Формуємо духовність особистості засобами української писемності та мови

trub 1

Відкрита трибуна „Актуальні питання вивчення та популяризації української мови в умовах сучасних викликів”, започаткованакафедрою суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, працювала на сайті інституту впродовж року. Її роботу модерувала завідувачка згаданої вище кафедри – Баяновська Марія Романівна, кандидат педагогічних наук, доктор філософії (PhD), доцент.

У рамках відзначення Дня української писемності та мови 13 листопада відкрита трибуна працювала в урочистій атмосфері.
Науково-педагогічні та педагогічні працівники ЗІППО, учителі української мови та літератури, учителі музичного мистецтва, учителі англійської мови та літератури обговорювали наступні питання:

-реалізація державної мовної політики у сфері освіти;
-мова – інструмент міжкультурної комунікації;
-професійна мова сучасного педагога;
-формування ключових компетентностей для успішної життєтворчості і життєдіяльності людини;
-мова молодіжного середовища;
-навчання рідній мові дітей з особливими освітніми потребами.

Модератор наголосила на суспільних проблемах і педагогічних труднощах у вивченні української мови, її популяризації, зокрема, упровадженні державної мови в медійному просторі, дотриманні законодавчих засад у питанні мови тощо.
Основні думки щодо поліпшення мовної ситуації в Україні висловлено доповідачами: Гнаткович Тетяною Дмитрівною,завідувачем кабінету методики викладаннясуспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО, кандидатом педагогічних наук за темою„Українська мова: до історії її виникнення та практичні аспекти застосування вчителем в умовах сучасної школи”; Баяновською Марією Романівною, завідувачем кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти, кандидатом педагогічних наук ЗІППО, доктором філософії (PhD), доцентом – „Мова – базис духовного розвитку особистості”; Офіцинським Романом Андрійовичем,професором кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, доктором історичних наук – „Мовна політика сучасної України”; Олос Маріанною Юріївною,методистом обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти – „Мовленнєві порушення у дітей з особливими освітніми потребами”; Жабляк Марією Дмитрівною, методистом кабінету координаційно-методичної діяльності ЗІППО – „Краса України і матері мова лунає у пісні і в серці звучить…” (Гармонія мови і мелосу як естетичний феномен українського етносу).
У виступі Опачко Оксани Іванівни, методиста кабінету методики викладаннясуспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО зазначалося про неоціненний внесок у розвиток української писемності слов’янських учителів Кирила і Мефодія, а Тріфан Мар’яна Степанівна, методист цього ж кабінету, наголосила на тому, що мова є засобом вираження національної самосвідомості особистості.
Кейт Уілкінсон,стипендіат Програми Держдепартаменту США „Викладання англійської мови як іноземної” розповіла про формування іншомовної компетентності на уроках англійської мови в різних шкільних мовленнєвих середовищах.
У процесі роботи відкритої трибуни вчителями музичного мистецтва області (керівник – Жабляк М.Д.) виконувалися духовні і патріотичні пісні. А вчителі української мови і літератури (керівники – Гнаткович Т. Д., Опачко О. І.) читали українську поезію та уривки прозових творів, як взірці духовної краси.
На цій відкритій трибуні також була представлена книжкова виставка „Невичерпна духовна скарбниця українського народу”, яку традиційно до Дня української писемності та мови організовує бібліотека ЗІППО. Виставка містила книги про розвиток українського письменництва, української культури, про українську мову та її значення в житті суспільства, писемну пам’ятку Нестора Літописця „Повість минулих літ”, твори Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, П. Мирного, В. Симоненка, В. Стуса, М. Слабошпицького, а також закарпатських письменників: В. Ґренджи-Донського, А. Дурунди, Д. Кешелі, В. Ладижця, Ф. Потушняка, М. Томчанія, П. Ходанича та ін.
Підсумовуючи роботу відкритої трибуни „Актуальні питання вивчення та популяризації української мови в умовах сучасних викликів”, висловлювалися побажання продовжувати її роботу і наступного 2020 року.

Марія Баяновська

trub 2

trub 3

trub 4

trub 5

trub 6