Медіаграмотність для наймолодших: практики та інструменти

mediaІз метою підвищення професійної компетентності педагогічних працівників закладів дошкільної освіти 19 травня 2021 року на платформі Zoom відбувся вебінар на тему: «Медіаграмотність для наймолодших: практики та інструменти». Вебінар організований консультантом КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Ужгородської міської ради Ольгою Юрик у співпраці із методистами кабінету методики дошкільної та початкової освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Учасниками заходу стали 100 педагогів, керівників закладів дошкільної освіти міста Ужгорода та Хустського, Тячівського, Рахівського, Берегівського районів Закарпатської області. До участі у вебінарі було запрошено експертів ГО Академія української преси, тренерів із медіаосвіти та медіаграмотності Оксану Волошенюк та Наталію Степанову.
Ольга Романчак, методист кабінету методики дошкільної та початкової освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, зауважила на сучасних змінах в освітньому процесі за оновленим Державним стандартом дошкільної освіти. Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» «Комп’ютерна грамота» варіативного складника розвитку компетентностей дитини передбачає застосуванням цифрових технологій в освітньому процесі закладу дошкільної освіти та формування медіа грамотності сучасних здобувачів дошкільної освіти. Головне завдання педагога – навчити дітей сприймати інформацію та критично осмислювати почуте, прочитане й побачене на медіаносіях, сформувати мотиваційний інтерес до критичного ставлення і навчити створювати власні медіапродукти. Спікерка зазначила основні напрями, методи та засоби формування медіаграмотності в дошкільнят та порекомендувала цікаві форми організації медіаосвітньої діяльності з дітьми в ЗДО.
media2Учасникам заходу було презентовано парціальні програми з медіаосвітньої діяльності, рекомендовані Міністерством освіти та науки для використання у ЗДО.
Запрошена експертка ГО Академія української преси, тренерка із медіаосвіти та медіа грамотності,кандидатка філософських наук, доцентка Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, авторка більше 80-ти робіт з методики викладання громадянської освіти та медіаграмотності, розвитку критичного мислення, філософії освіти Наталія Степанова провела у рамках вебінару короткий майстер-клас з розвитку критичного мислення дошкільників як ключової навички медіаграмотності. Спікерка представила учасникам авторську розробку «Навчальний календарик розвитку критичного мислення». Педагоги мали змогу познайомитися із особливостями методики використання вправ, прийомів та технологій для розвитку критичного мислення дітей старшого дошкільного віку.
Консультант ЦП РПП Ольга Юрик запропонувала учасникам цікаві практики з формування навичок медіграмотності у наймолодших, зокрема LEGOдіафестиваль, веб-квести для дошкільників, створення коміксів дітьми дошкільного віку. Також порекомендувала педагогам цікаву методику - шведську ЕРА-модель для роботи з інформацією. Педагогічній спільноті було запропоновано можливості для самоосвіти¬–курс «Медіаграмотність для освітян» на освітній онлайн-платформі Prometheus та представлено можливості онлайн-ресурсу Classtools.net для роботи з розвитку медіаграмотності дошкільників.