхідно змусити його випити гарячий чай або каву;
• кращий засіб лікування – тривале дихання киснем;
• при зупинці дихання та кровообігу – штучне дихання, серцево-легенева реанімація. Пам’ятайте, що протигаз не захищає від дії чадного газу.
Категорично забороняється:
  • проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночку), переставлення, заміну та ремонт газового обладнання;
  • проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади;
  • вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових і вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати „кишеню” і люки, що призначаються для очищення димоходів;
  • вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, автоматики, арматури і газових балонів.
Будьте завжди уважні при користуванні газом – у цьому запорука вашої безпеки!
Пам’ятайте: ваше здоров’я – у ваших руках.
Інна Ільницька,
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області