Духовна педагогіка в контексті сучасної історії розвитку Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти

Витоки народної освіти на Закарпатті сягають у глибину сторіч. Навчальними центрами для закарпатського люду були монастирі, парафіяльні церковні школи, рідше – парафіяльні школи за кошти батьків, діти яких у них навчалися. До першої половини ХІХ століття навчання проводили також дяки-співаки. Вони працювали індивідуально або з невеликими групами дітей, яких навчали слов’янської азбуки, читання за «Часословом», «Псалтирем», «Апостолом», письма, іноді – арифметики.
Формування педагогічної думки, створення закладів освіти відбувалося під впливом прогресивних мислителів, філософів, педагогів, священнослужителів, письменників кінця ХVІ – другої половини ХІХ століття, коли на Закарпатті почали створюватися державні заклади освіти. Серед когорти духовних провідників вирізнялися – Й.Базилович, В.Довгович, М.Лучкай-Поп, О.Духнович, О.Павлович, І.Сільвай, А.Кралицький та інші.
Церква законодавчо відокремлена від держави й освіти. Проте треба визнати й усвідомити, що вона є впливовою соціально-виховною інституцією в суспільстві. Виконує багато корисних для пізнання людиною світу функцій, зокрема духовну, освітню, просвітницьку, виховну, екологічну, соціалізуючу тощо.
У ХХ столітті на Закарпатті створені і працюють заклади духовної освіти, недільні церковні школи, парафіяльні школи, центри духовного розвитку і християнського виховання дітей і молоді, проводяться конференції, семінари тощо.
Кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО вже давно плідно співпрацює з Інститутом еколого-релігійної студій. На сьогодні Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти надає освітні послуги вчителям закладів загальної середньої освіти, котрі викладають за вибором курси духовно-морального спрямування. Щорічно кафедра проводить Обласні науково-методичні семінари «Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи», у яких беруть активну участь і священнослужителі рідного краю.
І в цих складних умовах коронавірусної пандемії Церква продовжує молитися за державу, за народ, за мир і за здоров’я нації.
24 лютого 2021 року Божого, у день створення Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, о 7:00 за київським часом (бо на Закарпатті діє місцевий час) на парафії Святого Миколая Чудотворця з Мирликійських села Ярок була відслужена подячна Свята Літургія парохом цього храму отцем Андрієм Долиничем, який також є викладачем Ужгородської духовної академії імені блаженного священномученика Теодора Ромжі. Він неодноразово виступав на обласних науково-практичних конференціях «Духовні провідники Закарпаття ХХ – ХХІ століття: проблеми епістомології», які організовувала і проводила кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО. Дякувала на Літургії Марія Баяновська.
У проповіді отець духовний наголосив на вагомій ролі вчителя в житті кожної людини, дитини. Таким Учителем для педагогів регіону є науково-педагогічний колектив Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Цей заклад вищої освіти став у нашій області інтелектуальним джерелом, духовним осередком, школою високої культури і професіоналізму.
Завершилася Свята Літургія многоліттям науково-педагогічному колективу ЗІППО та всім педагогічним працівникам області.
Марія Баяновська