Розвиток гуманітарного співробітництва в українсько-словацькому прикордонному регіоні: реалії, проблеми, перспективи

16 вересня 2010 року в м.Ужгороді проводено міжнародний круглий стіл «Розвиток гуманітарного співробітництва в українсько-словацькому прикордонному регіоні: реалії, проблеми, перспективи».

Організаторами названого заходу крім Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти були управління освіти і науки облдержадміністрації, відділ у справах національностей облдержадміністрації, центр культур національних меншин Закарпаття

Мета міжнародного круглого столу – провести аналіз та обговорити стан виконання положень Протоколу ІХ засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури. Окреслити напрямки розвитку українсько-словацьких взаємин у сфері освіти, науки, культури, духовності української національної меншини в Словаччині та словацької національної меншини в Україні. Визначити перелік першочергових завдань, які потребують розгляду на черговому Х засіданні Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури та подальшого їх вирішення на міждержавному рівні.

У роботі круглого столу взяли участь: в.о. Генерального консула України в Пряшеві Колядинський Юрій Антонович, Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Сладечек Маріан, головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, науковці Ужгородського національного університету, Національного інституту стратегічних досліджень в м.Ужгороді.

У роботі круглого столу також взяли участь заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Качур Іван Іванович, заступник голови Закарпатської обласної ради Брензович Василь Іванович, керівники органів державної влади та місцевого самоврядування області, які опікуються питаннями співпраці із закордонними українцями, голови, активісти громадських організацій української національної меншини Словаччини і словацької національної меншини Закарпаття. Зокрема, Сокол Петро – голова Центральної Ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки та його заступник Павло Богдан, член президії Центральної Ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки, Яцканин Іван – голова Спілки українських письменників Словаччини, головний редактор журналу «Дукля», Чіжмарова Марія, завідувач кафедри україністики філософського факультету Пряшівського університету, Мулічак Юрій – директор Об’єднаної школи ім.Тараса Шевченка м.Пряшів, вчителі та вихователі навчальних закладів Кошицького і Пряшівського країв Словаччини. Словацьку національну меншину Закарпаття на круглому столі представляли керівники та вчителі шкіл і гімназій області, у яких вивчається словацька мова.

На обговорення учасників міжнародного круглого столу винесено 22 доповіді та повідомлення з актуальних питань розвитку гуманітарного співробітництва в українсько-словацькому прикордонному регіоні у галузі освіти, науки, культури, духовності та виконання положень Протоколу ІХ засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, зокрема:

• Аналіз стану виконання українською та словацькою сторонами завдань, що випливають з положень Протоколу ІХ засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти та культури

• Задоволення науково-освітніх, мовних, духовних, культурно-інформаційних потреб української національної меншини

• Про співробітництво України і Словацької Республіки у сфері міжнаціональних відносин у рамках Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин освіти і культури. Становище словацької національної меншини в Україні та ін.

• Про методичне забезпечення навчально-виховного процесу з вивчення словацької мови і літератури в області, яку здійснює Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти, кафедра словацької філології Ужгородського національного університету.

Учасники круглого столу ґрунтовно обговорили проблеми, які мають місце у гуманітарному співробітництві прикордонних регіонів, внесли ряд пропозицій, побажань і зауважень, які слугуватимуть подальшому практичному використанню органами державної влади та місцевого самоврядування у справі збереження і розвитку етнічної самобутності, традицій, мови, освіти, культури, духовності національних меншин.

За результатами засідання круглого столу пропозиції учасників узагальнені та будуть внесені на розгляд чергового Х засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, яке планується провести у Братиславі.

До засідання круглого столу підготовлено, видруковано і роздано учасникам збірник з матеріалами доповідей, виступів і повідомлень.