Тиждень Івана Долгоша в навчально-виховному комплексі "Гармонія" м. Ужгорода

dolgosh 1У липні цього року виповнилося 90 років від дня народження Івана Долгоша – відомого українського письменника, громадсько-політичного діяча, художника, публіциста, журналіста і видавця. Іван Іванович Долгош родом із Доманинець, тому зрозуміло, що Навчально-виховний комплекс „Гармонія” м. Ужгорода, в якому вже з десяток років діє музей письменника, активно долучився до святкування.
З 20 по 27 вересня в школі проводився тиждень із вшанування памʼяті письменника. Кожного дня відбувалися знакові події, повʼязані з життям і діяльністю Івана Івановича Долгоша: тематичні уроки – „Творчий життєпис І. Долгоша”, 10 клас, уч. Стегура В. І.; „Повторення найважливіших орфограм у вивчених частинах мови на матеріалі збірки Івана Долгоша „Що посієш…”, 7 клас, уч. Чейпеш А. П.; „І. Долгош – художник, майстер пейзажу”, 9 клас, уч. Балега Г. М.; „Голос мого народу. Легенди та казки Закарпаття від Івана Долгоша”, 5 клас, уч. Чейпеш А. П., презентації – „Сторінками життя і творчості І. Долгоша”, 8 клас, уч. Шеньо С. В.; „Наш земляк Іван Долгош”, 10 клас, уч. Стегура В. І., учнівський пленер – „Барви Доманинець назавжди в серці І. Долгоша”, уч. Фешко І. І., літературно-музична композиція – „У вінок шани…”, учні і вчителі школи, а також було проведено екскурсії в музей Івана Долгоша, до меморіальної дошки, встановленої на будинку в Доманинцях, де проживав письменник, у шкільній бібліотеці організовано книжкову тематичну виставку.
Вчителі й учні „Гармонії” достойно і гордо розповідали про свого земляка, віддаючи йому шану, вшановуючи його памʼять, переконуючи себе і присутніх у тому, що в усіх романах Долгоша, у всіх його по­віс­тях і оповіданнях, пуб­лі­цис­тичних нарисах, журналістських стат­тях, у його громадсько-по­літичній діяльності, власне, у що­ден­них клопотах і турботах, – у центрі його життя – завжди була його мала бать­ків­щи­на, його Закарпаття, його До­манинці, їх історія, сучасне і май­бут­нє, усе те, що серцю близь­ке, миле, рідне, що це серце хвилює…
Американська письменниця Майєю Енджелоу в одному з ро­ма­нів зауважила: „Люди забудуть, що ти говорив, забудуть, що ти робив, але ніколи не забудуть, що ти змусив їх відчути”. У цьому кон­тексті можемо стверджувати, що Іван Долгош змусив своїх чи­та­чів відчути велич і красу ЙОГО ЗЕМЛІ, перейнятися справж­ньою непідробною любовʼю до її перемог і втрат, утвердитися у вірі, що „гнів, неми­ну­че пробʼє престол, зруйнує владу не­ро­нів”, і впаде „велика вʼязниця з багатьма вартовими”, і постане но­ва держава – Україна, а на крилах звитяги прийдуть справжні бо­гатирі і принесуть з собою „і правду, і чесність, і доб­ро­ту, – все те, що рухає життя вперед”.
Короткий фотозвіт про те, як це було в „Гармонії”