Свято рідного Слова зігріло холодний осінній день

ridne slovo 2

9 листопада в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти відбулася обласна науково-практична конференція «Розвиток писемності в Україні: історія і сучасність», приурочена до Дня української писемності та мови. Свято організували та провели кафедра педагогіки та психології спільно з кабінетом методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін.

Відкриваючи урочистий захід, директор інституту, к.пс.н. Тетяна Палько наголосила на ролі рідного слова в становленні людини та країни, на його націєтворчій, адаптуючій та релаксаційній ролі.
Завідувач кафедри педагогіки та психології, к.п.н., доцент Лідія Ходанич окреслила концептуальні питання становлення писемності слов’ян у вимірі європейського полікультурного простору, зокрема зупинилася на різних поглядах у трактуванні найдавніших історичних пластів, життя Кирила і Мефодія до кириличної абетки слов’ян.
Завідувач кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін, к.п.н. Тетяна Гнаткович розкрила роль рідного слова в епоху Нестора-літописця, зупинилась на практичних аспектах застосування фактів історичного минулого в умовах сучасного навчально-виховного процесу.
Голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі виступив з розвідкою «Королівське Євангеліє» Станіслава Граматика і становлення писемності на Закарпатті», а також розповів про будні письменницької організації у краї, прочитав уривки з історичних поем, що вийшли окремою книжкою.
Темою наукової розвідки доцента кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти, члена Національної спілки письменників України Петра Ходанича стало дослідження «Підручник Івана Панькевича «Руська граматика для гімназій і горожанських шкіл» у контексті становлення української літературної мови на Закарпатті чехословацького періоду», що дозволило з позиції компаративізму розглянути розвиток мови в нашому краї в 20-30 рр. ХХ ст.
Завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти, к.п.н., доцент Марія Баяновська окреслила роль слова як виразника духовності особистості, особливо наголосила на дослідженні ролі рідного слова в працях Василя Сухомлинського, звернулась до сили вічного Слова у Біблії.
Далі естафету свята взяли вчителі української мови та літератури. Оксана Уйфолуші з Чепівської ЗОШ І-ІІІ ст. Виноградівського району розповіла про мову як засіб вираження національної самосвідомості, Наталя Дубровська з Усть-Чорнянської ЗОШ І-ІІІ ст. Тячівського району – про українську мову та Інтернет, Світлана Коцубняк з Мукачівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. О.Пушкіна – про культуру спілкування сучасної молоді, Оксана Чейпеш з Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ст. – про парцеляцію в українській літературній мові, Ігор Мороз із Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 – про розвиток української мови в часи полемічної літератури.
На завершення свята прозвучали поезії про мову М.Рильського, К.Мотрич, Д.Павличка, М.Солонтай у майстерному виконанні Оксани Чейпеш, Марії Данайканич, Марти Ковач, Марини Солонтай. Вишиванки та родинні рушники, якими вчителі-учасники оформили залу, додали святкового настрою, створили атмосферу краси, тепла та родинності.
Своїм рішенням форум закликав педагогів та заклади освіти посилити увагу до рідного слова, широко використовувати матеріали про українську писемність у навчально-виховному процесі сучасної школи.