ЗАКАРПАТТЯ – ДОНЕЦЬК. ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ПЕДАГОГІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ

Вперше стартувала Всеукраїнська школа педагогічної майстерності 21-22 грудня 2006 року з м. Львова, друге і третє зібрання такої школи проходило у м. Чернівці в 2007 та 2010 роках, четверта школа була організована в м. Чернігів – 2011 року.

29-30 листопада 2012 року в м. Донецьк проходила п’ята Всеукраїнська школа педагогічної майстерності «Конкурс «Учитель року» – досвід, проблеми та перспективи».
Організаторами науково-методичного заходу на Донеччині стали Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти та керівництво освітою Донеччини.
Школа презентувала педагогічний досвіду вчителів-переможців конкурсу «Учитель року 2012» через основні завдання заходу: актуалізація проблеми виявлення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду вчителів; проведення майстер-класів учителями-переможцями конкурсу «Учитель року – 2012» у номінаціях: «Українська мова та література», «Біологія», «Іноземна мова. Англійська», «Етика», «Фізична культура»; обмін досвідом організації та проведення конкурсу «Учитель року» в регіонах.
Учасниками Всеукраїнської школи педагогічної майстерності стали проректори обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти; методисти-організатори регіональних конкурсів «Учитель року» майже з усіх регіонів України, від Закарпаття – Райхель Г.Є., методист кабінету школознавства, курсової підготовки, перспективного педагогічного досвіду інституту; представники управлінських, науково-методичних служб та педагоги Донеччини, представники громадськості, ЗМІ та видавництв.
29 листопада 2012 року у великій залі Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбулося пленарне засідання школи на якому з вітальним словом виступив ректор Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Чернишов О. І. З теми «Фахові конкурси як високоефективний засіб розвитку комунікативних здібностей учителів» інформувала Клясен Н.Л., методист вищої категорії відділу інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Доповідь «Роль конкурсу «Учитель року» в особистісному та професійному вдосконаленні вчителя» виголосила освітянам Чернікова Л.Г. – проректор з науково-педагогічної роботи Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доцент.
В процесі пленарного засідання учасниками було обговорено ряд питань: основні напрями розвитку освіти і перспективи, інноваційні технології підготовки вчителя як конкурентоспроможного фахівця, шляхи вдосконалення педагогічної майстерності вчителя роль конкурсу «Учитель року» в особистісному та професійному удосконаленні вчителя.
Клясен Н. Л. від імені оргкомітету нагородила минулорічних переможців диктофонами, фірмовими годинниками, які спонсорував Київський завод «Клейнод». Особливим подарунком стали посібники з творчими роботами самих конкурсантів.
Також переможці Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2012» провели для учасників школи педагогічної майстерності низку пізнавальних майстер-класів. Зацікавив майстер-клас в номінації «українська мова і література», переможця Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» Попової Т. Ю., з проблеми «Формування цілісності світогляду школярів під час вивчення пісенної творчості». З великою увагою переглядали присутні яскравий майстер-клас в номінації «етика», переможця Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» Байдаченко Т. С. з проблеми «Як стати розвиненою людиною». У номінації «біологія», переможець Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» Криворучко М. В. запросила присутніх до майстер-класу з проблеми «Шлях від питання до відповіді».
Було організовано функціонування виставки навчально-методичної літератури щодо забезпечення сучасного освітнього процесу, матеріалами перспективного педагогічного досвіду переможців Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» Попової Т.Ю. (номінація «українська мова і література») та Байдаченко Т.С. (номінація «Етика»). Спеціально до цього заходу було підготовлено посібники: «Формування цілісного світогляду школярів у процесі навчання» та «Творчий розвиток успішної особистості учнів у процесі вивчення етики» із серії «Творча лабораторія вчителя-майстра», які були презентовані всім присутнім.
По закінченні пленарного засідання методистом вищої категорії відділу зв'язків з громадськістю Інституту інноваційних технологій і змісту освіти – Лещик Н. В. був проведений Круглий стіл «Організаційно-методичні засади проведення фахового конкурсу», на якому були розглянуті питання:
- Організаційно-методичного забезпечення І та ІІ турів Всеукраїнського конкурсу «Учитель року»;
- Обговорення організаційних питань щодо проведення третього (заключного) туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2013»;
- Майстер-клас «Реєстрація та розміщення портфоліо переможця ІІ (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2013»;
- Обмін досвідом роботи в регіонах з питань щодо організації та проведення І та ІІ турів Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» в регіонах України.
Увечері Донеччина гостинно запросила на виставу в Донецький національно-академічний українського музично-драматичного театру.
Наступного дня відбувся практичний тур Всеукраїнської школи педагогічної майстерності на базі Донецького навчально-виховного комплексу «Ліцей інформаційних технологій - спеціалізована з інформаційних технологій загальноосвітня школа I-III ступенів № 61 Донецької міської ради Донецької області». На ньому учасники школи змогли побачити майстер-клас учителя фізичної культури, переможця «Учитель року – 2012» – Михно Л.С. з проблеми «Інновації як фактор підвищення ефективності навчально-виховної та фізкультурно-оздоровчої діяльності» та були проведені чотири уроки з української мови і літератури – «Тропи (персоніфікація, алегорія, синекдоха, гіпербола)» (для учнів 10 класу), біології – «Узагальнення і систематизація знань з теми «Дихальна система» (для учнів 9 класу), етики – «Як ми обираємо життєвий шлях» (для учнів 6 класу), фізичної культури – «Повторення техніки передачі м'яча двома руками зверху» (для учнів 5 класу).
Під час заключного пленарного засідання учасників Всеукраїнської школи педагогічної майстерності відбулися презентації таких матеріалів:
- збірки матеріалів «Перлини Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» з досвіду роботи переможців та лауреатів конкурсу;
- посібників «Кращі уроки Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» у номінаціях: Українська мова та література», «Іноземна мова. Англійська», «Біологія», «Етика», «Фізична культура»;
- інструктивно-методичних рекомендацій «Організація та проведення Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» та відбулася та зустріч з меценатами Всеукраїнського конкурсу «Учитель року».
Учасниками Всеукраїнської школи педагогічної майстерності було відзначено високий рівень організації науково-методичного заходу, щирість спілкування, цікаві освітні напрямки педагогів Донеччини. Також усім учасникам були вручені сертифікати.
Після підбиття підсумків навчально-методичного заходу учасникам школи була надана можливість відвідати культурно-спортивний заклад «Донбас-Арена».
А попереду новий конкурс, нові перемоги, нові імена майстрів педагогічної праці, творчих успіхів учителям-новаторам!

Галина Райхель,
методист кабінету школознавства, курсової підготовки та ППД ЗІППО