Ластівка благодаті

IMG 7851

Література для дітей є одним з вагомих засобів формування духовного начала особистості. Вона презентує не лише вічні, абсолютні цінності, загальнолюдські універсалії, а й увіковічнює національну самобутність, виховний ідеал. У сучасному потрактуванні вона є своєрідним виховним потенціалом.
Література для дітей ХХІ століття на Закарпатті багата за тематикою і різножанровістю. Не так давно у ній знайшла себе й Юлія Юріївна Драгун, уродженка села Новоселиця, що на Тячівщині. Дівчина ще з юних літ почала писати поезію, але з різних причин приховувала свою творчість від людських очей. Заявила про себе і свою творчість 2009 року першою книгою «Хто раніше всіх встає?» вже в зрілому віці. Ця книга відразу знайшла своїх поціновувачів – юних і дорослих читачів.
Писати для дітей складно. Стверджують це ті, хто присвятив своє життя мистецтву слова та поетичній педагогіці (С.І. Жупанин). Аналіз літератури для дітей засвідчує: кращі письменники в царині творчості для дітей – це здебільшого педагоги за професією.

Dragun001Юлія Драгун не педагог за професією, але вона наділена від Бога талантом слова, відчуттям етномелосу. Зробила мудро, хоч і вагалася – «не закопала» свій талант, а вирішила примножувати. Так, невдовзі з’явилася її друга книжка віршів та оповідань під назвою «Горнятко доброти» (2010), за яку на VI Київській міжнародній книжковій виставці видавництво «Карпати» удостоєне Диплома третього ступеня у номінації «Світ дитинства». 2011 року світ побачила нова книга оповідань та пісень Юлії Драгун – «Зернятка мудрості», яку успішно презентовано на ХVIII Форумі видавців у Львові, а вже 2012 року читач схвально зустрів пісенний збірник Юлії Драгун «Посміхайтесь добрим людям». 2014 року видані друком у Всеукраїнському державному Ордена Дружби народів видавництві «Карпати» дві книги письменниці – «Веселіться, верховинці!» та «Kosik plny dobroty». Юлія Драгун пише поезію, прозу, драматургію.
У передмові до книги «Веселіться, верховинці!», Василь Андрійцьо, кандидат мистецтвознавства зазначає, що ця книга містить «… багатющий матеріал джерел народної культури, вихоплені з гущі самого життя ігрові сюжети, діалоги, характерні персонажі, трансформовані в нинішні життєві обставини та реалії, …складають основу сценок та театральних сценаріїв, … доповнені та покладені на музику місцевими композиторами…».
Здобутки Юлії Драгун є своєрідним продовженням багатої усної народнопісенної творчості, в якій відчутний вплив християнської моралі – тисячолітньої духовної скарбниці закарпатців.
З квітня 2012 року вона – член Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини». Того ж року за названі вище книги удостоєна Диплома лауреата XVI конкурсу ім. Мирона Утриска, а за книгу «Зернятка мудрості» отримала Диплом лауреата Другого літературного конкурсу ім. Володимира Дроцика у номінації «Дитяча книга» (організатори цього конкурсу – Українська Асоціація письменників, Львівське відділення ім. В. Микульськ ого та літературно-мистецьке об’єднання «Третій горизонт»).
Її вірші, пісні, оповідання та казки радо друкують журнали «Малятко», «Культурологічні джерела», «Благовісник», збірник «З вершин і низин», численні обласні та районні часописи. Пісні входять до програм факультативів та курсів за вибором з художньо-естетичного напряму, підготовлені Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти.
За значні досягнення у літературно-мистецькій творчості та громадсько-суспільній діяльності поіменована достойником «Золотого фонду Бойківщини». Член творчої організації «Митці Тячівщини».
Доречно згадати сьогодні і про те, що ювілярка бере участь у науково-методичних семінарах, конференціях, презентаціях, які проводить кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Її вірші, покладені на музику Баяновською Марією, Галиною Гордійчук, Жабляк Марією, Поповичем Василем та іншими композиторами, часто виконуються в загальноосвітніх навчальних закладах області на уроках музичного мистецтва, виховних заняттях та заходах, під час проведення практичних занять зі слухачами курсів підвищення кваліфікації у системі післядипломної педагогічної освіти.
Юлія Драгун заслужила визнання на книжкових виставках, організованих у Львові, Києві, Ужгороді в різні роки, а нещодавно від Президента Дому Європи в Києві отримала сертифікат визнання заслуг за сприяння справі створення в Європі єдиного економічного, культурного та інформаційного простору, за зміцнення дружби між європейськими народами.
Кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти бажає ювілярці міцного здоров’я, творчого натхнення, ласки Божої і благодаті. Вона є завжди жаданим гостем у цьому вищому навчальному закладі. На многая і благая літа!

Баяновська Марія,
завідувач кафедри суспільно-гуманітарної
та етико-естетичної освіти ЗІППО

Verhovinci ornjatko d Zernjatko