Захистимо первоцвіти разом!

Історія „Первоцвіту”, щорічної природоохоронної акції, пов’язана з далекими 60 роками XX ст., коли її започаткували активісти студентських Дружин охорони природи. У наш час цій природоохоронній акції вдалося надати статус загальнодержавної та залучити різні групи населення.

Першими вісниками початку весни в лісі – є поява первоцвітів. Одна з перших квіток, що з’являються прямо з-під снігу, є пролісок звичайний. Його сліпучо-білі, дзвоникоподібні квіти з приємним запахом дуже приваблюють усіх відвідувачів лісу. Майже одночасно або дещо згодом з’являються пролісок весняний, ведмежа цибуля, анемона лісова, печіночниця звичайна, фіалка запашна, ряст, проліска дволиста.
Серед усіх дикорослих рослин найуразливішими є ранньовесняні квітучі. Більшість із них мають дуже короткий вегетаційний період. За місяць-другий їм треба встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, зробити запас поживних речовин, відкласти його в корінні, бульбах, цибулинах до наступного року.
Первоцвіти мають наукове, естетичне і практичне значення. Нектаром цих квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти не тільки радують людей, але й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу.
Із появою цих вісників весни починаються стихійні відвідування лісу. Любителі природи при цьому втрачають почуття міри. Зривають квіти не тільки великими букетами, а й цілими оберемками, залишаючи після себе багато пошкоджених і витоптаних рослин. Особливо небезпечним для природи є те, що окремі громадяни рвуть первоцвіти для продажу на місцевих ринках.
Завдається неповторна шкода природі, виникає загроза повного зникнення деяких видів. Через це рослини, які перебувають під загрозою знищення, занесені до Червоної книги.
Ми, юннати та педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, звертаємося до усіх громадян із закликом, проявити екологічну свідомість – не зривати, не продавати і не купувати перші весняні квіти заради збереження унікальної української природи.
Масовий збір на продаж квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а в невеликих місцях зростання до повного придушення насіннєвого поновлення. Здійснюючи торгівлю рідкісними видами рослин, які перебувають на межі зникнення, громадяни порушують закони України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього середовища», «Про Червону книгу України» та, згідно зі ст. 88, 88-1, 90 Кодексу про адміністративні правопорушення, караються штрафами. За зібраний букет таких рослин передбачено штраф, відповідно до діючих норм, від 4,5 до 18 мінімальних заробітних плат.
Не знищуйте первоцвіти! Квітка у вазі – це полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде до лісу!

Поган Ольга Василівна,
методист відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ