Рідний Інституте, з ювілеєм!

13071804 1171865696181624 1754582357791512260 oСьогодні, 24 лютого 2021 року, особливий день для Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Саме цього дня далекого 1946 року спільною постановою Закарпатського облвиконкому і бюро обкому КП(б)У «Про перетворення центрального методичного кабінету в Ужгороді в обласний інститут удосконалення вчителів» засновано наш заклад освіти.
 
 
 
 
 
Протокол ЗІППО заснуванняОтже, сьогодні ювілейних 75 років! І не просто інституції – науковому, культурному становленню освітньої спільноти Срібної Землі, адже незадовго до утворення «Інституту для вчителів» (так нас величають і сьогодні) була введена нова система освіти відомою постановою РНК УРСР і ЦК КП(б) від 25 листопада 1945 року «Про поліпшення роботи шкіл Закарпатської області».
Головним завданням Інституту 75 років тому визначено надавати навчально-методичну, організаційну допомогу всім освітянам краю – від вихователя дошкілля – до професора закладу вищої освіти. Метою діяльності Інституту у наступному стали методичне і наукове забезпечення, а ще розвиток педагогічної культури закладів освіти, освіти і культури регіону. Науково-педагогічні, педагогічні працівники у всі роки усвідомлено й з повною відповідальністю здійснювали цю важливу місію.
Немає жодного педагога-закарпатця, який бодай один раз не побував би в стінах історичного будинку Інституту на Замковій горі в серці древнього Ужгорода, на одній з перших міських вулиць, яка сьогодні іменується на честь Президента Закарпатської України Августина Волошина. Пишаємося цим, як і тим, що є знаними далеко за межами нашої держави.
Славний і нелегкий шлях у 75 років пройшов Інститут, як і вся система освіти краю. За плечима реформи, зміни, подеколи болючі й невиправдані, з якими і за якими перед педагогами поставали нові задачі. Незмінними були й залишаються необхідність удосконалювати фахову майстерність, мета ж бо - «сіяти розумне, добре, вічне» – вимагає зростати за будь-яких умов. Саме Інститут був і буде місцем, де здійснюється повна підтримка й допомога педагогу в його прагненні реалізувати професійну місію.
Із року в рік десятки тисяч освітян краю були не просто слухачами курсів підвищення кваліфікації – творили спільну історію педагогічної думки, наукового мислення, культури рідного краю. Нам є чим пишатися і є ким пишатися. Проведені Інститутом десятки тисяч освітніх і наукових заходів ставали не просто джерелом знання для вчителя, а й спонукою творити нове разом із нами. Так у тісній взаємодії підготовлено величезну множину підручників, навчально-методичних посібників, багато іншого, необхідного для щоденної роботи педагогів.
Відзначимо, що наукові розвідки професорсько-викладацького, педагогічного складу Інституту дозволили заново відкрити імена й поширити спадщину багатьох відомих закарпатців, зокрема М. Лучкая, М. Балудянського, О. Духновича, А. Волошина. Науковцями Інституту засновані обласна педагогічна газета «Слово вчителя» і науково-методичний журнал «Освіта Закарпаття», які впродовж десятиліть доносять освітянам досягнення педагогіки і психології, презентують практики та досвід роботи закладів освіти краю.
За кафедрою головної зали Інституту стояли відомі вчені, кращі вчителі й вихователі, учні шкіл й студенти вишів. Тут розгорталися тисячі дискусій, і не тільки про освіту – про соціальні, економічні, культурні проблеми; тут обмінювалися досвідом освітяни з усього світу під час численних міжнародних науково-практичних конференцій та семінарів; тут вирували пристрасті учнівських змагань; тут завжди був і залишається дух творчості й розвитку.
Впродовж усіх років Інститут є і залишається осередком, де панує вільна думка, де провідний вчений і вихователь є однаково бажаним і шанованим, а колектив Інституту завжди напоготові фахово допомогти.
Від імені колективу вітаю з 75-річчям Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти всіх освітян краю!
З нагоди ювілею Інститут упродовж 2021 року проведе ряд наукових та освітніх заходів, у тому числі XV Всеукраїнську (з міжнародною участю) науково-практичну конференцію «Неперервна освіта: актуальні дискурси» (18 – 19.11.21).
Запрошую усіх бути разом із нами й продовжувати славну історію освіти Закарпаття.
З повагою директор Інституту Ярослав Сивохоп,
кандидат педагогічних наук, доцент