Патріот отчого краю й України

krajezn 3

До славних синів Сріберної Землі, котрі народилися на початку весни, належить і Павло Михайлович Федака – відомий вчений, краєзнавець, музеєзнавець, громадсько-політичний і культурний діяч, доктор історичних наук, голова Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта” з 1990 року, лауреат Всеукраїнської премії ім. П. Чубинського, лауреат просвітянської премії ім. президента Карпатської України Августина Волошина, нагороджений кавалером ордена «За заслуги ІІІ ступеня».

Багатогранна, непересічна особистість. Його життя, як і науково-творча діяльність, – це громадянська звитяга і, на мою думку, без перебільшення, навіть громадянський подвиг. Патріот отчого краю й України, сіяч мудрості людської, борець за волю і правду.
Павло Федака один із тих прогресивних громадсько-політичних і культурних діячів Закарпаття, котрі стояли на витоках відродження, утвердження української національної ідеї, розбудови незалежної демократичної Української держави. Він, Павло Федака, як і Петро Скунць, Йосип Баглай, науковці, просвітяни краю стали ініціаторами багатьох громадських ініціатив.
Недаремно Мирослав Сополига, доктор історичних наук, Почесний доктор УжНУ, директор Національного музею української культури у Свиднику (Словаччина) у вступній статті до книжки „Павло Федака: бібліографічний покажчик” називає Павла Михайловича подвижником української ідеї в Карпатах. На конті дослідника: 2939 творчих позицій – 30 книжок і брошур; 44 укладені наукові збірники, матеріали конференцій, щорічні календарі-альманахи „Просвіти”; близько 400 наукових і 1100 популярних публіцистичних, інформаційних та інших статей; понад 460 неопублікованих наукових праць та експедиційних матеріалів, доповідей, відгуків, повідомлень і виступів на наукових і науково-практичних конференціях, під час відзначення важливих подій ювілеїв визначних людей та ін.; понад 50 створених експозицій і стаціонарних виставок у різних музеях Закарпаття; біля 200 організованих і проведених наукових і науково-практичних конференцій, культурно-просвітницьких і громадсько-політичних заходів та ін.; понад 600 публікацій про Павла Федаку та його праці у наукових, науково-популярних, періодичних, бібліографічних та енциклопедичних виданнях; фотолітопис; іменний покажчик; покажчик псевдонімів; покажчик криптонімів; покажчик співавторів; покажчик використаних періодичних видань.
Належить відзначити також і вагомий особистий внесок Павла Федаки у створення і розвиток Закарпатського музею народної архітектури і побуту, меморіального музею президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина, діяльність Закарпатського краєзнавчого музею, Національного музею народної архітектури та побуту України, в яких він плідно працював на різних посадах, у тому числі директора, упродовж багатьох років.
Автора цих скромних розмірковувань поєднує з Героєм есе багаторічна плідна, творча праця на славу Богові, України, процвітання крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта”. Передусім, це – численні науково-практичні конференції та розвідки у часи відродження й утвердження незалежності України, творчі вечори, вечори-портрети, присвячені Вікентію Шандору, Едуарду Вінтеру, Остапу Вахнянину та іншим видатним особистостям у царині історії, культури; відродження, розвитку і поширення Пласту, Черкейсу на Закарпатті.
Чимало вже написано про Павла Михайловича Федаку, його родовід та ще, а ми на це щиро сподіваємось, буде написано. Підсумуємо локанічно: Патріот. Добродійник. Миротворець.

Марія Баяновська,
завідувач кафедри суспільно-гуманітарної
та етико-естетичної освіти ЗІППО

krajezn 2