Безпека в темний час доби

Найчастіше аварії відбуваються через нетверезих водіїв або необережність пішоходів, які у сутінках стають „невидимими”.Наїзд на пішохода – один з найпоширеніших видів ДТП, причому найчастіше відбувається це в темний час доби. Як відомо, осінньо-зимовий період – далеко не найкращий час для водіїв і пішоходів. Бруд, сльота і полій на проїжджій частині „працюють” на небезпеку учасників дорожнього руху. З настанням осені темніти починає раніше, видимість на дорогах помітно погіршується, у результаті аварій стає більше і все частіше під колеса автомобілів потрапляють пішоходи.
Це обумовлено тим, що помітити людину, не позначену елементами, що відбивають світло, яка переходить проїжджу частину, або йде узбіччям, досить складно.
Основна проблема полягає в тому, що найчастіше пішоходи вважають, нібито водій автомобіля бачить їх, і без необхідної обережності виходять на проїжджу частину. У той же час водій занадто пізно помічає пішохода, який у темряві і при світлі зустрічних фар зливається з асфальтом.
Для прикладу, пішохід стає помітним у чорному одязі з відстані двох метрів, у синьому – з сімнадцяти, а в червоному – з двадцяти чотирьох, у той час як гальмівний шлях автомобіля складає 20 метрів на сухому, та 30 метрів на мокрому асфальті.
Діти – найбільш вразливі учасники дорожнього руху. Особливе занепокоєння викликає шлях школярів додому, адже темніє зараз рано, а в темному одязі пішохід практично непомітний водієві.
Тож в осінній та зимовий час варто надавати перевагу червоному, жовтому та білому одягу, а ще краще – прикріпити світловідбивні елементи.
Світловідбиваючі елементи (СВЕ) можуть мати різні форми:
  • стікери (можуть кріпитися до одягу на липучці);
  • термополоски (кріпляться на тканини за допомогою прогріву праскою);
  • жорсткі браслети (скручуючись, кріпляться на руку, ногу або сумку);
  • кулони;
  • брелки;
  • значки;
  • шнурки.
Часто виготовляють підвісні СВЕ для носіння дітьми у вигляді різноманітних звірів, іграшок, машинок, казкових героїв. Вони легко кріпляться на одяг дитини. Такі флікери сприймаються дитиною як грайливий аксесуар і якісно виконують свою основну функцію.
Пішоходи старшого віку, які світловідбиваючі елементи не використовують в межах міста, можуть мати та тримати їх у сумці, кишені, та коли вночі знадобиться здійснювати свій шлях неосвітленими дорогами – цей маленький елемент допоможе зберегти життя.
Якщо у пішохода є такий флікер, то відстань, з якого водій може його помітити, зростає до 150 метрів. І це є найбільш дієвим способом убезпечити себе на дорозі, бо використання світлоповертального аксесуару зменшує ризик наїзду на пішохода в темний час доби на 85 відсотків.
Шановні батьки та всі учасники дорожнього руху! Переглянете свою поведінку на дорозі, подбайте про власну безпеку та безпеку своїх дітей. Вдягайтесь помітно. Будьте відповідальними пішоходами. Бережіть себе і своїх близьких!
Інна Ільницька,
методист обласного методичного кабінету
(БЖД населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області