Літній відпочинок юних туристів

Усі поспішають змістовно відпочити під час літніх  відпусток та канікул на берегах морів чи під час туристичних походів. Хтось любується засмагою, хтось згадує теплі  романтичні вечори, а хтось знову хоче почути знайомі мелодії під бренькіт гітари десь у лісі біля палаючого вогнища... 
Так само знову хочуть повернутися у подорожуючі дні та романтичні ночі діти Іршавщини – вихованці станції юних туристів, учасники щорічної еспедиції «Іршавські мандри».
Ось уже 10-й рік поспіль педагогічним колективом райСЮТур (директор І.І.Терпай) проводяться канікули учнів у туристично-оздоровчій експедиції шляхом активного пішохідного руху дітей по мальовничих місцях Закарпаття, організованого відпочинку дітей на природі. Романтика проживання, харчування біля вогнища, пісні під гітару, розваги під відкритим небом і під зорями створюють в уяві вихованців незабутні враження на довгі роки.


Набутий досвід педагогічним колективом райСЮТур по відпочинку й   оздоровленню дітей  шляхом перебування їх у туристичній експедиції з активним пішохідним способом пересування дає підстави стверджувати про величезну ефективність та перспективність даного заходу. В ньому закладений потужний потенціал оздоровчо-виховної роботи – як «школи в природі», «школи виживання в природі», «школи екологічної науки» тощо. 
Діти завжди були і залишаються найдорожчим скарбом, гордістю, надією і майбутнім держави. Для цього розроблена програма оздоровлення та відпочинку дітей в оздоровчій, туристсько-екологічній експедиції «Іршавські мандри-10» та затверджена рішенням чотирнадцятої сесії VІ скликання за підписом голови районної ради С.В.Сухана.
Першочерговим завданням колективу райСЮТур є відпрацювання на практиці навичок та вмінь юних туристів, удосконалення фізичної підготовки, виховання рис товаристкості та командного духу, а відтак - мати здорове і щасливе молоде покоління для свого народу і держави. Керівництво позашкільного закладу ставило перед собою мету привернути увагу підростаючого покоління, їхніх батьків та широкого кола громадськості до проблем сьогодення,  системного і ґрунтовного розроблення ефективних заходів виховання та оздоровлення дітей із урахуванням нових реалій.
Цікавими, вагомими і змістовними були чотирнадцять днів туристської експедиції. Для  цього був розроблений спеціальний маршрут руху літньої експедиції та автобусної екскурсії, у плані щоденної роботи визначено напрями подорожей.
На початку червня із-за проливних дощів певні походи довелося відкласти, тому запланований термін продовжився до кінця червня.
У рамках літнього оздоровлення та відпочинку дітей станцією юних туристів проведено з учнівським туристичним активом ряд цікавих екскурсій, а саме: в урочища «Смерековий камінь», «Купінкувате», «Багно», «Білого каменя», «Камянка», сходження на гори Бистра, Синяк та Кук, відвідано Річанське лісництво, проведено екскурсії до с. Приборжавське, с. Солотвино, м. Рахів зі сходженням на г. Говерла, ознайомлення та вивчення флори і фауни НПП «Зачарований край» тощо.
Учасниками експедиції були проведені очистки джерел, малих річок та потічків, промарковані туристичні маршрути. Діти також досліджували флору та фауну НПП «Зачарований край» та Карпатського біосферного заповідника; проводили санітарну очистку пам`яток історії,  створювали мініводоспади, проводили збір матеріалів з експедицій «Історія міст і сіл України» та «Моя Батьківщина – Україна».
Завдяки вмілими і професійними діям працівників райСЮТур діти – учасники експедиції -- добре оздоровилися і відпочили, вивчили визначні місця свого краю, розширили свій життєвий світогляд, долучилися на практиці до збереження екології та туристичної інфраструктури рідного краю, отримали ряд незабутніх емоцій та позитивних вражень.
Заключним етапом учасників еспедиції було сходження з гори Кук та долучення до свята ковальського мистецтва – Гамори в с.Лисичево.
Також приємно відзначити, що під час нещодавно проведеного Всеукраїнського зльоту туристів-краєзнавців у «Ценральному таборі туристського активу учнів України» в с.Осій у складі головної суддівської колегії були керівники позашкільних установ району – з райСЮТур начальником  дистанції зі спортивної секції Осійський О.Д., та з РБДТ суддя етапу з етнографії Світлинець А.А. У цьому захоплюючому краєзнавчому зльоті прийняли участь більше 250 маленьких громадян України та району. До речі, перше місце у творчій майстерні за напрямом «Географічне краєзнавство» на ІХ Всеукраїнському зльоті юних туристів-краєзнавців посіла вихованка райСЮТур Осійська Олекандра і нагороджена гамотою Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (м.Київ).
Хотілося б, щоб до питання щодо відпочинку і оздоровлення наших дітей долучалися усі керівники виробничих підрозділів, підприємливі люди, спонсори, батьки бо лише завдяки спільним зусиллям питання оздоровлення можна поставити на належний рівень.