Книги – морська глибина...

21tijden24

На ці питання шукали відповіді учні пілотних класів, вивчаючи тему «Мої улюблені книжки». Тематика тижня перетворила класну кімнату на бібліотеку й запросила у світ казковий, чарівний, непередбачуваний. У ранковому колі звучала поезія Н. Красоткіної, яка спонукала дітей висловити думку про те, що дає їм книжка.

Цікавою була інтерактивна вправа «Гронування», в якій діти записували асоціації, пов’язані зі словом «книга» та об’єднували асоціативні слова у групи-грона за різними ознаками, наприклад, за тематикою (хто створює, назви книжок, призначення) чи за граматичними характеристиками (хто/що?, яка?, що робити?). Вправа «Склади прислів’я» систематизувала знання дітей про граматичне оформлення речення. Діти вправно збирали прислів’я з розсипаних слів і пояснювали зміст висловів. Інтерактивна вправа «Відкрий дорогу книжці» запропонувала дітям обчислити вирази і прокласти стежинку до віртуальної бібліотеки. Про різновиди книжок учні дізналися з вправи «Чарівна скринька» і були захоплені багатством видів книг: розмальовка, книжка-театр, книжка-іграшка, енциклопедія, лепбук, навчальна книжка, електронна книжка. З учнями було проведено бесіду про те, що людині, яка багато читає, потрібен відпочинок для очей, з цією метою опанували відповідний комплекс вправ. Складання «Порадника для читача» підводило дітей до висновку, що книга може бути не тільки джерелом знань, але й другом та порадником.
Цікава вправа «Шифрувальник» від імені книжки просила дітей про бережливе ставлення до неї. Логічним завершенням було виготовлення закладок для книжки. Навичку дбайливого ставлення до книги закріпила гра «Не можна – треба».
Загадка Л. Глібова мотивувала дітей уявити книгу живою особою і наділити її найкращими рисами характеру. Захоплюючою була віртуальна мандрівка в історичне минуле книги. Вправляючись у читанні коротких текстів, діти дізнавалися про те, які книжки були раніше (на кам’яних, воскових і глиняних табличках, із папірусу, пергаменту та берести). Цікаво було дізнатися, із чого виготовляють папір. На цьому тижні діти продовжували знайомитися із властивостями паперу та порівнювали різні його види. Дослідження «З чого складається книжка?» підвело школярів до логічного висновку, що треба зберігати зелені насадження і збирати макулатуру. Першокласники досліджували, з чого складається книжка і вставляли в речення потрібні слова, складаючи анаграми. Закріпили свої знання про склад книжки, розглядаючи, порівнюючи, вимірюючи, зважуючи книги. Досліджуючи будову книжки, діти звертали увагу на назви її частин (обкладинка, титульна, форзац, корінець). Підкреслювалося, що кожна книжка має назву, але не кожна має автора. Діти вчилися шукати, де у книзі зазначається її видавництво.
Дидактична гра «Математична загадка про книжку» дала можливість повторити числа двох десятків і скласти вислів про книгу. Вправа «Книжкові передбачення» вчила дітей орієнтуватися в сторінках книги, у порядку її рядочків та слів. Діти активно шукали потрібне слово, зазначене на книжковому квитку. Відшукані слова порівнювали за кількістю букв та складів.
Учні познайомилися із алгоритмом послідовного створення книги та із представниками різних професій, причетних до цього дійства. Найцікавішою для дітей виявилася робота над створенням власних книжок, де вони були і авторами, і художниками, і видавцями.
Кожного дня робота закінчувалася рефлексією у щоденнику вражень, де діти відпрацьовували одну із навичок п’яти видів діяльності (Daily 5): письмо для себе. Опрацьовувались теми: «Моя улюблена книжка…», «Читати – це цікаво, тому що …», «Мені б дуже хотілось мати книжку про…».
Робота над темою тижня підводила дітей до думки про важливість книги у їхньому житті.