Про підсумки проведення огляду музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
НАКАЗ №889

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 01.02.2010 № 60 «Про проведення у 2010 році огляду музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України», Положення про проведення у 2010 році огляду музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України, затвердженого зазначеним наказом, та з метою їх реєстрації і перереєстрації в області з 15 лютого по 1 листопада 2010 року проведено огляд роботи музеїв.
Огляд показав, що музеї при навчальних закладах мають значні фондові колекції, цікаві експозиції, на базі яких проводиться велика робота по залученню учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини українського народу, природи рідного краю тощо.
Відповідно до інформації, надісланої органами управління освітою на місцях, протягом огляду в області розширилася мережа музеїв з 161 у 2009 році до 195 одиниць у 2010. Значну роботу по розширенню мережі шкільних музеїв провели відділи (управління) освіти Виноградівського, Воловецького, Міжгірського, Свалявського районів та м.Хуста.
В ході огляду встановлено, що шкільні музеї стали центрами краєзнавчої, пошукової, дослідницької роботи учнівських та педагогічних колективів. Значну роботу у цьому напрямку, зокрема по вивченню історичної спадщини нашого народу проводять музеї міст Ужгорода, Мукачева, Ужгородського, Воловецького, Іршавського та інших районів.
Протягом звітного періоду зразковий історико-краєзнавчий музей Коритнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Ужгородського району став лауреатом Всеукраїнської виставки «Музейна палітра України», а гуртківці цього музею влітку 2010 року були учасниками Всеукраїнського збору переможців історико-етнографічної експедиції «Україна вишивана», де вибороли 7 грамот.
Значне місце в роботі музеїв приділяється патріотичному вихованню. На базі музеїв проводено Дні пам’яті, Бойової слави, вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій. Відбулася обласна конференція, присвячена 65-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Гуртківці музеїв загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 м.Ужгорода та Середнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Ужгородського району взяли участь у Всеукраїнській історико-краєзнавчій акції учнівської молоді «Шляхами подвигу і слави» і нагороджені дипломами Міністерства освіти і науки України.
Цікаву роботу проводять на базі музею хліба педагогічний та учнівський колективи Новоселицької ЗОШ І-ІІІ ст. Міжгірського району, музею освіти Зарічівської ЗОШ І-ІІ ст. Перечинського району, музею народної пам’яті Берегівської та В.Березнянської шкіл-інтернатів, етнографічного музею Великокопанської ЗОШ І-ІІІ ст. Виноградівського району, музеїв «Берегиня» В.Бистрянської ЗОШ І-ІІ ст. та Горінчівської ЗОШ І-ІІІст Хустського району, «Бабина світлиця» Н. Бистрянської школи-інтернату Хустського району та багато інших.
З метою надання методичної допомоги керівникам музеїв проведено семінари-практикуми з працівниками відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій та міських рад, які відповідають за краєзнавчу і музейну роботу в навчальних закладах. Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді видано методичні посібники «Запрошуємо до музеїв при навчальних закладах області», «Музей — історичний скарб народу», «Перечинщина історична».
Протягом останніх двох років створені музеї в Мукачівському та Ужгородському державних університетах, Міжгірському та Мукачівському професійно-технічних та Хустьському дошкільному закладах.
З метою подальшого розвитку краєзнавчої, пошукової, дослідницької та музейної справи
Н А К А З У Ю:

1. Зареєструвати новостворені музеї і видати їм відповідні свідоцтва (додаток 1).
2. Затвердити список всіх музеїв, що перебувають на обліку за станом на 1 листопада 2010 року (додаток 2).
3. Закарпатському Центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді:
3.1. До 1 грудня 2010 року подати до Міністерства освіти і науки України матеріали підсумків обласного огляду музеїв при навчальних закладах.
3.2. У лютому 2011 року провести семінар-практикум з працівниками відділів (управлінь) райдержадміністрацій та міських рад, які відповідають за організацію музейної справи.
3.3. З 3 січня 2011 року оголосити конкурс кращих екскурсоводів музеїв при навчальних закладах, які перебувають в управлінні Міністерства освіти і науки України. Підсумок підвести у квітні 2011 року.
4. На підставі поданих матеріалів, за підсумками огляду музеїв при навчальних закладах, які перебувають в сфері управління Міністерства освіти і науки України, нагородити грамотами управління освіти і науки облдержадміністрації кращих керівників музеїв (додаток 3).
5. Начальникам відділів (управлінь) освіти райдерж-адміністрацій та міських рад продовжити роботу щодо розширення мережі музеїв при навчальних закладах, які перебувають в сфері управління Міністерства освіти і науки України, вдосконалення їх роботи, створення експозицій з життя навчального закладу та історії рідного краю, поліпшення стану збереження музейних колекцій.
6. Закарпатському інституту післядипломної педагогічної освіти (дир. Талапканич М.І.) даний наказ опублікувати в газеті «Слово вчителя».
7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Г.І. Сопкову.

 

Начальник управління М.Мотильчак