Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи у контексті нової української школи

etyka 5

Днями кафедра суспільно-гуманітарних та етико-естетичних дисциплін Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освітипровела ХІІ Обласний науково-методичний семінар «Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи». У його роботі взяли участь: науково-педагогічні та педагогічні працівники Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Інституту еколого-релігійних студій ДВНЗ „Ужгородський національний університет” Карпатського університету, працівники Центру національних меншин обласної державної адміністрації, учителі християнської етики, учителі музичного мистецтва, педагоги-організатори, практичні психологи, духовенство області, митці, працівники Закарпатського краєзнавчого музею імені Теодора Легоцького.

Семінар розпочав свою роботу з молитвою „Отче наш” (М. Леонтович), яку виконали вчителі музичного мистецтва Закарпатської області.
Цьогоріч він проводився на базі Центру національних меншин обласної державної адміністрації, а його роботу модерувала Марія Баяновська, завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, канд. пед. наук, доктор філософії, доцент, член-кореспондент Міжнародної Академії богословських наук, котра у вступному слові наголосила на його меті і завданнях на 2016/2017 н.р., а також на тому, що семінар проводиться 15 вересня –у день Міжнародного дня демократії та напередодні Дня миру, який покликаний в умовах сьогодення змусити кожного не тільки задуматися про мир, а й зробити реальні кроки заради нього та Різдва Пресвятої Богородиці – першого християнського свята після індикту.
Зазначимо, що цим семінаром кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти спільно з кабінетом методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО розпочала відзначення 75-річчя трагічних подій Бабиного Яру і Бабиних Ярів в Україні та інших подій Голокосту.
Привітали учасників семінару Антон Салай, начальник відділу національностей та релігій обласної державної адміністрації, Тетяна Палько, директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, канд. психол. наук, Марія Гаврилешко, директор Центру національних меншин Закарпаття обласної державної адміністрації, котрі наголосили на вагомості проблематики семінару в сучасних умовах.
Квінтесенцією семінару стала проблема трансформації освіти, вибору цінностей та пріоритетів життя людини, вчинку та діяльності. Упродовж роботи семінару учасники здійснювали пошуки нових тактик і стратегій виховання і навчання в новій історико-культурній ситуації.
У науково-методичній частині семінару обговорювалися наступні доповіді – „Релігійні організації на Закарпатті у ХХІ столітті: посилення інституційного механізму регулювання міжрелігійних відносин” (Анатолій Салай), „Становлення та розвиток богословської освіти в Україні” (Преосвященніший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський, голова комісії з духовності, освіти та катехізації Української Автокефальної Православної церкви, ректор Карпатського університету імені Августина Волошина та Української богословської академії, доктор богословських наук, доктор юридичних наук, професор, академік); „Духовність у структурі ціннісних орієнтацій людини” (Марія Баяновська); „Молодь і Церква у ІІІ тисячолітті” (о. Павло Фіцай, ThLic, заступник голови комісії у справах молоді Мукачівської греко-католицької єпархії); „Вплив фізики на формування світогляду студентів” (Богдан Коперльос, канд. фіз.-мат. наук, доцент кафедри прикладної фізики ДВНЗ „Ужгородський національний університет”), „Актуальні питання організації виховної роботи в сучасній школі” (Валентина Сивохоп, методист кабінету координаційної-методичної діяльності ЗІППО); „Християнська тематика в закарпатському живописі ХХ – початку ХХІ століть” (Ходанич Петро, канд. пед. наук, доцент кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, член Національної спілки письменників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Національної спілки краєзнавців України).
Учасники семінару ознайомилися з методичними рекомендаціями щодо викладання в загальноосвітніх навчальних закладах курсів морально-духовного спрямування „Етики” (рекомендована МОН України програма „Етика” (Київ, „Перун” 2005), „Християнська етика в українській культурі” (вид-во „Сім кольорів, 2013”), Біблійна історія та християнська етика (вид-во „АСМІ”, Полтава, 2011), „Основи християнської етики” (вид-во „Літера ЛТД”, 2011).
На семінарі йшлося про те, що кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти проводить дослідно-експериментальну роботу з проблем „Формування морально-духовного начала шкільної молоді” на базі Ужгородської спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ст. №2 з поглибленим вивченням окремих предметів та „Естетизація виховного середовища школи як фактор формування емоційної культури учнів” на базі Мукачівської ЗОШ І-ІІІ ст. №6 Мукачівської міської ради (науковий керівник – доц. Марія Баяновська).
У процесі роботи семінару модератор наголосила на необхідності виконання п. 2.10, 2.20 ухвали колегії департаменту освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації від 25.08.2016 р., посиливши в ЗНЗ області національно-патріотичний характер навчання і виховання, формування національної та правової свідомості молодої генерації, використовуючи при цьому матеріали історії нашої країни, краю, рідного села (міста), державну символіку України, кращі традиції та звичаї українського народу; ознайомила також його учасників зі змістом листа МОН України від 12.07.2016 року про спроби деяких незареєстрованих релігійних організацій легалізувати свою діяльність та проникнути до закладів освіти.
Під час дискусій учасники семінару обговорили проект Концепції „Нової української школи”, сконцентрувавши увагу навколо розділу „Формула нової школи” підрозділу 5 „Виховання на цінностях”.
У виступах взяли участь Юрій Шимон, методист кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО, котрий розповів про відзначення 75-річчя трагічних подій Бабиного Яру та інших подій Голокосту в ЗНЗ та ВНЗ області; Михайло Бабидорич, канд. біолог. наук, заступник голови Союзу русинських письменників, член Національної спілки журналістів України, котрий прочитав власні духовні твори; Марія Жабляк, методист кабінету координаційно-методичної діяльності ЗІППО, розповіла про вивчення духовних творів у загальноосвітніх навчальних закладах та доповнила свій виступ музичними ілюстраціями – „Молитва дитяти” (сл. Ю. Драгун, муз. М. Баяновської), „Під твою милість” (Д. Бортнянський), „Україна” (Т. Петриненка), які виконаливчителі музичного мистецтва Закарпатської області); Марія Ялова, педагог-організатор Великоберезнянської ЗОШ І-ІІІ ст. представила для роздумів учасників соціально-педагогічний проект „Моральний вчинок у системі цінностей” (на прикладі подій і героїв АТО).
Після підбиття підсумків роботи ХІІ Обласного науково-методичного семінару „Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи” слухачі курсів учителів музичного мистецтва області разом з присутніми виконали „Молитву за Україну” (сл. О. Кониського, муз. О. Кошиця).
Семінар завершив свою роботу відвідуванням фотовиставки Радимира Сіклінки у Закарпатському краєзнавчому музеї імені Теодора Легоцького та музичних творів VIII Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики імені Наталії Висіч.
Методичне та інформаційне забезпечення семінару здійснювали ЗІППО, Центр національних меншин облдержадміністрації, Карпатський університет імені Августина Волошина.

Марія Баяновська,
завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО,
канд. пед. наук, доктор філософії, доцент,
член-кореспондент Міжнародної Академії богословських наук

etyka 2

etyka 4

etyka 1

etyka 3