Замість ялинки - новорічна композиція

„Ялинко рідна – наша втіха,
То ж хай вона не знає лиха!”
    
Упродовж багатьох віків людина вважала себе “вінцем природи” і робила з нею все, що заманеться. Аж поки над нашою планетою не нависла примара глобальної екологічної катастрофи. Тепер ми схаменулися і хочемо повернутися назад, до рівноправних стосунків із флорою та фауною. Але позбутися давніх звичок не так просто.

З давніх-давен оспівують в піснях, казках, легендах красу ялинки, найбільш поширеної в лісах Закарпаття, де висота цієї красуні сягає до 50 метрів. Давньослов’янська назва ялинки означає – колюча. Її листки-хвоїнки живуть на дереві 5-7 років, а самій ялинці рости потрібно не менше 12 років. На Україні є ялинки довгожителі, їхній вік – 500 років. Хвойні ліси – легені планети. 1 га ялинкового лісу забезпечує річну потребу людини в кисні. Багато користі від хвойного повітря, бо не дає змоги поширюватися хвороботворним мікробам. У хвойних лісах повітря екологічно чисте. Насіння шишок ялинки є кормом для лісових мешканців.
Після новорічних свят кожен з нас бачить знайому картину: на смітниках -- сотні ялинок, які нещодавно прикрашали оселі. Хто з нас підраховував, скільки тисяч ялинок знищується заради традиції, скільки гектарів землі залишається без зелених красунь, скільки кисню ми відбираємо в себе?
В Україні впродовж багатьох років проводиться акція «Не рубай ялинку!», що направлена на збереження зеленого багатства України – хвойних лісів. Акція спрямована не тільки на попередження незаконного вирубування хвойних дерев, а й на формування громадської думки про «ялинкову» проблему шляхом пропаганди заміни ялинок та сосен композиціями з гілок хвойних дерев, що дозволить значно скоротити попит на живі дерева, збереже життя багатьом лісовим красуням, на вирощування яких необхідно багато років і чималі кошти.
Для розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді, формуванню практичних умінь та навичок учнів з виготовлення новорічно-різдвяних композицій, які символізують та відображають новорічно-різдвяну тематику, сприянню розвитку і творчості молоді із флористичного мистецтва Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді організував та провів обласний конкурс еколого-натуралістичного напрямку „Замість ялинки – новорічна композиція”.
На конкурс подали матеріали 11 районів Закарпатської області. На обласну виставку було представлено 150 робіт. Серед них є стилізовані ялинки, новорічні букети, новорічні композиції, новорічні віночки, сюжетні композиції, новорічні картини, колажі тощо. Учасники конкурсу провели різноманітні природоохоронні заходи щодо збереження хвойних дерев у себе в районах. Так у Виноградівському районі юннати провели агітаційну роботу зі збереження ялинок розповсюджуючи листівки серед учнів шкіл району та жителів міста. Члени шкільних лісництв Іршавського району провели екологічну акцію „Збережемо ялинові ліси”, під час якої учні, односельчани та всі небайдужі взяли участь у виготовленні ялинкових прикрас замість ялинки, конкурсах малюнків, акціях, а також провели просвітницьку роботу з залученням людей до соціологічних опитувань, врученням брошур із закликами не рубати ялинки. Учні Сасівської ЗОШ І-ІІ ступенів виготовляли та розповсюджували плакати, звернення до односільчан, проводили конкурси на кращий вірш, плакат, казку про ялинку. Виготовляли штучні ялинки та прикраси до них. Учні Мукачівського району провели навчально-пізнавальні екскурсії у Березинський дендрарій, організували конкурси та виставки, присвячені темі збереження хвойних лісів. Не залишились осторонь й учні Рахівського району. Там проводилися природоохоронні заходи щодо збереження хвойних дерев: виховні заходи, акції „Посади дерево”, наукові конференції, пізнавальні екскурсії, виставки тощо.
Члени обласного журі визначили кращі роботи у наступних номінаціях:
1.  Стилізована ялинка: І місце - „Новорічна ялинка” Рахівський РБДЮТ
ІІ місце - „Лісова красуня” ЗОЕНЦ гурток „Юні друзі природи” Павко М.М.
ІІ місце -„Зимові троянди” Виноградівський райЕНЦ
ІІІ місце - „Срібляста красуня” ЗОЕНЦ гурток „Юні садівники” Буряк Г.Й.
ІІІ місце -„Новорічна красуня” Мукачівський  ЕНЦ
ІІІ місце - „Новорічне диво „ ПАДІЮН
2. Новорічний букет: І місце – „Букет Снігової королеви”
Виноградівський райЕНЦ
ІІ місце – „Зимова фантазія” Рахівський РЦНТТ
ІІІ місце – „Зимовий букет” Хустська райСЮН
3. Новорічна композиція: І місце – „Зимова казка” Свалявська гімназія
ІІ місце – „Новорічна композиція” Мукачівський ЦПТО”
ІІ місце – „Новорічний кошик” Міжгірська райСЮН
ІІІ місце – „На порозі новий рік” Воловецький район
ІІІ місце – „Новорічна феєрія” Іршавський РБДТ
ІІІ місце – „Качечка” Хустська райСЮН
4. Новорічний вінок: І місце – „Новорічний віночок” Свалявська гімназія
ІІ місце - „Різдвяний вінок” Берегівський район
ІІ місце - „Різдвяний вінок” Міжгірська райСЮН
ІІІ місце – „Новорічний вінок” Мукачівський ЦПТО
ІІІ місце – „Вінок року коня” Мукачівський ЕНЦ
ІІІ місце – „Новорічний вінок” Іршавський РБДТ
5. Сюжетна композиція: І місце – „Затишок різдвяної домівки” Виноградівський райЕНЦ
ІІ місце – „У новорічному подвір’ї” Міжгірська райСЮН
ІІ місце – „Зимова казка” Мукачівський ЕНЦ
ІІІ місце – „Скоро Новий рік” Рахівський РЦНТТ
ІІІ місце – „Новорічна естафета” Іршавський РБДТ
ІІІ місце – „Новорічний торт” Рахівський РБДЮТ
6. Новорічна картина, колаж: І місце – „Зимовий ліс” Виноградівський райЕНЦ
ІІ місце – „Мороз малює на вікні” Рахівський РЦНТТ
ІІ місце – „Ялинка” Тячівський райЕНЦ
ІІІ місце – „Надвечір’я” Воловецький район
ІІІ місце - „І знову Новий рік” Мукачівський ЕНЦ
ІІІ місце - „Новорічний колаж” Мукачівський ЦПТО
Підсумком обласного екологічного конкурсу „Замість ялинки – новорічна композиція” стала виставка, організована Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді на базі Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”.

А. Самойлова, зав. відділу екології
 та природоохоронної роботи