Дошкільна освіта під крилами захисту

22 вересня Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти відзначив Всеукраїнський день дошкілля.

Минулого року кафедра дошкільної, початкової та інклюзивної освіти разом з кабінетом дошкільної та початкової освіти ЗІППО започаткували проведення конференції, приуроченої до Всеукраїнського дня дошкілля „Дошкільна освіта під крилами захисту”. Цього року, у рамках договору про співпрацю, до організації долучився навчально-науковий „Ресурсний центр з інклюзивного навчання та спеціальної освіти” Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

З програмою конференції можна ознайомитися тут.

У конференції взяли участь понад 300 педагогів. Дуже приємно, що до заходу долучилися не лише педагогічні працівники закладів дошкільної освіти Закарпаття, а й колеги з Білої Церкви, Івано-Франківська, Миколаєва, Херсона, Хмельницького та ін. З програмою конференції можна ознайомитись тут

Учасники висловили подяку організаторам та спікерам заходу за актуальні та змістовні доповіді, дружню емоційну атмосферу, а також свою віру в перемогу та відновлення дошкільної освіти в тих регіонах, які постраждали від дій агресора; побажали всім миру, подальшої співпраці на благо дошкілля України.

Від імені Закарпатського ІППО з професійним святом учасників конференції привітав директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Ярослав СИВОХОП.

Ярослав Михайлович відзначив, що професія вихователя і всіх працівників дошкільних установ вимагає від більшості глибокої самовіддачі, величезного терпіння і нескінченної любові до своєї справи. Від професіоналізму, терпіння і мудрості вихователів, уваги до унікального і своєрідного внутрішнього світу дитини, залежить те найдорожче, що у нас є – наше життя і наша надія. Він наголосив на необхідності звертати широку увагу суспільства на цінність дошкільного виховання, проблеми дитячих дошкільних установ і дошкільного дитинства загалом, побажав приємного та результативного наукового спілкування, творчих успіхів, здоров’я, миру і добра!

Від імені Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника учасників конференції привітала директор Ресурсного центру з інклюзивної та спеціальної освіти, професор кафедри теорії та методики дошкільної і спеціальної освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Світлана ЧУПАХІНА.

Запрошеним спікером конференції була завідувач об’єднаного дошкільного закладу „Казковий сад” Муніципалітету 13. району м. Будапешт Ріта ЦВЕТНІЧ. Пані Ріта поділилася особливостями дошкільного виховання в Угорщині, зокрема – досвідом роботи дошкільного закладу „Казковий сад” м. Будапешт. Розповіла, що їхній заклад засновано в 1954 році. У 2016 році вони отримали нову, сучасну будівлю з європейською сертифікацією. За її словами – це один з найліпше оснащених закладів Угорщини. У закладі наявна внутрішня система вентиляції, 2 види майданчиків (звичайні та на даху), 2 спортзали, соляна кімната, обладнання для фільтрації електросмогу, зелені рослини у дворі та сад на даху, система поливу. Будівля та територія закладу екологічні та безпечні.

Але вражає не тільки технічне забезпечення. Дошкільний заклад розрахований на 400 дітей, комфортні умови виховання та навчання яким забезпечує колектив закладу з 67 осіб (вихователі, вчитель-дефектолог, корекційний педагог, асистенти педагогів, няні, техпрацівники тощо).

Основними принципам, якими керується „Казковий сад”, є ігровий підхід, співпраця та партнерство з батьками та громадськістю, диференціація та послідовність, відкрите спілкування з усіма учасниками навчально-виховного процесу. Пріоритетними завданнями закладу є емоційне виховання та навчання здоровому способу життя дітей дошкільного віку. Високо цінується професійна відданість.

Свою доповідь „Тьюторство в системі освіти: досів США” виголосила Світлана ЧУПАХІНА. Світлана Василівна ознайомила з основними принципами сучасної освітньої парадигми, особливостями організації підтримки дітей з особливими потребами в освітньому середовищі; познайомила із напрямами роботи тьюторів у закладах освіти США; охарактеризувала особливості роботи та основні завдання тьюторського супроводу дітей; спроектувала напрями підготовки педагогів до супроводу дітей з ООП в умовах інклюзивного простору; вказала на розвиток української освіти у напрямку підтримки дітей в освітньому середовищі.

Рівень успіху вже давно перестав залежати тільки від того, наскільки добре фахівець виконуєте свої безпосередні обов’язки. Необхідно розвивати Soft Skills, так звані „м’які навички”, щоб бути конкурентоспроможним на сучасному ринку праці. Саме про формування „SOFT SKILLS” особистості фахівців закладу дошкільної освіти була доповідь завідувачки кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидата педагогічних наук, доцента Ганни РЕГО. Вона зазначила, що сьогодні добре розвинені м’які навички неабияк допомагають мільйонам спеціалістів досягати кар’єрного успіху. Ці навички надзвичайно потрібні також у професії вихователя та керівника ЗДО. Адже саме налагоджена комунікація, уміння адаптуватися, самоорганізація допомагають оптимізувати роботу, постійно досягаючи нового рівня. Ганна Іванівна ґрунтовно розповіла що таке Soft skills та як їх можна розвинути.

У змістовній та доступній формі основи психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти презентувала кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Олена УТЬОСОВА. Олена Іванівна звернула увагу учасників конференції на те, хто має бути учасником мультидисциплінарної команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами; чітко розкрила, які рівні підтримки надаються дітям з різними ступенями труднощів; вимоги щодо кількості та тривалості корекційно-розвивальних занять.

Останніми роками кількість дітей із мовленнєвими порушеннями зростає прискореними темпами. Тому розробка ефективних форм і прийомів логопедичної корекції, пропедевтики порушень складових мовлення є особливо актуальною.

Про один із таких логопедичних методів – лялькотерапію, розповіла завідувач логопедичного пункту Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, доктор філософії Тетяна КУДЯРСЬКА. У своїй доповіді вона дала визначення поняття лялькотерапії та її завдань; охарактеризувала функції лялькотерапії та методів реалізації завдань із розвитку мовлення; назвала види ляльок та висвітлила їх вплив на формування мовлення дітей дошкільного віку. Доповідач на прикладах довела, що лялькотерапія є не лише цікавим, але й надзвичайно продуктивним методом, адже вона створює сприятливі умови для мовленнєвого розвитку дітей, допомагає подолати комунікативні бар’єри, дає можливість невербального контакту. Педагогічно правильно організована навчально-ігрова діяльність дітей із урахуванням їхніх вікових, індивідуальних психічних та мовленнєвих можливостей дозволяє вирішити основні завдання корекційної освіти – формування фонетично, лексично та граматично правильного мовлення.

Учасники конференції висловили подяку нашим військовим, завдяки яким ми маємо можливість продовжувати жити у своїй рідній країні. Маємо можливість жити, насолоджуватися, бути зі своєю сім’єю вдома та відчувати те життя, яке воно було до війни. Немає тих слів, які б могли описати всю ту вдячність, яку відчуває кожен українець. Щира подяка кожному військовому за цю можливість жити та працювати в Україні – у себе вдома. Слава ЗСУ! Слава Україні!

У цей особливий День, ми приєднуємося до привітань на адресу наших вихователів і всіх дошкільних працівників, висловлюємо їм свою подяку.

Нехай лагідна посмішка сонечка дарує вам невичерпну енергію, красу і чарівність, життя буде наповнене щастям, добробутом та натхненням, в оселі вашій панують світло і злагода, у серці – добро і мудрість, а в житті – достаток і вдача. Бажаємо вам нових професійних досягнень і глибокої поваги. Зі Святом!

Ганна Рего, завідувач кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти ЗІППО, к.п.н., доцент

Теги:
Перейти до вмісту