Тарас Шевченко – геній українського народу

Чим полонив серця мільйонів людей цей, на перший погляд, непримітний, середньої статури та, здавалося б, із невиразними рисами обличчя чоловік? Силою духу, глибиною віри та несхитною волею до боротьби, впевненістю та рішучістю, із якою він писав свої неперевершені твори, котрі були, є і будуть рушійною силою у боротьбі українського народу за волю, справедливість та суверенітет.

Ім’я, яке відоме далеко за межами нашої країни, творчість якого не залишає байдужим нікого. Геній українського народу, великий Кобзар, чудовий лірик, вражаючий художник, незабутній письменник, незрівняний поет, відомий дисидент, солдат та засланець, у якого забрали найцінніший скарб – папір та олівець – ось невеликий перелік тих слів, якими сміливо можна охарактеризувати Тараса Григоровича Шевченка. Життєвий і творчий шлях відомого українського митця пронизаний важкою низкою випробувань: переживаннями та втратами, розпачем та радістю, відданістю та спокутою…
Тарас Шевченко – це людина, яка завжди боролася за свої переконання, за можливість втілювати і творити думки за допомогою художнього слова та пензля, за права кріпосного народу та право носити горде ім’ям – українець. Це невмируще ім’я відоме у кожному куточку земної кулі, його твори перекладають десятками мов, а гостре, немов меч, слово, безсмертні твори та чудові малярські роботи назавжди залишили невмирущий слід у серцях мільйонів.
2014 рік оголошений Роком Тараса Григоровича Шевченка.
18 лютого на базі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти відбулося велике дійство, обласна науково-практична конференція «Ідеї Т.Г. Шевченка в демократичній освіті сучасної України», присвячена 200-літтю від дня народження Т.Г.Шевченка. Захід організований Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти та проведений за участі ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Закарпатського художнього інституту, Мукачівського державного університету, Ужгородської Української Богословської Академія імені св. Кирила і Мефодія, Карпатським університетом ім. Августина Волошина.
Урочисте відкриття конференції літературно-музичною композицією розпочали школярі Лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка м. Ужгорода. Юні поціновувачі творів Кобзаря, схвильовуючи присутніх, зворушливо прочитали вірші, імпровізували декілька хвилин із життя юного українського генія та створили неймовірно урочисту та піднесену атмосферу, що передалася оточуючим. Присутні у залі затамували подих, коли Тетяна Палько, директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, продекламувала «Заповіт» Т. Шевченка. Закінчивши виступ, школярі урочисто вирушили з кошиками живих квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченка та до меморіальної дошки на фасаді Лінгвістичної гімназії ім. Т.Г.Шевченка. Свято розпочалося…
Іван Качур, заступник голови Закарпатської облдержадміністрації, вітаючи учасників урочистого зібрання, відзначив, що 200-ліття від дня народження Т.Г.Шевченка – знаменна дата в історії України. Значення творчості і суспільно-політичної діяльності українського генія важко переоцінити. Шевченко вже за життя став символом української нації, уособленням української національної свідомості, поборником української мови. Цей ювілей має особливе значення для розбудови української держави, формування української політичної нації, утвердження України в світовому культурному просторі. Ім’я Тараса Шевченка відоме далеко за межами нашої держави, у країнах, де проживає чисельна українська діаспора. Іван Іванович наголосив, що саме сьогодні розпочинається ціла серія заходів в освітній галузі, присвячених 200-річчю від дня народження Кобзаря і дуже відрадно, що у конференції беруть участь вчені з різних вишів краю, відомі закарпатські письменники, митці, художники, учительство. Іван Качур відмітив, що за підсумками конференції буде видано збірник матеріалів, які найдуть гідне місце в освіті краю, його громади і побажав учасникам цікавих думок, творчого натхнення та плідної співпраці.
Маріанна Кляп, директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА, вітаючи присутніх, зауважила, що бачити у залі тих людей, які стоять у витоків цьогорічних святкувань із нагоди святкування 200-ліття від дня народження Кобзаря, не тільки в межах краю, а й на теренах всієї України дуже відрадно. Маріанна Кляп зазначила, що сьогоднішня конференція приведе до обговорення методичних знахідок, котрі допоможуть глибше і більш повно вивчати творчість Т.Шевченка у школі. Постать Шевченка, його твори допомагають кожному з нас зрозуміти, де корені нашого народу. Маріанна Іванівна побажала присутнім і ще з глибшим розумінням читати твори великого митця, бо вони допомагають усвідомлювати, що треба робити в майбутньому, спираючись на віковічні цінності, глибинні мудрі думки, закладені у творчості великого митця. Наголосивши, що саме через просвітницьку роботу освітян, глибокі та мудрі ідеї Тараса Шевченка пануватимуть у душах молодого покоління, вона побажала всім учасникам виваженості, толерантності та мудрості.
Тетяна Палько, директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, зауважила, що інститут перший розпочинає святкування знаменної дати у Закарпатській області і, можливо, у всій Україні. Вона наголосила, що в кожного з присутніх є улюблений твір великого Кобзаря, який живе у його серці… У хвилину скрути і радості, смутку та щастя відповідь можна знайти у творах Шевченка на всі свої запитання. Тетяна Василівна побажала всім плідної праці, відкритості думок, прекрасного та глибокого втілення задуманого.
Обласна науково-практична конференція «Ідеї Т.Г. Шевченка в демократичній освіті сучасної України» продовжила роботу пленарним та секційними засіданнями: «Історико-культурні та філософські ремінісценції Т.Г.Шевченка», «Інноваційна педагогіка та творчість Т.Г.Шевченка», «Т.Г.Шевченко в українському та світовому образотворчому мистецтві».
Завершуючи зібрання, учасники ухвалили наступне:
кафедрам та методичним кабінетам ЗІППО у рамках науково-дослідної роботи слухачів курсів упровадити тематику випускних робіт, приурочену до педагогічної шевченкіани;
викладачам кафедр педагогіки та психології, суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ввести в зміст лекційних та практичних занять, конференцій та тематичних дискусій, педагогічної практики питання, пов’язані з життям та творчістю Кобзаря;
кафедрам ЗІППО освіти в рамках науково-дослідної роботи педагогів краю розробити відповідну тематику з актуальних питань шевченкіани і рекомендувати їх учителям для опрацювання.
Із метою пропаганди педагогічних ідей Т.Шевченка, а також широкого ознайомлення педагогічної громадськості з матеріалами, виголошеними на конференції, науковці Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти підготують та видадуть тези виступів учасників конференції, а також опублікують їх у науково-методичному журналі «Освіта Закарпаття», газеті «Слово вчителя» та на сайті інституту.