«Свого научайтесь і чужого не цурайтесь»

Ці слова великого Кобзаря, ім’я якого носить наша гімназія, стали лейтмотивом та візитівкою партнерської діяльності закладу, який має багаторічний та багатий досвід відносин із навчальними закладами України, близького та далекого зарубіжжя.Та найуспішнішим є, на наш погляд, участь у проекті «Школи: партнери майбутнього». За ініціативи Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина започатковано проект «Школи: партнери майбутнього», мета якого полягає у створенні мережі із 1000 шкіл-партнерів по всьому світу, сприянні Євроінтеграційним процесам, підвищенню інтересу молоді до вивчення німецької мови, традицій, історії сучасної Німеччини. Гете-Інститутом за підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України відібрано 15 шкіл-учасників проекту в Україні. Однією з цих шкіл стала і наша гімназія.

10 грудня 2008 року у м. Києві була підписана угода про співробітництво між Гете-Інститутом та лінгвістичною гімназією ім. Т. Г. Шевченка. У рамках проекту гімназія підтримуються в організації вивчення німецької мови Гете-Інститутом, забезпечуються сучасними мультимедійними, навчальними та країнознавчими матеріалами. Крім того, регулярно організовуються тренінги та семінари для вчителів німецької мови. Найактивніші учні отримують стипендії для навчання на літніх молодіжних курсах у Німеччині та можливість здачі екзамену на сертифікат знання мови. На сьогоднішній день вже 14 учнів гімназії у такий спосіб самостійно відвідали Німеччину, а четверо вчителів закладу підвищували свою кваліфікацію в оволодінні новітніми технологіями навчання. Це унікальна можливість для учнів підвищити рівень володіння німецькою мовою, ознайомитись із німецьким культурним середовищем. На мою думку, така співпраця є взаємовигідною, як для Німеччини, так і для України. Це і досвід в організації освітнього простору, і становлення та покращення матеріально-технічної бази. Завдяки проекту ми обладнали сучасний кабінет німецької мови комп’ютерами, мультимедійною та проекційною технікою, телевізором. Кожного навчального року учні всіх ПАШ-шкіл України здають екзамени на володіння німецькою мовою. За цей період уже понад 50 учнів отримали сертифікати Гете-Інституту. На вищий рівень С1 здало 4 учнів нашої гімназії, а це - рівень знань носіїв мови.

Починаючи з 2008 року з’явилося багато різних і цікавих проектів, в яких наша гімназія приймала активну участь: «Життя молоді в Німеччині», «Мій улюблений винахід з Німеччини», «Musik+X» .
2011 року був запропонований дуже цікавий проект «Захист навколишнього середовища та альтернативні джерела енергії», який привернув до себе увагу гімназистів старших класів та вчителів. Це був комплекс різних завдань: від розробки уроків до презентації їх на семінарі у Києві, воркшоп для учнів у Тернополі, який проводили мовні асистенти з Німеччини. Наша розробка отримала високу оцінку.
В кінці навчального року був оголошений конкурс відеофільмів для учнів на теми «Захист навколишнього середовища у моєму місті та регіоні», «Раціональне використання води». Нагородою для переможців стала поїздка в Німеччину.
Цікавою для учнів була участь у театральному конкурсі на тему «Туга», фінал якого відбувся у Києві; школи представляли свої п’єси, які стали результатом колективної праці учнів та вчителів.
Конкурси для учнів в рамках проекту організовуються кожного року. Діти у віці від 14 років до 17 років отримують різні творчі завдання, які оцінює журі Гете-Інституту у Києві та керівниками ПАШ-Проекту з Німеччини. Після відвідування мовного табору в Німеччині, спілкування з учнями різних країн, мотивація до вивчення німецької мови у наших учнів неймовірно зросла. Участь у проекті стала величезним стимулом для вивчення німецької мови, який також суттєво вплинув на результативність участі учнів уІІ,ІІІ, ІV етапах Всеукраїнської олімпіади з німецької мови, конкурсі-захисту науково-дослідницьких робіт малої академії наук. За роки функціонування гімназії та ПАШ-проекту четверо учнів стали переможцями ІV етапу, а цього року вперше Студеняк Віктор – учень 9 класу зайняв перше місце, а Папп Ласло – учень 11 класу друге.
Підтвердженням успішного партнерства у проекті «Школи: партнери майбутнього» є участь гімназистів у Каразінському колоквіумі, який щороку організовує наш партнер університетський ліцей у м. Харкові. Участь у цьому конкурсі є чудовою можливістю долучити учнів до творчого дослідження проблем та підготувати їх таким чином до наукових форм роботи у вузах. Цього року гімназисти досліджували історичні та екологічні теми. Роботам учнів гімназії була дана висока оцінка, тези їхніх виступів були надруковані у збірнику доповідей одинадцятої конференції-конкурсу науково-дослідницьких робіт.

Але найвагомішим досягненням діяльності нашої гімназії є участь учня 9 класу Віктора Студеняка у Міжнародній олімпіаді з німецької мови, яка відбудеться у липні цього року у м. Франкфурт-на-Майні. Ми пишаємось тим, що нашу державу представлятиме саме учень лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка, єдиний представник України серед 50 країн-учасниць. Тож побажаємо йому гідно представити наше рідне місто, область та Україну.

Я звертаюсь до Вас із закликом шукати можливість участі у проектах Гете-Інституту, проявляти більше ініціативи. Це, звичайно, не легко і дуже відповідально, але результати, які дає таке співробітництво,говорять самі за себе.
Всіх присутніх хочу привітати із успішним завершенням цього навчального року, побажати приємного відпочинку та з новими силами приступити першого вересня до виконання свого почесного обов’язку –– сіяти вічне, добре та розумне як на рідній так і на іноземних мовах.

Л.П. Трокай,
учитель німецької мови лінгвістичної гімназії ім. Т.Г. Шевченка