Компетентнісний підхід у процесі навчання історії та правознавства у школі

У травні в Іршавському районі відбувся обласний науково-методичний семінар методистів районних (міських) відділів (управлінь) освіти та голів районних (міських) методобۥєднань вчителів суспільних дисциплін з «Компетентнісний підхід у процесі навчання історії та правознавства на уроках та в позаурочний час». Робота семінару розпочалася в Іршавській гімназії, де учасників привітали методист кабінету суспільно-гуманітарних дисциплін Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Ю. Ю. Шимон, начальник управління освіти, молоді і спорту Іршавської РДА Є. М. Яцканич, завідувач РМК М. Ю. Келемен.
Шимон Юрій Юрійович оголосив програму обласного семінару та наголосив на актуальності теми семінару. Сучасний вчитель повинен бути готовим до запровадження компетентнісного підходу у навчанні історії та правознавства в школі. В цьому сенсі компетентнісний підхід в процесі навчання історії та правознавства набуває актуального значення. Адже сучасний учитель має перед суспільством дуже широкі завдання. В першу чергу – це забезпечення індивідуального зростання кожного школяра.
Яцканич Єлизавета Михайлівна акцентувала увагу на тому, що сучасна шкільна освіта повинна бути модернізована, як того вимагає українське суспільство. Школа сьогодні має не тільки дати учневі певну суму знань з тих чи інших предметів, а сформувати відповідальну особистість, готову на виконання всього спектру життєвих і професійних функцій, у якої знання призначені не для запам’ятовування і репрезентації, а для практичного застосування. Саме над цими питаннями сьогодні працює все учительство району.
Келемен Марія Юріївна, підтверджуючи актуальність проблемного питання семінару, відмітила, що завдання методичної служби району полягає у підвищенні професійної майстерності кожного вчителя.
Вміло координує роботу методичного обۥєднання вчителів суспільних дисциплін методист Л. І. Сокач. Вчителі-історики району працюють над методичною проблемою «Використання активних форм і методів навчання в умовах особистісно орієнтованої освіти».
Велику увагу методична служба району приділяє роботі з обдарованою молоддю. І тут методичне об’єднання суспільних дисциплін має чим гордитися. Це і Брич Ярослав, що декілька років поспіль був абсолютним призером ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з історії, і Поп Петро, який 2 роки тому отримав максимальну кількість балів (200) на ЗНО з історії, і Світлинець Алла, яка 2013 року виборола 1 місце на ІІІ етапі МАН з історичного краєзнавства.
Родзинкою заходу була презентація досвіду роботи найкращих учителів історії та правознавства району, яка видана під назвою «Золотий фонд районного методичного об’єднання вчителів суспільних дисциплін». Тут коротко представлено досвід із реалізації проблемних питань вчителів вищої категорії, які мають високе педагогічне звання «старший учитель».
Оскільки початок семінару проходив в Іршавській гімназії, то директор школи О. І. Гелетей презентувала присутнім навчальний заклад, історію його створення та основні досягнення за час існування.
У рамках роботи семінару присутні мали змогу відвідати урок у 6 класі «Давні слов’яни та їхні сусіди» (учитель історії Керечанин О. Я.), та урок з правознавства у 9 класі «Правоохоронні органи в Україні. Міліція і неповнолітні» (учитель історії та правознавства Ваш Я. І.) Учасниками семінару було відмічено високу фахову майстерність вчителів Іршавської гімназії при викладанні історії та правознавства. Дуже зворушливим у плані громадянського виховання став усний журнал «Моя країна – Україна», проведений учнями 4 класу (уч. Глеба О. Ю.)
Продовжено роботу обласного семінару у Луківській ЗОШ І-ІІ ст., де із вітальним словом гостей зустріла директор школи, керівник районного МО вчителів суспільних дисциплін Іршавського району Хандра Ольга Юріївна. З хлібом – сіллю та щирими поетичними рядками вчителів області привітали учні школи. А ще в цей світлий великодній день кожен з гостей отримав у подарунок писанки, виготовлені руками вихованців гуртків «Дивовижні барви» та «Писанкарство». Директор Хандра О. Ю. розповіла про школу, її історію, досягнення школярів та педагогів за останні роки. Учасників семінару привітав Луківський сільський голова Пасуля В. М., наголосивши, що школа в Лукові має чим гордитися, і сьогоднішній обласний семінар є тому підтвердженням. У фойє школи гостей обласного семінару вражала виставка учнівських композицій «Гей, Великдень! Гей, весна!», на якій були представлені пасхальні кошики, вишивані рушники, серветки, писанкове дерево. Не менш захоплюючою для присутніх стала виставка творчих робіт учнів, випускників та вчителів школи, присвячена Року дитячої творчості. З великою цікавістю присутні оглянули експонати, зібрані всіма членами педагогічного та учнівського колективу для створення шкільного історико-етнографічного музею.
Учасники семінару продовжили свою роботу в актовій залі школи, де учні 9 класів Приборжавської ЗОШ І-ІІІ ст. та Луківської ЗОШ І-ІІ ст. взяли участь у міжшкільному правовому брейн-рингу «Феміда». Команди «Прокурорів» та «Адвокатів» змагалися у знанні правознавства, розумінні правових термінів, розв’язуванні правових ситуацій та виконанні інших не менш цікавих завдань. Школярі не тільки виявили високі знання з предмету, а й отримали від гри позитивні емоції, гарний настрій та заслужені призи. Свято перепліталося чудовими виступами учасників художньої самодіяльності школи.
Підбиваючи підсумки, керівники семінару Качур Б.М., доцент кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін ЗІППО; Шимон Ю.Ю., методист кабінету суспільно-гуманітарних дисциплін ЗІППО і виступаючі учасники підкреслили не тільки актуальність обраної теми, а й важливість обміну освітнім досвідом. Саме такі зустрічі є поштовхом до творчості, розуміння важливості учительської праці та обрання вірних освітніх орієнтирів. Матеріали семінару на паперових та електронних носіях були роздані всім учасникам семінару.