Розвиток гуманітарного співробітництва в українсько-угорському прикордонному регіоні: аналіз, оцінки

alt27 січня, в Ужгороді відбувся міжнародний круглий стіл на тему «Розвиток гуманітарного співробітництва в українсько-угорському прикордонному регіоні: аналіз, оцінки». Участь у заході взяли освітяни та дипломати Угорщини і України, експерти з міжнародних відносин, представники місцевої влади. Відкривав конференцію заступник голови облдержадміністрації Іван Качур, який зазначив, що подібні міжнародні зустрічі дозволяють експертам вивчити проблемні аспекти у відносинах і запропонувати шляхи їхнього вирішення.

 

Іштван Товт, консул Угорської Республіки в Берегові заявив, що питання забезпечення прав національних меншин, які проживають в Україні та Угорщині, є традиційно одним з пріоритетних у двосторонньому співробітництві.

 

У виступі начальника управління освіти і науки облдержадміністрації М.А.Мотильчака прозвучало, що двосторонні українсько-угорські міжнародні відносини України й Угорщини як двох незалежних держав упродовж 90-х років ХХ століття і на початку ХХІ століття є взірцем цивілізованої та прагматичної міжнародної співпраці, насамперед у центральноєвропейському регіоні. «Слід відзначити, що на сьогодні в області задовольняються освітні потреби угорської спільноти, як це передбачено законодавством України та міжнародними нормами. Мережа навчальних закладів відповідає національному складу населення. Із загальної кількості шкіл у 66 закладах (10 815 учнів) навчання ведеться угорською мовою, що складає 9,8 %. Мережа угорськомовних навчальних закладів включає: 8 шкіл І ступеня, 34 – І-ІІ ступенів, 20 – І-ІІІ ступенів, 2 гімназії та 2 ліцеї. Функціонують ще 5 приватних ліцеїв ІІІ ступеня (304 учні), із них 4 – з угорською та 1 – українською й угорською мовами навчання.

 

alt

 

Крім того, у 31 загальноосвітньому навчальному закладі здійснюється двомовне навчання – (із 8892 учнів 4 581 навчається українською мовою, 4 311 – угорською), що становить 2,8 %. Із них у 22 закладах більшість учнів навчаються угорською, а у 9 – українською мовою. У числі навчальних закладів з українською та угорською мовою навчання: 1 школа – І ступеня, 11 – І-ІІ ступенів, 19 – І-ІІІ ступенів. Загалом у загальноосвітніх навчальних закладах здобувають освіту угорською мовою 15 426 учнів (15 126 – у державних і комунальних закладах, 300 – у приватних ліцеях), що складає 10,2 % від загальної кількості учнів».

 

Учасники конференції виробили спільну резолюцію.