V Міжнародний день музеїв стартував VІІІ регіональний науково-методичний інтернет-семінар “Краєзнавство в інтердисциплінарному контексті розвитку сучасної освіти і науки»

muz 1Люби своє! Це – екзистенціально-поетичний заклик Августина Івановича Волошина до свого «солодкого народу» («Нова свобода», 1933), до молодої генерації українців. Люби свою матір і батька, сім’ю і родину, Батьківщину і рідний край, природу і все Творіння, зберігай і примножуй культуру – постулати, які в усі часи людського існування залишаються актуальними.

Краєзнавство як поняття можна трактувати і як знання про край, край рідний нашому серцю, його людей і культуру, культуру самобутню.

VІІІ регіональний науково-методичний інтернет-семінар «Краєзнавство в інтердисциплінарному контексті розвитку сучасної освіти і науки» стартував 18 травня 2020 року у Міжнародний день музеїв.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького, де зібрано матеріальну і духовну спадщину минулого і сучасного, відображає культуру Закарпаття. Саме тут акумулюються надбання історії, культури, релігії, мистецтва.
Відкриття двох нових виставок-експозицій – археологічної і музичної, було приурочено цьому дню.
В культурному житті Закарпаття– це подія, яка одухотворює, окрилює, підносить людину.
Виставки-експозиції мають пізнавальне, історичне, соціокультурне, виховне значення для краян і гостей нашого краю.
Приємно зазначити, що під час відкриття цих експозиційвиголосив лаконічну, але діалектично глибоку діатрибу про значущість культури для само ідентифікації особистості і культурний розвиток суспільства Петров Олексій Геннадійович, голова Закарпатської обласної державної адміністрації.
Директор Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького Шеба Василь Станіславович розповів учасникам про здобутки колективу музею, передісторію створення виставок-експозицій, про плани проведення археологічних розкопок, вручив грамоти за активну пошуково-експедиційну роботу працівникам музею.
Заступник директора музею з наукової роботи Делеган М. В., голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України зконцентрував увагу присутніх на наукових досягненнях у галузі краєзнавства, постатях відомих культурних діячів Закарпаття, зачитав поезію заслуженого працівника культури України, колишнього начальника управління культури ОДА Василя Габорця, присвячену Дню музею та привітав всіх зі святом.
Виставку-експозицію «Народні музичні інструменти Закарпаття» представив губернатору і всім пошановувачам народного мистецтва Шостак Віктор Андрійович, завідувач сектору етнографії Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького, професійний скрипаль.
редставників інтернет-семінару – учасників цієї культурної події зацікавили обидві виставки-експозиції. Особливо актуальною видалася частина експозиції, присвячена дитячим народним музичним інструментам. У нашому діалозі з п. Шостаком В. А. з’ясувалося, що в його творчому доробку є наукові статті про дитячу дерев'яну іграшку на Закарпатті. Велике захоплення в учасників викликала експозиція трембіт у пов’язі із закарпатськими традиціями їх використання в житті населення краю. Жваві бесіди велися навколо майстрів народних музичних інструментів, зокрема скрипалів.
Ці виставки-експозиції наблизили в часі і просторі сучасників цієї культурної події до подиху історії і культурного життя закарпатців від ХІV століття до наших днів.
Семінар, поєднуючи професійний та евристичний підходи до розкриття феномена краєзнавства в інтердисциплінарному контексті розвитку сучасної освіти і науки, продовжує свою роботу.

Марія Баяновська,
науковий керівник семінару, модератор

muz 3

muz 4

muz 5