Постанова Головного державного санітарного лікаря України

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 20
29.07.2009
м.Київ

 

Про підготовку загальноосвітніх навчальних закладів до нового 2009/2010 навчального року

Відповідно до статті 20 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя
Відповідно до статті 20 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", на підставі матеріалів перевірок загальноосвітніх навчальних закладів України та з метою забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя дітей в загальноосвітніх навчальних закладах, в тому числі запобігання спалахів гострих кишкових інфекцій та попередження харчових отруєнь
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Міністерству освіти і науки України, Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерству праці і соціальної політики України
1.1. Підвищити відповідальність засновників (власників) керівників навчальних закладів, закладів соціального обслуговування за створення безпечних для здоров'я дітей умов перебування, виховання та навчання в новому 2009/2010 навчальному році, у тому числі за: проведення благоустрою територій (ремонт асфальтового покриття, обладнання ігрових і спортивних площадок, стадіонів, господарчих зон, вуличних туалетів, овочесховищ тощо); ремонт дахів і приміщень будинків навчальних закладів;
здійснення ревізії і ремонту інженерних мереж, очисних споруд, вивіз твердих побутових відходів, випорожнення вигрібних ям з їх наступною дезинфекцією тощо;
підготовку навчальних закладів до опалювального сезону впродовж осінньо-зимового періоду;
укомплектування закладів твердим, м'яким обладнанням і інвентарем, у тому числі учбовими меблями, спортивним обладнанням і інвентарем, меблями для обідніх залів, меблями для гуртожитків, одягом і взуттям, постільною білизною, засобами особистої гігієни тощо), медикаментами і перев'язувальним матеріалом, миючими і дезінфікуючими засобами, технологічним і холодильним обладнанням для харчоблоків, столовим і кухонним посудом тощо;
проведення своєчасного ремонту обладнання і меблів;
забезпечення закладу меблями відповідно до ростових даних дітей (в навчальних приміщеннях, гуртожитках);
створення необхідних умов для роботи медичного персоналу;
проходження гігієнічного навчання, обов'язкових медичних оглядів персоналом закладу, у тому числі працівниками харчоблоків.
1.2. Зобов'язати засновників навчальних закладів, на випадок виникнення підозри щодо аварійності будинків (приміщень), будівель закладів, забезпечити своєчасне проведення технічної експертизи.
1.3. Заборонити засновникам (власникам), керівникам закладів здавати у оренду території, будинки (приміщення), будівлі навчальних закладів для цілей, що не пов'язані з навчально-виховним процесом. Сприяти зменшенню кількості оренд, що були узгоджені раніше.
1.4. Посилити контроль за комплектуванням перших класів. Не допускати прийом до школи дітей молодше 5 років 8 місяців.
1.5. Не допускати функціонування перших класів без обладнаних ігрових і спальних кімнат.
1.6. Вимагати від засновників (власників), керівників навчальних закладів:
погодити з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби: режими навчання і розпис уроків; перспективні двотижневі меню;
забезпечити додержання вимог санітарного законодавства при проведенні навчально-виховного процесу (режим навчання, навчальне навантаження, медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням тощо) та під час перебуванні школярів у групах продовженого дня.
1.7. Підвищити відповідальність засновників (власників виконання норм харчування, профілактику спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь.
Строк: негайно, постійно
2. Місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування
2.1. Забезпечити безкоштовне харчування учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей у професійно-технічних навчальних закладах, в межах норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах".
2.2. Суворо дотримуватись вимог санітарного законодавства при відкритті "шкіл-родин", переведенні перших класів з приміщень дошкільних до приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.
2.3. Приділяти особливу увагу забезпеченню санітарного та епідемічного благополуччя у навчальних закладах для дітей-сиріт, дітей з вадами фізичного і психічного розвитку.
Строк: негайно, постійно
3. Міністерству охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, головним управлінням охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської, Луганської, Харківської, Управлінню охорони здоров'я та курортів Вінницької, Управлінню охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської та Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міських державних адміністрацій
3.1. Підвищити відповідальність медичних працівників за:
проведення своєчасних медичних оглядів дітей, які зараховуються до перших класів;
забезпечення високого рівня медичного обслуговування дітей у загальноосвітніх навчальних закладах, у тому числі проведення поглиблених медичних оглядів і своєчасної санації ротової порожнини школярів, заповнення листків "здоров'я" по кожному класу тощо;
дотримання протиепідемічного режиму у закладах, у тому числі огляд після канікул всіх дітей на наявність педикульозу, корости.
3.2. Приділити особливу увагу проведенню заходів з профілактики спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь, формуванню у дітей стереотипу здорового способу життя.
3.3. Вжити заходів щодо безвідмовної негайної госпіталізації дітей з підозрою та хворих на інфекційні хвороби та надання їм якісної безоплатної медичної допомоги згідно з протоколами, затвердженими Міністерством охорони здоров'я.
Строк: негайно, постійно
4. Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті, об'єктів з особливим режимом роботи
4.1. Провести рейдові перевірки ходу підготовки загальноосвітніх навчальних закладів до 2009/2010 навчального року.
4.2. Винести попереджувальні постанови щодо закриття закладів (окремих будинків, навчальних приміщень), де не буде забезпечено санітарно-епідемічне благополуччя під час проведення навчально-виховного процесу.
4.3. Заборонити відкриття небезпечних для здоров'я та життя дітей навчальних закладів (окремих будинків, приміщень, будівель, споруд), в тому числі закладів де не вирішені питання харчування дітей, забезпечення доброякісною питною водою, не забезпечені умови перебування, виховання та навчання.
4.4. При відкритті навчальних закладів без попереднього оформлення акту на відкриття, терміново вживати адекватних заходів відповідно до законодавства.
4.5. Інформацію про проведену роботу і вжиті заходи адміністративного впливу надіслати 13.08.2009 та 25.08.2009 до Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України (в електронному та паперовому вигляді).
5. Головному лікарю Центральної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров'я України Некрасовій Л.С.забезпечити подання узагальненої інформації 15.08.2009 та 28.08.2009 в електронному (E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ) та паперовому вигляді до Департаменту організації санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ.
6. Контроль за виконанням постанови покладаю на першого заступника Головного державного санітарного лікаря України Мухарську Л. М., головного державного санітарного лікаря Автономної Республіки Крим, головних державних санітарних лікарів областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті, об'єктів з особливим режимом роботи.
О.М.Біловол